De Facto

Pasažieru pārvadāšanai daļa transporta būs jāiepērk videi draudzīgs

De Facto

De Facto

Saeimas deputātu tikšanos ar viltvārdi izmanto Krievijas TV

«Latvija atbalsta ārzemju aģentus» – Saeimas deputātu tikšanās ierakstu ar viltus Volkovu izmanto Krievijas televīzijā

Dienasgaismu ieraudzījis sarunas ieraksts starp Saeimas Ārlietu komisijas deputātiem un viltvārdi, kurš izlikās par Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija kolēģi Leonīdu Volkovu. Saruna notika pavasarī, bet tās fragmentu publicēja dažas nedēļas pirms nākamnedēļ gaidāmajām Krievijas valsts domes vēlēšanām. To steigšus popularizēja Krievijas televīzijas kanāli, lai dramatiskā ziņu sižetā Latviju apvainotu “ārzemju aģentu” atbalstīšanā un apgalvotu, ka Latvijā “Sputņik V” vakcīnas uzskata par glābiņu pret Covid-19.

ĪSUMĀ:

  • Šogad aprīlī Krievijas interneta jokdari Vovans un Leksus sarīkoja sarunas ar vairāku valstu parlamenta deputātiem.
  • Sarunās viens no jokdariem izlikās par Alekseja Navaļnija sabiedroto Leonīdu Volkovu. 
  • Politiķi, kuri uzķērās sākotnēji, uzskatīja, ka viltvārži izmantojuši “deepfake” jeb “dziļviltojuma” tehnoloģiju.
  • Daļu no sarunu ierakstiem viltvārži vēlāk publicēja internetā.
  • Video skaidri redzams, ka viltvārdim pielīmēta bārda un viņš nogrimēts, lai atgādinātu Volkovu.
  • Nav skaidrs, kā viltvārži piemānīja Latvijas Saeimas komisijas deputātus, jo publiskotajā video viltvārža seja nav redzama. 
  • To norādīja arī lielākā daļa aptaujāto komisijas deputātu. 
  • Publiskoto sarunu ar Latvijas deputātiem izmantoja arī Krievijas valsts televīzijas kanāli. 
  • Krievijas kanāli sižetos pārmeta, ka Latvija grasās atbalstīt Navaļnija komandu.
  • Tāpat Krievijas mediji izcēla to, ka Latvijā "Sputņik V” vakcīnas pret Covid-19 uzskata par labām.

Šogad aprīlī atklājās, ka tā saucamie interneta jokdari no Krievijas "Vovans" un "Leksus" spējuši sarīkot sarunas ar vairāku valstu parlamenta deputātiem, izliekoties par Kremļa opozicionāra, Korupcijas apkarošanas fonda dibinātāja Alekseja Navaļnija kolēģi Leonīdu Volkovu. Viltvārži attālinātā režīmā tikās arī ar Latvijas Saeimas Ārlietu komisiju. 

Politiķi, kuri bija iekrituši neīstā Volkova lamatās, attīstīja versiju, ka viltvārži noteikti izmantojuši “deepfake” jeb “dziļviltojuma” tehnoloģiju, kas ļauj foto vai video redzamajai personai runāt to, ko tā nebūtu teikusi. Tādēļ deputātiem nekādas šaubas par Volkova identitāti neesot radušās. 

Pēc notikušā īstais Leonīds Volkovs atzina: “Es saprotu, ka tas saistīts ar modernajām tehnoloģijām....”

Daļu no sarunu ierakstiem viltvārži publicējuši internetā, un visos video, kuros neīstais Volkovs parāda savu seju, ir nepārprotami skaidrs, ka nekāda datoru tehnoloģija nav izmantota. Viens no jokdariem Aleksejs Stoļarovs jeb Leksus, acīmredzot, pielīmējis sev bārdu un nedaudz nogrimējies, lai atgādinātu Volkovu. 

Tērpies halātā, neīstais Volkovs, piemēram, aicināja Nīderlandes parlamenta deputātus viņu atbalstīt finansiāli, pārskaitot virtuālo valūtu “Bitcoin”. Noslēgumā saruna kļuva par pilnīgu farsu. 

Video viltvārdis Stoļarovs, kurš izliekas par Leonīdu Volkovu, minēja frāzes, piemēram: “Es jums vaicāšu, vai jūs esat gatavi sākt badastreiku, lai atbalstītu Alekseju” vai “Ļaujiet iepazīstināt ar mūsu līderi gadījumā, ja Aleksejs nebūs mūsu kustības līderis. Kurš būs nākamais, jūs zināt? Viņš ir kopā ar mani. Tas ir mūsu jaunais atbalstītājs. Tas ir Cūkas kungs. Cūkas kungs, pasveicini parlamenta locekļus!”.

Nīderlandes deputāti sarunu ar neīsto Volkovu sarīkoja kā vieni no pēdējiem, kad līdzīgas sarunas jau bija notikušas ar Ukrainas, Lielbritānijas un Baltijas valstu deputātiem. 

Augusta beigās Vovans un Leksus publicēja rediģētu sarunas fragmentu no Saeimas Ārlietu komisijas sēdes. Tajā Navaļnija kolēģa lomas attēlotājs neuzvedas ne izaicinoši, ne provokatīvi. 

“Varbūt tā viena nianse, tagad attinot atpakaļ to sarunu, filmu, kas indikatīvi varēja liecināt, ka varbūt kaut kas varētu nebūt kārtībā – tas bija jautājums vai Latvija nebūtu gatava finansiāli atbalstīt,” atzina Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība).

 

Ierakstā ne brīdi nav redzama viltvārža seja, tādēļ nav iespējams pateikt, vai kāds par Volkovu bija pārģērbies vai izmantota smalkāka pieeja, piemēram, video viltojums. Saeima šo sarunu neierakstīja.

Ārlietu komisijas vadītājs gan apgalvoja, ka viltvārdis bija pieslēdzies sarunai ar video un viņu nevarēja atšķirt no īstā Volkova. 

Kols norādīja: “Un es neesmu viens, kas to apliecina. Kā jūs arī redzat tajā sižetā, piedalījās vairāki Saeimas Ārlietu komisijas deputāti, tajā skaitā arī konsultanti. Un video bija ar Leonīdu Volkovu vismaz izskatā, balsī, un šis cilvēks elpoja un kustējās. Tas arī radīja mums aizdomas, ka varētu būt attīstītāka tehnoloģija izmantota, “dziļviltojuma” tehnoloģijas.”

To, ka persona, kas izlikās par Volkovu, bija redzama video, “De facto” apliecināja vairāki komisijas deputāti, bet – kā maskēšanās notika, viņi atturējās spriest.   

Ārlietu komisijas loceklis Kaspars Ģirģens stāstīja: “Nekas neliecināja par to, ka varētu būt iesaistītas tehnoloģijas. Mūsdienās mēs redzam telefonos, kad ātrāk pakustina galvu programmas, netiek līdzi, bet šeit bija tiešām cilvēks līdzīgs, atbildēja profesionāli un arī atbildes neliecināja, ka atbildes ir bez dziļas domas. Ja man noliktu šīs divas bildes blakus, īsto Volkovu un neīsto Volkovu, man būtu grūti pateikt atšķirību.”

No aptaujātajiem komisijas deputātiem, kas piedalījās sēdē, tikai viens deputāts – Nikolajs Kabanovs (“Saskaņa”) – “De facto” stāstīja ko citu. Viņš apgalvoja, ka viltvārža video nebija ieslēgts visu laiku. 

“Viņš bija ieslēdzis [video] no paša sākuma, bet viņam it kā bremzēja. Un tad viņš palūdza, vai mēs varētu ar viņu runāt bez bildes. Es saprotu, ka viņi paņēma īstā Volkova bildi, to mazliet pakustināja un pēc dažām minūtēm pārtrauca, tikai ar balsi bija saruna,” pastāstīja Kabanovs.

Neviens cits deputāts bez Kabanova šādi sēdes norisi neatstāstīja. 

Par šo kļūmi varētu tikai pasmieties, ja Krievija to neizmantotu propagandas nolūkos. Neilgi pēc tam, kad Vovans un Leksus publicēja sarunas fragmentus ar Saeimas deputātiem,

tos tiražēja Krievijas valsts televīzijas kanāli “RT” un “Rossija 24”, stāstot, ka neīstais Volkovs savu seju deputātiem nerādīja, kas nesaskan ar komisijas locekļu teikto.

“Kārtējā Vovana un Leksusa izjokošana. Viņi atkal piezvanīja ārzemniekiem bēguļojoša noziedznieka vārdā,” teikts “Rossija 24” sižetā.

Krievijas kanāli savos sižetos pārmeta, ka Latvija grasās atbalstīt Navaļnija komandu, ko Kremlis uzskata par ārzemju aģentiem un ekstrēmistiem, kā arī izcēla to, ka Latvijā “Sputņik V” vakcīnas pret Covid-19 uzskata par labām.  

Latvijas izlūkošanas dienests SAB Vovana un Leksusa aktivitātes uzskata par Krievijas mērķtiecīgu ietekmes operāciju. Abi tā sauktie jokdari arī īpaši necenšas slēpt kontaktus ar Krievijas varas struktūrām, piemēram, bildējoties kopā ar amatpersonām un nesen piedaloties Krievijas armijas rīkotā konferencē.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt