Vai eksprezidents Valdis Zatlers saka patiesību par «Janssen» vakcīnu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar vienu "Janssen" ("Johnson & Johnson") vakcīnas devu nepietiek, un ar to potētie saslimst ar Covid-19 daudz biežāk nekā tie, kuri saņēmuši citas vakcīnas, sacīja bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš pēc izglītības ir ārsts. Kā parādīja "Melu detektora" pārbaude, teikto neapstrīd arī Latvijas speciālisti, tomēr ar svarīgu piebildi: no slimības smagas formas un no nāves pat viena "Janssen" vakcīnas pote tomēr aizsargā labi.

CITĀTS

"Šobrīd mēs redzam šādu pieeju – gribu "džonsonu" tāpēc, ka viena pote. Lai gan skaidri zināms, ka ar vienu poti būs par maz, un ar "džonsonu" vakcinētie tomēr daudz biežāk saslims nekā pārējo vakcīnu pacienti. Mēs nedomājam par lietas būtību, ka mēs gribam iegūt imunitāti. Mēs domājam kā ērtāk, kā vienkāršāk…" 

12. oktobris, Valdis Zatlers, LTV (2:30)

Ko teica epidemiologi un infektologi. Īsumā

Rus.lsm.lv aptaujātie infektologs Uga Dumpis un epidemiologs Ņikita Trojanskis piekrita tam, ka vienas devas "Janssen" vakcīna patiešām no saslimšanas ar Covid-19 pasargā mazāk efektīvi nekā "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" RNS vakcīnas. Tāpēc dažās Eiropas valstīs jau pieņemts lēmums pēc vienas "Janssen" vakcīnas devas veikt vēl vienu, papildu poti – turklāt parasti ar citu vakcīnu.

Latvijā par rekomendācijām attiecībā uz atkārtoto poti tiks paziņots pavisam drīz, Rus.lsm.lv teica Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Turklāt gan Dumpim, gan Trojanskim ir svarīga piebilde – galvenais, lai pote pasargā no smagas slimības gaitas un nāves, bet ar to "Johnson & Johnson" vakcīna tiek galā kopumā labi.

Plašāk

"Imunizācijas valsts padome 13. oktobrī vai 14. oktobrī par to publiskos paziņojumu presei. Par "Janssen" otro devu – valsts padome to rekomendēs [valdībai]. Tālāk šīs rekomendācijas var tikt ņemtas vērā vai netikt ņemtas vērā. Ne velti parasti veic divas potes, tas palielina aizsardzības laiku, un tā jau ir noturīgāka," teica Dace Zavadska. To, vai vakcinācijas sertifikāti būs derīgi tiem, kuri potēti ar vienu devu, Zavadska nevarēja atbildēt – gadījumā, ja tiks pieņemtas Imunizācijas valsts padomes rekomendācijas, šis jautājums būs Nacionālā veselības dienesta kompetencē.

Imunizācijas valsts padomes rekomendācija

Imunizācijas valsts padomes rekomendācija

14. oktobrī IVP izdeva rekomendāciju ar "Janssen" pret Covid-19 potētajiem 8-12 nedēļas pēc vakcinācijas saņemt otru devu.

Zavadska arī apstiprināja, ka aizsardzība pret vidēji smagu slimības gaitu un hospitalizāciju vienas devas "Janssen" vakcīnai salīdzinājumā ar divu devu vakcīnām ir zemāka.

Tomēr viņa domā, ka tas nav iemels uzskatīt šo vakcīnu par sliktu: "Tas tā nav. Nevajag visu vienkāršot, citādi mēs nonākam tajā situācijā, kurā Latvija tagad atrodas."

Daudzās valstīs jau pieņemti lēmumi par nostiprinošajām devām, kas paredzētas tiem, kuri agrāk saņēmuši vienu "Johnson & Johnson" vakcīnas poti, norādīja arī epidemiologs Uga Dumpis:

"Islandē, Vācijā, Austrijā, citās valstīs otro reizi potē jau ar citām, RNS vakcīnām. Dažviet pēc mēneša, citur pēc diviem mēnešiem pēc pirmās "Janssen" potes. Šai balstvakcīnai ir zinātnisks pamatojums. Turklāt kompānija "Johnson & Johnson" jau pabeigusi savu pētījumu, kurā pierādīts – ja divus mēnešus pēc potes ir otrā pote, aizsardzība pret slimību būs daudz lielāka (ASV regulators šonedēļ izvērtēs nostiprinošās devas nepieciešamību). Tiesa, šis pētījums vēl nav publicēts, bet paziņotie rezultāti kopumā nepārsteidz."

Tas, ko Zatlers teica attiecībā par aizsardzību pret saslimšanu, ir patiesība, apstiprināja Dumpis un precizēja: "Te nevajag jaukt divas lietas: saslimt ir viens, bet smagi saslimt – kas cits. Mūs interesē, lai cilvēki neslimotu smagi un nemirtu. No šī viedokļa "Johnson & Johnson" vakcīna ir laba."

Viņš nenosauca konkrētus datus par to, cik lielā mērā vienas devas aizsardzība ir vājāka apstākļos, kad dominē vīrusa delta celms, jo pašlaik trūkst uzticamas informācijas. "Pagaidām šie dati, kas parādījušies burtiski pēdējās nedēļās, būtiski atšķiras dažādās valstīs, tāpēc es negribētu citēt kādu vienu skaitli. Tomēr kopumā redzams, ka RNS vakcīnas ("Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna") labāk aizsargā no saslimšanas kopumā – es domāju slimību vieglā formā. Tas mums nav pārsteigums, viss bija skaidrs no paša sākuma, jo "Johnson & Johnson" preparāts pēc sastāva ir līdzīgs "AstraZeneca" vakcīnai," sacīja Dumpis.

Ko teica Zatlers

"Neesmu eksperts, tas ir mans pieņēmums – pilnīgi personīgs viedoklis. Pasaules praksē neviena vakcinācija nav bijusi vienreizēja, vienmēr bijušas atkārtotās potes, lai uzturētu imunitāti. Tostarp tas attiecas arī uz potēm pret Covid-19. Cik ilgi šī imunitāte turas, mēs pagaidām nezinām, tagad tiek runāts par pieciem līdz sešiem mēnešiem. Precīzāk pateikt ir grūti, ja neveic īpašus pētījumus, bet kopš vakcinācijas procesa sākuma vēl nav pagājis pat gads. Mana doma bija tāda, ka cilvēki cenšas nevis iegūt imunitāti, bet ātrāk saņemt sertifikātu. Attiecībā par teikto, ka cilvēki pēc "Janssen" potes saslimst daudz biežāk – droši vien nevajag izmantot vārdu "daudz". Vienkārši – biežāk. Tādi dati pasaulē ir, lai gan pagaidām tas ir drīzāk empīrisks novērojums," sacīja bijušais prezidents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti