Sadaļas Sadaļas
Jaunumi
Koklēm skan jebkura mūzika, ne tikai tautasdziesmas! Par koklētājiem Dziesmu un deju svētkos stāsta Teiksma Jansone
Kokles Mežaparkā. Kurā gadā un kuros svētkos pirmoreiz koklētāji piedalās? Kur un ko tie spēlē? "Tas ir 1979. gads, IV Padomju Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā profesionāli tehnisko skolu audzēkņu apvienotajā priekšnesumā Mežaparka Lielajā estrādē. Vecā avīzes fotogrāfijā var saskaitīt apmēram 70 koklētāju galviņas. Noklausoties koncertierakstu, jāsaka, ka dzirdēt var tikai tās pāris vai trīs kokles, kurām tika pielikti mikrofoni," stāsta koklētāja, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docente un koklētāju ansambļa "Teiksma" ilggadējā vadītāja Teiksma Jansone. 
VLOGS: #dziedunejo2021 Vidzemē, kur aizsākās latviešu dziedāšanas tradīcija
Četri Latvijas kultūrvēsturiskie novadi, četras dienas no saullēkta līdz saulrietam, kopā nobraucot teju 2500 kilometrus. Trešais ceļojums sērijā “No saullēkta līdz saulrietam” ved uz Vidzemi, lai mērotu ceļu Sigulda–Dikļi–Alūksne–Cēsis. Tas viss, lai tiktos ar Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībniekiem.
Kokles ceļš Dziesmu svētkos. Stāsta Teiksma Jansone
Latvieši, lai stiprinātu latviskumu, kā arī apliecinātu un nodotu nākamajām paaudzēm piederības sajūtu Latvijai, svin tradicionālos svētkus – Lieldienas, Jāņus, Ziemassvētkus. Tad labprāt ne tikai klausās un dzied latviešu tautasdziesmas, bet arī apgūst kokles spēli.
Diriģents Haralds Bārzdiņš: Diemžēl mainījusies vecāku attieksme pret bērnu pienākumiem
"Vai zināt, kā šobrīd mainījusies vecāku attieksme pret viņu bērnu pienākumiem, ja pieskaramies jautājumam par atbildības sajūtu kolektīva priekšā? Diemžēl jāsaka – ne uz labo pusi: ja agrāk neierašanās uz koncertu notika tikai īpašos gadījumos, piemēram, smagas slimības dēļ, ko vecāki ļoti pārdzīvoja, zvanīja un prasīja – ko mums darīt, jo bērnam pēkšņi temperatūra sakāpusi pie četrdesmit, tad šobrīd bijuši gadījumi, kad arguments ir šāds: nebūsim koncertā, jo mums nopirktas biļetes uz teātri. Dažbrīd liekas nesamērojams tas iemesls, kāpēc jaunietis var neierasties," nopūšas 6. vidusskolas direktors, skolas pūtēju un simfoniskā orķestra diriģents, kā arī daudzu Dziesmu svētku virsdiriģents Haralds Bārzdiņš.
Mežaparka estrādē satikušies 11 kori; top koncertieraksts «Dziesmubērns»
Ir neizsakāms prieks būt šeit un dziedāt jaunajā Mežaparka estrādē – šādi savas emocijas vārdos ietērpa XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kordziedāšanas noslēguma koncerta “Dziesmubērns” dalībnieki. Viņi, vienpadsmit kori no dažādiem Latvijas novadiem, augusta pēdējā dienā pulcējās Mežaparka Lielajā estrādē, lai piedalītos koncerta filmēšanā, ko vēlā rudenī pārraidīs Latvijas Televīzijā.
Horeogrāfe Baiba Šteina: Nākamajiem Dziesmu un deju svētkiem vajadzētu būt vairāk bērnišķīgiem
"Par šī gada svētkiem man ir spilgtas atmiņas un arī neizpratne. 29. jūlijā biju vienīgā Goda virsvadītāja, kas nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa. Šajā nosacītajā svētku gājienā, kas bija ļoti skaists un sirsnīgs, man neizprotamu iemeslu dēļ nepiedalījās neviens no deju svētku mākslinieciskajiem vadītājiem, tāpēc man ir dīvaina sajūta," LR3 "Klasika" raidījumā "Svētku lāde" neslēpj leģendārā horeogrāfe un pedagoģe, tautas deju ansambļa “Zelta sietiņš” dibinātāja un vadītāja, daudzu deju svētku virsvadītāja Baiba Šteina, kura ar Dziesmu un deju svētkiem cieši saistīta kopš 1955. gada. Kopumā Baibas Šteinas mūžā bijuši 25 dziesmu un deju svētki – gan skolēnu, gan pieaugušo.
VIDEO: Īrijas latviešu skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
29. augustā notika Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki Īrijā. Svētkos piedalās jauniešu koris “LABKĪ”, deju kopas “Taurenītis” un “Sienāzītis”, skolas “Ābolītis”, “Zemene”, “Jumītis” un jauniešu deju kopa.
Radošuma eksplozija, neaizmirstot par tradīcijām. #dziedundejo2021 izstādes «Radi rotājot» apskats
VEF Kultūras pilī līdz 15. augustam bija apskatāma XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izstāde “Radi rotājot”. Izstādē bija iespēja aplūkot Latvijas skolu audzēkņu labākos 550 darbus dažādās tehnikās – keramikā, tekstilā, kokā, metālā, papīrā un citos materiālos. Kamēr bieži vien radošo nozaru pārstāvju produkcija gada tirgos aprobežojas ar balti melnu kreklu ar apdruku “Latviete”, jaunieši izstādē pārsteidza ar savu oriģinalitāti un nebeidzamu radošumu.
Dziesmu un deju svētki 2018

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt