Irānas vēlēšanu rezultāti dod cerības uz sadarbību ar Rietumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saskaņā ar paziņotajiem Irānas vēlēšanu rezultātiem valsts lielākajā daļā uzvarējuši konservatīvie principālisti, savukārt galvaspilsētā Teherānā absolūtu uzvaru guvuši reformisti, kas atbalsta reformas, lielāku atklātību un sadarbību ar Rietumiem. Tirgus analītiķi un politiskie novērotāji cer, ka, pateicoties šādam vēlēšanu iznākumam, Irāna būs vairāk atvērta Rietumu tirgiem, palīdzot uzlabot zemos globālās un rietumvalstu ekonomikas izaugsmes rādītājus.

Vēlēšanas Irānā piesaistījušas visas pasaules uzmanību galvenokārt tādēļ, ka Irāna, pateicoties noslēgtajam līgumam par kodolprogrammas nosacījumiem, atgriežas Rietumu pasaules tirgos. Tas tiek dēvēts par lielāko notikumu kopš dzelzs priekškara krišanas un agrākās Padomju Savienības valstu atvēršanās tirdzniecībai ar Rietumiem.

Lielākais jautājums attiecībā uz dubultajām – parlamenta un ekspertu padomes – vēlēšanām Irānā bija, vai irāņi balsos par reformistiem, kas atbalsta ciešāku sadarbību ar rietumvalstīm un tirgus reformas pašā Irānā. Otrā pusē bija konservatīvie spēki, kas ignorē pragmatiskus apsvērumus par labu islamiskās revolūcijas ideāliem un lielākai nošķirtībai no Rietumu klātbūtnes šīs valsts ekonomikā.

Absolūtus panākumus Teherānas vēlēšanu apgabalā guvuši reformisti, kurus pārstāv arī pašreizējais prezidents, Lielbritānijā izglītību guvušais Hasans Rohani.

Par galvaspilsētas iedzīvotāju noskaņojumu pārliecinājās arī Eiropas mediju pārstāvji. “Tā ir ļoti laba sajūta – izmantot savas pilsoņa tiesības. Tādējādi pārmaiņas, kuras ļaudis vēlas, notiek mierīgā un likumīgā veidā. Cilvēki atnākuši parādīt, ka vēlas pārmaiņas,” saka kāds Teherānas iedzīvotājs.

Arī kāds cits iedzīvotājs Teherānā gandarīts par vēlēšanu rezultātiem: "Šobrīd, kad stāvoklis reģionā ir jutīgs un gaidāmas vēlēšanas Savienotajās Valstīs, kur pastāv bažas, ka uzvarēs stingrās līnijas republikāņi, mums nepieciešams gudrs parlaments ar racionālu dienas kārtību.”

Irānā, kas ir lielāka par Franciju, Vāciju un Spāniju kopā, ir 55 miljoni balsstiesīgo vēlētāju no tuvu 80 miljoniem iedzīvotāju. Turklāt Irānas vēlētāju raksturo liela aktivitāte. 62% balsotāju devās pie balsošanas urnām, lai veiktu savu izvēli par kādu no gandrīz pieciem tūkstošiem kandidātu.

Savukārt svētdien, kad valstī skaitīja balsis, Irānu apmeklējis Šveices prezidents Johans Šneiders-Ammans, ar kuru ir divas – zinātnieku un uzņēmēju – delegācijas.  Iepriekš līdzīgu entuziasmu un interesi sadarboties ar Irānu valsts vizīšu laikā pauda Francija un īpaši Itālija, ar kuru noslēgti arī vairāki līgumi daudzu miljardu eiro apmērā.

Reformistu nostiprināšanās Irānas likumdevējā ir pozitīvs signāls Rietumu tirgiem par iespēju attīstīties Irānā un kompensēt ekonomikas izaugsmes apjomu samazinājumu, tostarp Krievijas sankciju un Ķīnas ekonomikas palēnināšanās dēļ. Savukārt pret lielāku Rietumu klātbūtni ir konservatīvie spēki, tomēr lielo pilsētu iedzīvotāji savā vairumā viņu nostāju nav atbalstījuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti