SAB: Krievija cenšas diskreditēt Navaļnija komandu; maldina arī Latvijas medijus un institūcijas

Satversmes aizsardzības birojs konstatēja vairākus gadījumus, kad pie Latvijas medijiem un arī valsts institūcijām vēršas krāpnieki, kas, izliekoties par Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija līdzgaitnieku Leonīdu Volkovu, iesaistās dialogā, piedāvā telefonintervijas vai videotikšanās, paziņojumā medijiem norādīja SAB. SAB vērtējumā šajā gadījumā maldināšanas mērķis ir graut Navaļnija atbalstītāju reputāciju.

ĪSUMĀ:

  • Latvijas medijiem un iestādēm sazinājās viltus Navaļnija līdzgaitnieks.
  • SAB: Maldināšanas mērķis ir graut Navaļnija atbalstītāju reputāciju.
  • Līdzīgas ietekmes operācijas tikušas īstenotas pret Igaunijas, Lietuvas, Vācijas un Dānijas amatpersonām.

SAB vērš uzmanību, ka tā ir maldināšana. Visticamāk, par Leonīdu Volkovu uzdodas un saziņā ar politiķiem, institūcijām un arī medijiem Rietumvalstīs, tajā skaitā Latvijā, iesaistās tā dēvētie “pranksteri” no Krievijas Vovans un Leksus. Īstajā vārdā Vladimirs Kuzņecovs un Aleksejs Stoļarovs. 

Maldināšana notiek pēc sekojoša modeļa: sākotnēji medijiem vai organizācijām tiek atsūtīts e-pasts, kura sūtītājs iepazīstina sevi kā ar Navaļnija komandas pārstāvi Leonīdu Volkovu un piedāvā sniegt savu redzējumu par situāciju ar Navaļniju un opozīcijas aktivitātēm Krievijā. Tālāk tiek uzsākta sarakste, kas atstāj ticamu un autentisku iespaidu. Sadarbībā iesaistītajiem nereti tiek prasīta kāda cita potenciālā “upura” kontaktinformācija, ar ko maldināšanas ķēde izplatās tālāk.

SAB vērtējumā šajā gadījumā maldināšanas mērķis ir graut Navaļnija atbalstītāju reputāciju, Rietumu medijiem un starptautiskai sabiedrībai radīt nedrošību kontaktos ar viņa komandas pārstāvjiem. Pašlaik šis ir īpaši aktuāls jautājums Krievijas iekšpolitikā, norāda birojs.

SAB arī norāda, ka Leonīds Volkovs 8.aprīlī ar sava “Facebook” konta starpniecību jau vērsa uzmanību uz to, ka viņa vārdā tiek izsūtītas maldinošas ziņas, kā piemēru minot, ka tādu saņēmusi EDSO Parlamentārā asambleja. Šīs ziņas tiek sūtītas no e-pasta adreses [email protected] un saziņai norādīts Polijas telefons.

SAB zināms, ka arī Latvijas institūcijas ziņu saņēmušas tieši no šīs e-pasta adreses.

“Pranksteri” Vovans un Leksus šī gada februārī organizējuši arī videozvanu ar “Amnesty International” amatpersonām, sarunas gaitā uzdodot provokatīvus jautājumus. Vēlāk videomateriāls ievietots arī “pranksteru” “YouTube” kanālā.

Maldinošās sarunas laikā izskanējusī informācija izmantota arī Krievijas televīzijas kanālā “Rossija 24”, tādējādi diskreditējot “Amnesty International” vadību un pieņemtos lēmumus.

Līdzīgas ietekmes operācijas tikušas īstenotas pret Igaunijas, Lietuvas, Vācijas un Dānijas amatpersonām,

kur Krievijas pārstāvji izlikās par Baltkrievijas Lukašenko režīma opozicionāri Svetlanu Cihanausku, informēja SAB.

Lai arī tā dēvētie Krievijas “pranksteri” Vovans un Leksus sevi pozicionē kā neatkarīgus aktīvistus, SAB vērtējumā viņu darbība tiek koordinēta un pilnībā atbilst Kremļa politiskajām interesēm un ir Krievijas mērķtiecīgi īstenota ietekmes operācija.

“Dažāda veida viltus identitātes un arvien komplicētākas manipulēšanas tehnikas Krievijas īstenotajās ietekmes operācijās tiek izmantotas arvien biežāk. Saņemot e-pastu, telefona zvanu vai ziņu sociālajos tīklos no potenciālā dialoga partnera, aicinām pārliecināties par sūtītāja patieso identitāti – izpētīt personas pārstāvētās organizācijas oficiālo mājas lapu vai verificētos sociālo tīklu kontus, tajā skaitā salīdzināt kontaktinformāciju. Pat ja e-pasts saņemts no identiskas adreses, kas norādīta mājaslapā, atbildi rakstot, iesakām nelietot automatizēto atbildes funkciju, bet gan no jauna ierakstīt adresi e-pasta lodziņā,” aicināja SAB.

Deputāts Rihards Kols savā “Facebook” profilā norādīja, ka 2021. gada 16. martā savā Latvijas Republikas Saeima e-pastā saņēmu e-pastu no personas, kas uzdevās par Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija pārstāvi Leonīdu Volkovu. Vēstulē viltvārdis lūdza sniegt iespēju uzrunāt Saeimas Ārlietu komisiju, lai pastāstītu par pašreizējo situāciju Alekseja Navaļnija lietā, pārrunātu situāciju ar politieslodzītajiem Krievijā, kā arī aktualitātes Navaļnija noindēšanas mēģinājuma lietā.

Zinot, ka 18. martā ar šo it kā Volkovu jau bija tikušies Igaunijas parlamenta deputāti, bet 19. martā – Lietuvas Seima Ārlietu komisija un pēc īsas sarunas ar Ārlietu ministriju par Leonīdu Volkovu un Latvijas līdzšinējo sadarbību ar šo Krievijas opozicionāru, Saeimas Ārlietu komisija aicinājumam tikties piekrita un piedāvāja tikšanās datumu – 23. martu. Saruna notika videokonferences formātā.

“Nepatīkami, neērti, protams. Visai sāpīga mācība, bet, nu, iespējams, varam teikt arī paldies šim viltus Volkovam par šo mācību gan mums, gan Lietuvas un Igaunijas kolēģiem – ir skaidrs, ka pilnvērtīgi ir iestājies tā sauktais patiesības pagrimuma (truth decay) jeb post-patiesības un post-faktu laikmets, kam ir potenciāls nopietni apdraudēt vietējo un starptautisko valstu, valdību un sabiedrību drošību un stabilitāti,” vērtēja Kols.  

Arī LTV Ziņu dienests tika maldināts.

 

? LTV Ziņu dienests atsauc šovakar publicēto ziņu par to, ka Leonīds Volkovs, Alekseja Navaļnija līdzgaitnieks, it kā informējis par zināmā blogera Jurija Dudja stāšanos Navaļnija biroja vadītāja amatā.

Posted by LTV Ziņu Dienests on Wednesday, 21 April 2021

 

Pats Volkovs savā “Facebook” kontā, komentējot viltvārža sarunas ar Baltijas parlamentāriešiem, atzina, ka operācijas mērogs ir iespaidīgs, bet pats interesantākais  esot viņa seja videozvanā ar Baltijas parlamentu deputātiem, kas, viņaprāt, ir īsta. “Kaut kā sanāk, ka viņi to “Zoom”- zvanā ielikuši. Sveiki, dziļo viltojumu laikmets….,” rakstīts Volkova profilā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti