Milzum daudz sveicienu Latvija 18. novembrī saņem arī no citām valstīm. Sveicienos - no Lietuvas diplomātiskā kora dziedājuma līdz NATO militārajiem sveicieniem un Latvijas karoga vēsturei Eiropas Komisijas apsveikumā.
Ārzemēs
18. novembri jau nosvinējuši Londonas latvieši. Lai arī svinības nebija tik kupli apmeklētas kā Latvijas simtgade, tomēr savācās ap 300 svinēt gribētāju, lai Londonas centra baznīcu pieskandinātu ar latviešu dziesmām un dejām.
Ķīna ir piedraudējusi Zviedrijas valdībai ar nopietnām sekām par to, ka Zviedrijas kultūras ministre ir piedalījusies literārās balvas pasniegšanā ķīniešu izcelsmes grāmatu izdevējam. Zviedrijas premjers Stefans Levēns ir sacījis, ka šādi draudi neesot pieņemami, un atzīmēja, ka izteiksmes brīvība ir viens no demokrātijas stūrakmeņiem viņa valstī.
Krievija Ukrainai pirmdien nodevusi trīs Ukrainas karakuģus, kurus Krievija pirms gada bija sagrābusi okupētās Krimas piekrastē, pavēstīja Maskavas un Kijevas varasiestādes.
Katalonijas valdības vadītājs Kims Torra pirmdien ir bijis spiests stāties tiesas priekšā. Torra neesot izpildījis rīkojumu pirms parlamenta vēlēšanām noņemt no sabiedriskām ēkām Barselonā un citviet Katalonijas neatkarības atbalstītāju simboliku. Reģiona premjers uzskata šo rīkojumu par prettiesisku.
Apšaudē Fresno pilsētā, ASV Kalifornijas štatā, svētdien četri cilvēki nogalināti un seši ievainoti, pavēstīja policija.
Svētdien notikušajās Baltkrievijas parlamenta vēlēšanās likumdevēju sapulcē nav ievēlēts neviens opozīcijas pārstāvis, liecina pirmdien publiskotie oficiālie rezultāti. Visi 110 likumdevēji pārstāv prezidentam Aleksandram Lukašenko lojālās partijas.
Pirmdien, 18. novembrī, kļūs zināms, vai visi topošie Eiropas Savienības komisāri ir izturējuši noklausīšanos Eiropas Parlamentā. Līdz pusdienas laikam Ungārijas kandidātam ir jāiesniedz rakstiskas atbildes uz deputātu papildu jautājumiem. Ja tās būs apmierinošas, tad balsojums par jaunās Eiropas Komisijas apstiprināšanu notiks mēneša beigās.
Tūkstošiem cilvēku svētdien piedalījās protesta akcijā Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi, pieprasot valdības atkāpšanos un parlamenta pirmstermiņa vēlēšanu sarīkošanu.
Ārzemēs daudzviet 18. novembris jau nosvinēts šajā nedēļas nogalē, jo pirmdiena ir darbadiena. Tā Londonas latviešu skolā sestdien, 16. novembrī, tika atzīmēta Latvijas dzimšanas diena, kas bija negaidīti labi apmeklēta.
Čehijā svētdien, 17.novembrī, tiek atzīmēta Samta revolūcijas 30. gadadiena. Galvaspilsētā Prāgā ieradušies trīs pārējo Višegradas grupas valstu un Vācijas politiskie līderi. Atceres pasākumi organizēti pēc tam, kad Prāgā notika plaši iedzīvotāju protesti, kuros tika pieprasīta premjerministra Andreja Babiša demisija.
Jau pirmdien, 18. novembrī, Krievija varētu atdot Ukrainai trīs armijas kuģus, kas pirms gada tika arestēti Kerčas šaurumā. Šo informāciju apliecināja viens no Ukrainas prezidenta Volodimra Zelenska padomniekiem. Arī vairāki žurnālisti ir pamanījuši, ka kuģi ir jau pārvietoti no piestātnes Kerčas pilsētā, kur tie līdz šim ir atradušies.
Šrilankā sestdien notikušajās prezidenta vēlēšanās uzvarējis opozīcijas kandidāts, bijušais aizsardzības ministrs Gotabaja Radžapaksa, liecina svētdien publiskotie provizoriskie rezultāti.
Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs ir nogādāts slimnīcā. Oficiālajā paziņojumā tiek norādīts, ka politiķim ir problēmas ar sirdi.
Baltkrievijā svētdien, 17.novembrī, notiek parlamenta vēlēšanas. Lai gan deputāti spēlē ne pārāk nozīmīgu lomu Baltkrievijas politikā, daudzi ar interesi vēro šo balsojumu, lai saprastu, cik opozīcijas pārstāvjiem izdosies iekļūt parlamentā. Arvien vairāk jautājumu parādās arī par to, cik ilgi pie varas paliks Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.
Pēdējo gadu laikā uiguru dzīves apstākļi Ķīnas Tautas Republikas ziemeļrietumu reģionā kļuvuši krasi bargāki: ikdienā uiguri tiekot pakļauti sistemātiskai novērošanai, izsekošanai un potenciālai nosūtīšanai uz tā dēvētajām “pāraudzināšanas skolām”. Neskatoties uz satelīta uzņēmumu pierādījumiem un izdzīvojušo pieredzes stāstiem, Ķīnas valdība turpina noraidīt jebkādas apsūdzības par tās plašajiem cilvēktiesību pārkāpumiem pret uiguru etnisko grupu. Iespējams, šī ir plašākā apzinātā atbrīvošanās no konkrētas etniskās grupas kopš Otrā pasaules kara. Taču kādi ir Pekinas motīvi un mērķi, īstenojot šo genocīdu?
ASV prezidents Donalds Tramps lūdzis Japānai četrkāršot maksājumus par tur izvietotajiem ASV militārajiem spēkiem. Par to vēsta amerikāņu starptautisko attiecību žurnāls „Foreign Policy”, atsaucoties uz vārdā nenosauktām pašreizējām un bijušām Savienoto Valstu amatpersonām.
Samta revolūcijas 30.gadadienas priekšvakarā Čehijas galvaspilsētā Prāgā organizēti plaši protesti. Ielās izgājuši vairāk nekā 200 000 cilvēku, lai pieprasītu premjerministra Andreja Babiša atkāpšanos.
Smagi slimais Pakistānas bijušais premjerministrs Navazs Šarifs drīkst izbraukt uz ārvalstīm, lai ārstētos, un viņam nav jāievēro nosacījumi, kas noteikti izceļošanai no valsts, sestdien atzinusi tiesa.
Francijā sākušies jauni protesti, atzīmējot tā sauktās “dzelteno vestu” kustības gadskārtu. Demonstranti cer iedvest kustībā jaunu dzīvību un atkal aicina uz ilgstošiem protestiem, lai pievērstu uzmanību sociālajai nevienlīdzībai. Dažās vietās protesti arī pārauguši vardarbībā. Aizturēti vairāki desmiti cilvēku.
Jaunākie
Interesanti