Atvērtie faili

#14 Arī Latvijā notiek traģēdijas, ko izraisa nepiemērotās rokās nonākuši ieroči

Atvērtie faili

#16 Valdība pieteikusi ostu reformu: vai ietekmīgas biznesa intereses to neapstādinās

#15 Tievēšanas programmas: Cik kvalificēti ir padomdevēji un cik pamatoti - paši padomi

Stokholmas diēta un citas populāras tievēšanas programmas: cik tās ir zinātniski pamatotas un drošas?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nav tādas statistikas, cik cilvēku, sportojot mājās, ir kaitējuši savai veselībai. Nav arī zināms, cik iesaistījušies kādā no svara zaudēšanas programmām, kas nepārtraukti tiek reklamētas interneta vidē. Tomēr kādā slēgtā tievēšanas grupā pabijuši daudzi. Ārsti satraucas, ka šādas grupas vērstas uz naudas pelnīšanu, nevis atbildību par cilvēku veselību. Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili" šovasar ielūkojās trīs internetā pamanītās tievēšanas programmās. Cik kvalificēti izrādījās padomdevēji un cik pamatoti – paši padomi?  

ĪSUMĀ:

"Šodien ir trešā Stokholmas diētas diena, jūtos ļoti labi, šorīt man bija paredzēts smūtijs," dziedātāja Liene Greifāne uzrunā skatītājus video rullītī, sēžot pie brokastu galda.

Zīmola "StockholmDiet.com" jeb Stokholmas diētas mājaslapā rakstīts, ka katram klientam tiek personīgi izstrādāts notievēšanas plāns, tādā veidā svars zūd veselīgi – bez fiziskiem treniņiem, medikamentiem un badošanās. Izcelts teikums: "Zaudē svaru 7 dienās!"

"StockholmDiet.com" pieredzes stāsta fragments
"StockholmDiet.com" pieredzes stāsta fragments

"Tas tāds mārketinga triks, jo skaidrs, ka neviens normāls cilvēks veselīgi savu svaru nevar samazināt septiņu dienu laikā," saka sertificēta uztura speciāliste, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja Eva Kataja, kura sekoja līdzi raidījuma eksperimentam.

Optimālais notievēšanas laiks gan atkarīgs no katra individuāli.

"Cik liels ir tas virssvars, vai ir kādas veselības problēmas, kaut kādi citi aspekti, kas jāņem vērā, bet tas ilgums noteikti ir vairāki mēneši," stāstīja Kataja. 

Lāsmai jautā, kā nosvinēs nomestos 37 kg

Lāsmai ir 34 gadi, svars 122 kilogrami. Viņa piekrīt izmēģināt vienu no populārākajiem piedāvājumiem interneta telpā – Stokholmas diētu. Programma aprēķina Lāsmas medicīniski ideālo svaru: 64 kilogrami, ar piebildi, ka līdzīga vecuma vīrieši uzskata, ka viņa vislabāk izskatītos, ja svērtu 85.

Kad mērķa svars izvēlēts, parādās trīs sieviešu tievēšanas sasniegumi, arī aktrise Evija Skulte, un Lāsmai jāatbild uz iedvesmojošiem jautājumiem, piemēram, kā tu varētu nosvinēt savus 37 nomestos kilogramus.

Testa aizpildīšana prasa vismaz pusstundu. Lāsmai jānorāda arī, vai jūtas vesela, vai slimo ar kādu hronisku slimību, vai ir kāda akūta veselības problēma, piemēram, var pierakstīt, ka ir paaugstināts asinsspiediens.

Sistēma arī paziņo, ka kaut kādas kaites un medikamenti var ietekmēt svara samazināšanos, "lai mēs gūtu pilnvērtīgāku priekšstatu, sazinies ar mums čatā".

Vispirms gan jāsamaksā 9,95 eiro par pirmo nedēļu, un tikai pēc reģistrēšanās tiek klāt čatam.

Tur uz jautājamu, vai paaugstināts asinsspiediens ietekmē diētas gaitu, seko atbilde: "Paldies par ziņu. Nē, bet noteikti sekojiet līdzi savam veselības stāvoklim; ja rodas kādi jautājumi vai ir nepieciešams ko mainīt diētas plānā, dodiet ziņu!"

Lāsma diētu ievēros divas nedēļas.

Fizioterapeite: nedomāju, ka čata padomi ir vērtīgi

"Klau, man ir apnicis skatīties, kā sievietes sevi moka ar visādām trakām treniņu programmām un diētām…" tā citā reklāmas video tievētgribētājus uzrunā fitnesa modele Paula Freimane, viņa aicina pieteikties "MonacoFit" programmai."Tā izdarīs visu Tavā vietā…"

Paulas Freimanes diētisko ēdienu receptes
Paulas Freimanes diētisko ēdienu receptes

Vīrietim, kurš piekrīt izmēģināt "MonacoFit" piedāvājumu, ir 35 gadi, svars – 95 kilogrami. Bezmaksas tests aprēķina, ka medicīniski ideālais svars būtu 75 kilogrami. Tiek noformēts maksājums par individuālo piedāvājumu, arī šeit – 9,95 eiro.

Šeit var atzīmēt sastāvdaļas, kuras grib redzēt savā uztura plānā.

"Tātad es negribu nekādas auzu pārslas…" atzina eksperimenta dalībnieks.

Var izsvītrot nevēlamās sastāvdaļas, tāpat iespējams izvēlēties ēdienkartes daudzveidību un pagatavošanas ērtību.

Vīrietis izvēlas vidēju. Vēlāk jānovērtē kopējais veselības stāvoklis, jāatzīmē, vai ir hroniskas saslimšanas, veselības problēmas vai senākas traumas. Vīrietis cieš no muguras sāpēm, nesen diagnosticēts muguras smadzeņu nerva saknītes bojājums. Ārsts sportot nav liedzis, tomēr par to paziņots konsultantam.

"Labdien, šajā situācijā ieteiktu Jums konsultēties ar savu ārstu; ja tas jau ir darīts un nekādu ierobežojumu vai ieteikumu no ārsta nav, tad sāciet treniņus, bet, ja izjūtat diskomfortu mugurai, tad jākonsultējas ar ārstu klātienē," atbild programmas konsultants.

Arī fizioterapeite Agnese Pildere, kuru "Atvērtie faili" aicinājuši izvērtēt "MonacoFit" piedāvājumu, aicina pirms treniņu uzsākšanas konsultēties ar ārstu, īpaši, ja ir kādas sāpes vai diskomforts.

"Ir jāapzinās savs veselības stāvoklis, un tā ir katra cilvēka paša atbildība, nevar caur internetu, caur kaut kādu mājaslapu kāds konsultants palīdzēt, es nedomāju, ka šis padoms būs vērtīgs," komentēja Pildere.

Tik strikta diēta var drīzāk atbaidīt, var zaudēt motivāciju

"Nu ko, labrīt, laiks brokastīm , ko es nekad neēdu…" Par izaicinājumu Lāsma regulāri stāstīja savā "Instagram" profilā. No Stokholmas diētas saņemto katras dienas ēdienkarti Lāsma var atvērt iepriekšējās dienas pēcpusdienā. Pirmās brokastis: divas krūzes melones, pusdienās: dārzeņi ar vistu.

Vakariņās atkal dārzeņi ar vistu, tikai mainījies maltītes pagatavošanas veids. Atļautas ir arī uzkodas, parasti kāds dārzenis un auglis.

Jau otrās dienas rītā Lāsma ziņo, ka zaudēts kilograms, piektajā dienā jau trīs. Tomēr par vienkāršu un baudāmu viņa diētu nesauc.

"Pēc nedēļas sākas otrais līmenis, tad it kā būšot normāla ēdienkarte," stāstīja Lāsma.

Sestajā dienā Lāsmu piemeklē spēcīgas galvassāpes, viņa izmēra asinsspiedienu, tas ir normāls. Par to ziņots speciālistam čatā.

"Mēģiniet palielināt ūdens daudzumu dienā vismaz līdz trīs litriem. Uzkodās paņemiet papildus kādus augļus vai zemenes, galvassāpes var parādīties pirmajā nedēļā, jo uztura maiņa notiek ļoti strauji un jūsu organismam pie tā ir jāpierod," paziņots atbildē čatā.

"Ja mēs skatāmies uz to pirmo, kas arī tiek piedāvāts startā, tad man tas vairāk izskatās pēc tādas badošanās ar attiecīgām sekām, ka ir grūti, ka var būt citi simptomi, kas parādās," komentēja uztura speciāliste Eva Kataja.

Viņa uzskata, ka tik strikta diēta tievētgribētājus drīzāk atbaidīs un viņi var zaudēt motivāciju turpināt cīņu ar liekajiem kilogramiem.

"Svars zūd, nu skaidrs, ja es neēdu, tad svars zūd, jo tas kaloriju daudzums ir stipri mazāks tās diētas laikā nekā tad, kad cilvēks parasti ēd normāli," stāstīja Kataja.

Viņa saka – nav saprotams, kāpēc septiņu dienu laikā ēdienkartē bija iekļauta tikai vistas gaļa.

"Vistas fileja ir visliesākais gaļas gabals ar salīdzinoši daudz olbaltumvielām, tāpēc viņu visur izmanto, bet mēs jau varam kombinēt, mēs varam paņemt kaut kādu treknāku gaļas gabalu, pat ne treknāku, vienkārši, kur ir kaut kāda tauku strēmele klāt, un tad tās pārējās sastāvdaļas, piemēram, ņemt dārzeņus un tad nepievienot tur vairs kaut kādas eļļas klāt, jo mums jau tie tauki nāks no gaļas porcijas, un [tad vista] neapniks," stāstīja Kataja.

Turpmāk – labāk

Par turpmāko uztura plānu mēnesim jāmaksā vēl nepilni 5 eiro. Diētas otrais līmenis tiek definēts kā pāreja uz vienmērīgu svara samazināšanu.

10 dienām tiek piedāvāta konkrēta ēdienkarte, kur katrā ēdienreizē var izvēlēties vienu no trīs maltīšu variantiem.

"Nu svars kritās mazāk, protams, bet ēdieni bija labāki," stāsta Lāsma.  

Lāsma pirmajā nedēļā zaudējusi gandrīz sešus kilogramus, otrajā nedēļā –  nepilnus divus.

"Pirmais līmenis bija briesmīgs, es jutos ļoti slikti, otrais bija labāks, bet tur atkal bija tās problēmas, ka es ļoti daudz ko neēdu no tā. Es kaut kādus baklažānus bez sāls nevaru dabūt iekšā, un lēcas arī nav mans ēdiens," atzīst Lāsma.

Lāsma uzslavē otrā līmeņa brokastis. Arī uztura speciāliste Eva Kataja nākamo posmu jau vērtē pozitīvāk, tomēr skeptiski raugās uz to, ka 10 dienas jāizvēlas kāds no vieniem un tiem pašiem trijiem maltītes variantiem.

"Nereti ir tā, ka, ievērojot kaut kādas diētas, cilvēki pēc tam man saka: "Oi, nē, biezpienu es vairāk nevaru ieēst, man tur bija jāēd katru dienu, nē, nē, nē, biezpienu nē." Tas ir tas risks," skaidroja Kataja.

Stokholmas diētas mājaslapā kā galvenā uztura speciāliste un individuālo programmu izstrādātāja pieteikta Elīna Balode. Latvijas Radio pārliecinājās, ka viņa ir reģistrēta ārstniecības personu un atbalsta personu datu bāzē. Mājaslapā minētas vēl divas speciālistes, vienu no viņām reģistrā neatrod.

Stokholmas diētas piedāvātāju vārdā ar žurnālistiem komunicē zīmola sabiedrisko attiecību vadītāja Sandra Gantimurova. Viņa uz jautājumiem piedāvā atbildēt tikai rakstiski. Atbildēs norādīts, ka kaloriju ierobežošana īstermiņā nenodara kaitējumu veselam cilvēkam, tas esot zinātniski pierādīts fakts.

Šāda tievēšana ar tai sekojošiem uztura plāniem, kuros kaloriju daudzums katrā līmenī tiek palielināts, palīdzot ilgtermiņā uzlabot veselību.

Savukārt atbildot uz jautājumu par ēdienreižu vienveidīgumu, norādīts, ka piedāvājumu var mainīt biežāk nekā reizi desmit dienās, ja klients vēlas.

Iepirkšanas un gatavošanas diēta + ne visiem piemērotie vingrinājumi

Nelielā bļodiņā sakul divas olas. Pievieno pannā divus uz pusēm sagrieztus Briseles kāpostus…

"Es taču tev teicu, ka tev jāpērk vesela paka; lai tu uztaisītu vienam cilvēkam vienas brokastis, tev vajag divus tos tur," stāstīja vīrietis, kurš gatavo "MonacoFit" uztura programmas pirmās dienas brokastis.

Jāpievieno vēl pāris sastāvdaļas, un te visu trīs maltīšu pagatavošanai iepirkšanās saraksts ir pagarš. Tomēr produkti atkārtojas.

Katru dienu trīs maltītes, arī uzkoda, kas parasti ir kāds auglis. Arī ar "MonacoFit" 10 dienu tievēšanas plānu iepazīstināta uztura speciāliste Eva Kataja.

"Ja tā atkal skaitās individualizēta ēdienkarte, tad man viņa nešķiet pārāk individualizēta, man viņa šķiet tāda.. ok, smuki uztaisītas bildītes, krāsaini ēdieni, pamēģinājusi neesmu tos, bet izskatās arī garšīgi ēdieni, bet tas apjoms priekš... cik mums tur bija? 95 kilogrami vīrietis, 35 gadi, tātad jauns vīrietis, –  nu diez vai viņam pietiks ar tādu ēdienkarti, un, manuprāt, viņš varētu ātri atmest ar roku, jo nav paēdis cilvēks, viņam gribas kaut ko vairāk," vērtēja Kataja.

Kopumā receptes ir uzturvielām bagātas, un kādam, kuram patīk pavadīt laiku iepērkoties un gatavojot, diēta būs atbilstoša. Visticamāk, arī dos rezultātu, jo nav iekļauti neveselīgi produkti.

"Pēc tam arī tā labā lieta, kas paliek no kaut kādiem diētu plāniem ir, ka es iemācos jaunas receptes," piebilda Kataja.

"MonacoFit" piedāvājumā iekļauti arī videotreniņi. Viens, piemēram, paredzēts ķermeņa augšdaļai. Uzdevumus iepriekš sagatavotā video demonstrē Paula Freimane, jauna, izskatīga sieviete blondiem matiem un nevainojamu augumu.

Nākamo ķermeņa augšdaļas treniņu Latvijas Radio vēroja kopā ar fizioterapeiti Agnesi Pilderi.

"Jā, šis ir labs vingrojums rokām un plecu joslai, tas, ko es gribētu teikt, ka jāiesēžas noteikti ceļos, jo cilvēki varētu interpretēt un nepamanīt šo mazo niansi, ka viņa ir iesēdusies ceļos," komentēja Pildere.

Lai gan katram vingrojumam ir apraksts, nav garantiju, ka tievētājs to tiešām izpildīs pareizi.

Vērojot treniņu, fizioterapeite pamana vairākus vingrinājumus, kuri cilvēkiem ar muguras problēmām nebūtu ieteicami. Un tas ir viens no būtiskākajiem jebkāda veida attālināto treniņu trūkumiem.

"Lielākoties cilvēks, kurš vispār nav trenējies, kurš vispār nesaprot, par ko viņa runā, ko nozīmē piespiest muguras lejasdaļu, ko nozīmē nofiksēt, cilvēks jau nesaprot, tas viņam ir jāiemāca," skaidroja Pildere.

70 minūšu treniņš tikai ķermeņa augšdaļai ir liela slodze rokām, turklāt katrs vingrojums kopā jāizpilda vidēji simts reižu. Piemēram, viens, kuru zina visi – atspiešanās no zemes –, vispirms jāizpilda 40 reizes, kas ir daudz, īpaši cilvēkam ar lieko svaru.

"Arī jautājums, kā cilvēks to izpildīs, kur viņam paliks jostas daļa, kā viņš noturēs savu ķermeni. Likt izpildīt 40 reizes... es esmu 100% pārliecināta, ka parastais cilvēks,  kurš netrenējas, viņš nevarēs kvalitatīvi, pareizi izpildīt šādu vingrojumu," pauž fizioterapeite.

Tomēr 40 atspiedieni jāatkārto četras reizes, tātad kopā jāatspiežas 160 reižu.

"Bet cilvēks var izvēlēties, ja viņš jūt diskomfortu, viņš var to visu nedarīt," norāda Agnese Pildere.

Noslēpumainie sertificētie speciālisti

Šo treniņu vadīja Paula Freimane. Sporta speciālistu datu bāzē, tāpat kā ārstniecības personu reģistrā viņu nevar atrast.

Vēlāk gan notikušas izmaiņas un videomateriālos pēc tam bija redzama Elīna Balode, jau pieminētā Stokholmas diētas uztura speciāliste. Viņai ir arī trenera sertifikāts.

"MonacoFit" vārdā ar žurnālistiem komunicē Anna Paula Auziņa, arī – tikai rakstveidā. "MonacoFit.com" notievēšanas programmas pamatā esot Paulas Freimanes "personīgie sasniegumi, iegūtās zināšanas un pieredze Monako ar prasīgiem klientiem".

Programmu Paula esot izstrādājusi kopā ar diplomētiem un sertificētiem speciālistiem. Kādiem? Pēc uzņēmuma vārdiem tā esot aizsargājama informācija.

Uz jautājumu par video redzamā trenera maiņu atbildēts, ka video treniņi tiek regulāri papildināti un to sagatavošanā piedalās vairāki speciālisti.

Vingrojumi bijuši, kā teikts "MonacoFit" atbildēs, arī ar sabiedrības viedokļu līderiem. Komentējot treniņu intensitāti, norādīts, ka lietotāji to var regulēt paši.

Saistītie biznesi

Stokholmas diētai un "MonacoFit" programmai ir saskatāmas līdzības: tiek solīti ātri rezultāti, individuāla pieeja, slavenības kā reklāmas sejas, jāaizpilda bezmaksas tests.

Tās "Atvērtie faili" izvēlējās nejauši, kā populāras internetā piedāvātas programmas.

Izrādās, abas patiešām ir saistītas. Abiem uzņēmumiem SIA "Science22.com" un SIA "MonacoFit" ir viena un tā pati valdes locekle – Egija Seile, un viens un tas pats patiesais labuma guvējs – Kristofs Blaus.

Viņš pazīstams kā portāla manabalss.lv līdzdibinātājs, mediju publikācijās parādās kā jauns, veiksmīgs uzņēmējs.

Dokumenti

“StochkolmDiet.com” atbildes raidījumam “Atvērtie faili”

Lejuplādēt

65.07 KB

Uz Egijas Seiles vārda reģistrēts vēl viens uzņēmums SIA "SwissLanguages", kas internetā vilina ar ātriem panākumiem – iespēju iemācies angļu valodu 14 dienās pēc Šveices metodes.

Intervijai uzrunātā uzņēmumu valdes locekle Egija Seile aicināja sazināties ar "StochkolmDiet.com" sabiedrisko attiecību vadītāju Sandru Gantimurovu.

Saziņa gan ar Stokholmas diētas, gan "MonacoFit" pārstāvēm nav žurnālistu praksei ierasta. Piemēram, Gantimurova sākotnēji saka, ka atbildes sniegs tikai tad, ja nepieminēs uzņēmumu saistību. Abas pieprasa īpašu nosacījumu – rakstiskās atbildes publicēt "tikai nesagrozītā veidā", "oriģinālajā versijā".

Dokumenti

“MonacoFit” atbildes raidījumam “Atvērtie faili”

Lejuplādēt

22.66 KB

Uzņēmums "Science22.com", kas izstrādājis zīmolu "StockholmDiet.com", Latvijā ir reģistrēts kā ārstniecības iestāde. Diētai ir daudz atbalstītāju – uzņēmuma apgrozījums pērn pārsniedzis 1,7 miljonus eiro. Pēc uzņēmuma pārstāvju teiktā, darbība izvērsta arī ārpus Latvijas.

"MonacoFit" nosaukumu ārstniecības iestāžu reģistrā neatrod, un tā vēriens nav tik liels – pagājušajā gadā uzņēmums apgrozījis ap pusmiljonu eiro.

Diētas nesaskan ar PVO ieteikumiem un vadlīnijām

"Atvērtie faili" detalizētāk papētīja Stokholmas diētas biznesu. Velti domāt, ka Stokholmas diēta būtu kāda starptautiskā zinātnē pierādīta, vispārzināma svara regulēšanas metode.

Raidījums lūdz to novērtēt Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijai.  Asociācijas pārstāve Gundega Rudzīte–Aņiščenko atzina, ka viņai ir "ļoti grūti izvērtēt šīs programmas efektivitāti, jo mēs neesam iepazīstināti ne ar šiem pētījumiem, ko viņi izmanto programmas veidošanā, ne arī konkrēti ar šīm ēdienkartēm".

"Spriežot pēc tā, ko atnes daži pacienti, tad noteikti šīs ēdienkartes nesaskan ne ar kādiem Pasaules Veselības organizācijas (PVO) veselīga uztura ieteikumiem un vadlīnijām, pilnīgi noteikti neko tādu mēs tur neredzam," atzīst asociācijas pārstāve.

"Stokholmas diēta nāk virsū mums ar tiešām ļoti uzmācīgu mārketingu. Un šobrīd ir tā, ka viņi sevi pozicionē kā sertificētu ārstniecības iestādi, kas ir ļoti manā uztverē arī interesants fakts. (..) Ja es pavērtēju, kādas anketas no manis tiek prasītas šajā Stokholmas diētā, tad pilnīgi noteikti tas jau ir pretrunā ar ārstniecības iestādes likumdošanu," norāda Rudzīte–Aņiščenko.

Arī Stokholma par šo Latvijā populāro diētu neko nenojauš. Ar Zviedrijas kolēģu palīdzību raidījums gribēja sameklēt kādu zviedru speciālistu, kurš varētu ko pastāstīt par Stokholmas diētu, taču nesekmīgi.

"Nekad neesmu dzirdējis par Stokholmas diētu, arī internetā neko neatrodu. Izskatās, ka viņi tikai pelna no Stokholmas labā vārda," e-pastā raksta Zviedrijas sabiedriskās televīzijas žurnālists Nilss Hansons.

Kad jautājām, kādi zinātniskie pētījumi ir šīs diētas pamatā, Sandra Gantimurova norāda, ka diētas pamatā ir veselīgs un sabalansēts uzturs, par ko pētījumi atrodami internetā un nozares literatūrā.

Programmu izstrādājuši sertificēti un diplomēti speciālisti, taču viņu identitāti uzņēmums neatklāj, viņus sargājot Vispārīgā datu aizsardzības regula.

Savukārt Stokholmas nosaukums aizgūts, iedvesmojoties no zviedru izcelsmes ārsta Nilsa Johansona, kurš 20. gadsimta sākumā ASV nodibinājis visiem pieejamu medicīnas centru.

"Nilss Johansons ir tā laika inovators un veselības aprūpes ideālists, savukārt StockholmDiet.com ir mūsu laika inovācija veselības nozarē, jo iepriekš dārgo un ne katram pieejamo iespēju notievēt veselīgi padara par efektīvu, drošu un viegli pieejamu katram cilvēkam. Godinot zviedru ārstu Dr. Johansonu un viņa ideālus, programmai dots nosaukums StokholmDiet.com," skaidroja uzņēmums.

Latvieši šobrīd esot procesā uz programmas "StockholmDiet.com" patentēšanu.

Dietologu atbalsts uz līguma attiecību bāzes

Kamēr Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācija Stokholmas diētai velta kritiskus vārdus, citas sabiedriskās organizācijas – Latvijas Diētas ārstu asociācijas logo - gozējas programmas mājaslapā.

"Lietas, kas kaut ko nebūt mudina darīt šīs ikdienas korekcijas labā, jāatbalsta. Tas ir viens no veidiem, kā var kaut ko darīt. Vienam derēs, vienam nederēs. Cits pamēģinās, teiks, ka nekā tur prātīga nebija, cits teiks – baigi jauki, ka man tur katru dienu pasaka priekšā, cilvēki dažādi, bet kādam varbūt nostrādā," pauž Diētas ārstu asociācijas vadītājs, pazīstamais ārsts dietologs Andis Brēmanis.

Viņš atklāj, ka atbalsta Stokholmas diētu, "protams, tās ir līguma attiecības un tur ir savi noteikumi. Tas jau nav tā, ka viņi izdomāja, ka viņi var likt tagad virsū (logo), viņi pie mums vērsās, konsultējās un darījās".

Zīmolu atbalsta arī Latvijā pazīstami cilvēki. Nevar noliegt, ka viņi, ieturējuši Stokholmas diētu, tik tiešām ir atbrīvojušies no liekajiem kilogramiem, tas redzams publicitātes fotogrāfijās.

Kāda ir sadarbība ar slavenībām, ļauj apjaust TV3 raidījuma "Bez tabu" žurnālista Roberta Blasa pieredze. Pirms aptuveni diviem gadiem piedāvājumu no Stokholmas diētas saņēma arī viņš.

"Nu, viņu nosacījumi bija tādi, ka mēs tev piedāvāsim striktu badošanos, un pēc tam mazāk striktu. Nosacījums bija tāds, ka būs rezultāti, mēs tevi fočēsim, šie publicitātes foto tiks izmantoti pēc mūsu, proti, viņu ieskatiem, jebkuros medijos, sociālajos tīklos, un par to pretī es saņemu atlīdzību, viņi var arī organizēt ar mani intervijas medijos par manu veiksmes stāstu," stāstīja Blass.

Roberts Blass tam nepiekrita, jo darījuma nosacījumi nebija pieņemami. Aizdomīgi šķita arī tas, ka ar uztura speciālistiem klātienē tikties nevajadzēja.

Ne vienmēr internetā piedāvātā diēta nozīmē nevainīgu svara zaudēšanu. Raidījumam ir zināma paciente, kura pēc badošanās un krasas svara zaudēšanas nonāca slimnīcā uz operāciju. 

"Mani motivēja tas, ka pirmajā nedēļā var nomest uzreiz 5 – 6 kilogramus, jo tā pirmā nedēļa ir tāda, ka tu sēdi badā tikai uz dārzeņiem. Tad es sapratu, ka varu paēst neveselīgi, tad atkal sākt ievērot, un man tas viss ies nost tāpat," par savu pieredzi stāsta Anna. Viņas vārds ir mainīts, jo jaunā sieviete baidās, ka Stokholmas diētas piedāvātāji pārmetīs sadarbības līguma pārkāpšanu.

"Un tad man sāka sāpēt sāns, un es nevarēju saprast, kas notiek – divas dienas padzēru tabletes un tad aizbraucu ar "ātrajiem". Man teica, ka man ir žultspūslī akmeņi, un arī teica, no kā viņi veidojas – arī no tā bada un visa pārējā. To, ko nestāsta parasti," norāda Anna.

Stokholmas diētas pārstāvji gan uzskata, ka sievietes veselības problēmām nav nekādas saistības ar "StockholmDiet.com" notievēšanas programmu, jo žultsakmeņi nevar izveidoties septiņu dienu laikā. 

Anna diētu ievēroja apmēram pusgadu, un tās laikā zaudēja 30 kilogramus svara.

Izaicinājums "Facebook" slēgtajā grupā

Vietnē "tievēšana online" gozējas četru nedēļu uztura izaicinājums ar Vendiju. Tas ir trešais eksperiments, kuram raidījums ļāvās. Vendija kopā ar dalībniecēm gatava uzsākt cīņu par formas atgūšanu pēc dzemdībām.

"Ja arī tu esi barojoša māmiņa, šis izaicinājums tev būs liels atbalsts," teikts piedāvājumā. Viņa sola arī plašu klāstu ar efektīvām video treniņu programmām.

Vendijas tievēšanas izaicinājums noris slēgtā "Facebook" grupā, tas maksā 30 eiro pirmajam mēnesim. Vispirms jāizpilda 49 jautājumu tests, lai uzzinātu savu vielmaiņas tipu un attiecīgi ievērotu tam atbilstošu uzturvielu – olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu – proporciju.  

"Es uz tādu noteikti nebalstītos, jo, pašai pildot testus, man arī ir bijis tā, ka nu varētu būt gan A, gan B, vai gan B, gan C. Un tad no tā izdarīt secinājumu, kāds es esmu par tipu, un no tā izdarītā secinājumu ir atkarīgs, vai es varēšu ēst 60% ogļhidrātus vai 20%... Nu es tā neriskētu," komentē RSU docētāja Eva Kataja.

Tāpat katram dalībniekam pēc īpašas formulas jāaprēķina ikdienas kaloriju daudzums. Uztura speciāliste gan uzskata, ka, esot veselīgās attiecībās ar ēdienu, kalorijas neskaita un sastāvdaļas nesver.  

Vendija dalībniekiem sniedz arī papildu norādes, viena no tām: uzturā nedrīkst lietot produktus ar augstu glikēmisko indeksu. Piemēram, melones, kas bija Stokholmas diētas brokastu ēdiens, vai dateles, ko savās receptēs izmanto Paula Freimane.

"Glikēmiskais indekss ir tāds rādītājs, kas mums palīdz saprast, cik strauji svārstīsies cukura līmenis asinīs, ja es apēdīšu konkrēto produktu, un, ēdot tādus saldus produktus, parasti tās svārstības ir straujākas, un tas ir ļoti būtiski cilvēkiem ar cukura vielmaiņas traucējumiem. Vai tas ir būtiski barojošai māmiņai? Es domāju, ka nē, jo tur jau mums tieši vajag to enerģiju. Bieži vien ir tā, ka tad, kad tu esi bez spēka, tev nav laika pagatavot ēst, tev tās dateles pārnestā nozīmē glābj tavu dzīvību, jo tu atkal spēj iet, darīt, mainīt pamperus, auklēt bērnu un pēc tam viņu pabarot," skaidro Kataja.

Kā raksta pati Vendija – "tām, kuras nevēlas iemācīties pašas plānot ēdienkarti", ir sagatavots recepšu špikeris četrām nedēļām, dienā ieplānotas piecas ēdienreizes.

Vendija sagatavojusi arī īpašus vingrojumus jaunajām māmiņām.

Fizioterapeite Agnese Pildere atgādina, ka jaunajām māmiņām ir jāsaņem atļauja no ārsta, pirms atsāk sportot. Skatoties Vendijas video, fizioterapeite tikai pārliecinās par to, ka nedrīkst padomus meklēt internetā.

"Varbūt, ka viņai palīdz, viņas fiziskā sagatavotība iepriekš ir bijusi cita, un viņa var šādi savākt sevi atpakaļ un dabūt savu fizisko formu tādu, kā bija pirms grūtniecības, taču ne visām mammām tas strādās," brīdina Pildere.

Viņa uzsver, ka šādi pilnīgi noteikti var vēl lielākas problēmas radīt sev.

"Kaut vai tās pašas diastāzes gadījumā, nepareizi trenējot vēdera presi, to diastāzi var tikai un vienīgi palielināt. Tur ir ļoti uzmanīgi jāstrādā, sākot ar dziļajiem preses muskuļiem, turpinot ar slīpo vēdera presi, lai nostiprinātu vēdera priekšējo sienu, jo diastāze ir fascijas plīsums, un tā trūce var tikai palielināties, ja mēs nepareizi trenējam taisnos vēdera muskuļus," brīdina fizioterapeite.

Ar entuziasmu, bet bez sertifikātiem

Vendija Karalkina ar raidījumu tikties piekrīt uzreiz – sporta klubā, kur viņa vada arī mini grupu nodarbības.

Vendijas vārds nav ne ārstniecības personu, ne sporta speciālistu datu bāzē. Viņa absolvējusi Policijas akadēmiju, studējusi psiholoģiju, sociālo pedagoģiju un reliģijas zinātni. Izgājusi C kategorijas trenera kursus, taču nav nokārtojusi sertifikāciju. Regulāri papildinot zināšanas uzturā, apmeklējot dažādus seminārus. Arī vielmaiņas tipa testu aizguvusi no kvalifikācijas celšanas kursiem.

Jautāta, cik tas tests ir precīzs, Vendija nosaka: "Tā ir tā kā blakus izklaide vienkārši, ka mēs varam paeksperimentēt pašas ar sevi."

Apmēram puse no izaicinājuma dalībniecēm esot jaunās māmiņas. Arī Vendija nesen sagaidījusi savu piekto mazuli.

Kritiska par interneta programmām ir sporta zinātņu doktore un fizioterapeite Ieva Zvīgule. Viņas praksē regulāri ierodas tie, kas iesaistījušies dažādos izaicinājumos.

"Man ir bijuši cilvēki; klasiski, kas ir, kad sāk sāpēt muguras, jo statistiski ļoti daudziem cilvēkiem ir problēmas visbiežāk muguras lejas daļā; ir cilvēki, kas to nemaz nezina, ir cilvēki, kas to zina, bet viņi uzticas speciālistam, tātad viņi tiek ievilkti tajā sistēmā. Mēs tātad ejam uz mērķi, mēs tievējam, bet ar kādiem līdzekļiem, kādiem vingrinājumiem, kādām metodēm tas tiek panākts? Nu tad tur lec ārā tās hroniskās saslimšanas vai tiek iegūtas jaunas traumas. Tādi man nāk uz fizioterapiju," stāstīja Zvīgule.

"Sekas var būt teorētiski uz visām orgānu sistēmām, tur ir jāskatās, kura tad ir vājā vieta katram cilvēkam. Pilnīgi noteikti tas ir kustību, balsta aparāts, tās ir muguras sāpes, tās var būt galvassāpes, var būt – piemēram, ja ir kaut kādas nepareizas diētas, cilvēks neuzņem kvalitatīvi uzturvielas, – tad tie var būt krampji, tās var būt emocionālās veselības izmaiņas, garastāvokļa svārstības," stāstīja Zvīgule.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā norāda, ka internetā piedāvāt vingrot vai tievēt nav liegts. Tāpat nav regulējuma, kādai jābūt pakalpojuma sniedzēja kvalifikācijai. Pagaidām vienīgais, ko var darīt, – akli neticēt visam, ko sola, un pārliecināties par speciālistu kvalifikāciju.

Savukārt veselības aprūpes kvalitāti ārstniecības iestādēs uzrauga Veselības inspekcija, reaģējot uz pacientu sūdzībām. Stokholmas diētas piedāvātāji par ārstniecības iestādi kļuva pērn februārī, un līdz šim sūdzības par to nav saņemtas.

 

  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti