Kultūras ieteikumi
Smiekli, pareģojumi un nostalģija lieliem un maziem – Dairas Āboliņas kultūras ieteikumi šai nedēļai
Pirmdien, 23. septembrī, skatītāju, klausītāju un lasītāju ievērībai tiek piedāvāts sabiedrisko mediju gada balvas „Kilograms kultūras” rudens balsojums, kurā tiks noteikti balvas finālisti astoņās kategorijās. Kultūrfaktus gada otrā trimestra balsojumam atlasījusi žūrija, kuras locekļi nu jau divarpus gadus piedāvā arī savu mazo iknedēļas izlasi. Šonedēļ mākslas notikumus iesaka kino kritiķe, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumu un filmu autore Daira Āboliņa.
Baltijas filmas, Baltā nakts un grāmata – kā rudeni sagaidīt iesaka Lilita Eglīte
Pēc brīvdabas festivālu vasaras iestājas ne tikai zeltains rudens, bet arī jauns mācību gads un jauna kultūras notikumu sezona. Rudens vakari kļūst aizvien garāki, īstais brīdis nopietnai grāmatai. Taču septembra sākumā vēl ir tāds kā pārejas periods – jaunas pirmizrādes teātros vēl nav notikušas, toties pamazām sākas filmu festivāli un notiek Baltā nakts. Kultūras notikumus šai nedēļai iesaka raidījuma „Ielas garumā” autore, balvas „Kilograms kultūras” žūrijas locekle Lilita Eglīte.
Simtgade aiz simtgades. Šonedēļ nepalaid garām kultūrā
Simtgade pēc simtgades – tikko aizvadīta Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades ballīte, un nu jau tā tuvojas citai, ne mazāk svarīgai iestādei. Mazliet mazākā jubilejā ceļu pie skatītājiem radusi jauna filma, bet balvas „Kilograms kultūras” žūrijas locekles Justīnes Savitskas ceļi ved arī uz citām Latvijas pilsētām.
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Anete Lesīte
16. oktobrī Cēsu koncertzālē un 18. oktobrī LTV1 ēterā pirmizrādi piedzīvo Latvijas Televīzijas jaunākā dokumentālā filma “Žagari”. Scenārija autores Henrietas Verhoustinskas un režisores Zitas Kaminskas kopdarba centrālo asi veido abu brāļu – aktiera, “Žagarkalna” īpašnieka Jura Žagara un režisora, aktiera, bijušā Latvijas Nacionālās operas direktora Andreja Žagaru savstarpējās attiecības, zinot, ka viens no viņiem jau filmēšanas laikā ir smagi slims. Filmas traģiskā stīga – pēdējie mēneši tuvinieku dzīvē un pirmie mēneši jau pēc traģiskā zaudējuma.
Vērienīgākais ikrudens kinonotikums - no 17. līdz 27. oktobrim galvaspilsētā norisināsies RigaIFF - Rīgas Starptautiskais kino festivāls. Atklāšanas notikums – starptautisku atzinību guvusī pilnmetrāžas animācijas filma “Projām”, režisors Gints Zilbalodis. Dažādas tematiskas sadaļas, par vienu no tiem festivāla radošā direktore Sonora Broka: "Pilnmetrāžas konkurss kā lakmusa papīrs uzrāda pārmaiņas un autorkino valodā. Desmit konkursa filmas ir arī RIGA IFF pārdomas par rītdienas kino šodien."
Izstāde „Ilmārs Blumbergs. BEIGAS IR.” - 18. oktobrī plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, notiks latviešu mākslinieka, scenogrāfa un grafiķa Ilmāra Blumberga (1943–2016) izstādes „Ilmārs Blumbergs. Beigas ir.” atklāšana. Pirmoreiz tiks eksponēts zīmējumu cikls „Tenerife 2015”, pašportretu sērija “Tas pats un nelieli tēlniecības darbi no mākslinieka personiskā arhīva. Tenerifē mākslinieks pavadīja vienus no pēdējiem dzīves mēnešiem.
Latvijas Nacionālajā teātrī 18. oktobrī gaidāma pirmizrāde režisores Ingas Tropas iestudējumam - Luisa Kerola “Alise Brīnumzemē”. Alise uzsāk drosmīgu ceļu sevis un pasaules iepazīšanā, izstaigājot prāta spēļu labirintus, kur viss izrādās citādāk nekā sākumā izskatās. Brīnumzeme kā visa pirmsākums, kur iespējams it viss. Izrādes vizuālo veidolu radīs scenogrāfs un papildinātās realitātes autors Gints Gabrāns, kurš ļaus skatītājiem izrādes šķautni sajust arī caur aplikāciju telefonā. Alise Brīnumzemē ir stāsts par sapņošanu ar vaļējām acīm un atvērtu sirdi.