Panorāma

Sāk izsniegt vēlētāju apliecības

Panorāma

Atzīmē Ivara Selecka jubileju

Izvēlies nākotni! 100 krēsli: Enerģētikā politiķi nav pildījuši nevienu solījumu

Enerģētikā politiķi nav pildījuši neko no iepriekšējās vēlēšanās solītā

Lai arī pirms 11.Saeimas vēlēšanām partijas solīja stiprināt Latvijas enerģētikas neatkarību un veicināt vietējo energoresursu izmantošanu, dzīvē tika izdarīts pretējais - gāzes liberalizācija tika atlikta līdz 2017.gadam, bet atjaunojamās enerģijas ražošana aplikta ar papildu nodokli. Pirms 12.Saeimas vēlēšanām politiķi enerģētikas jomā atkal dod līdzīgus, tiesa daudz plašākus solījumus. Vadoties no iepriekš paveiktā, enerģētikas jomas pārzinātāji jau bažījas, vai šoreiz Latvijas energoatkarība netiks veicināta vēl vairāk.

"Rūpēsimies par Latvijas enerģētiskās neatkarības nostiprināšanu, veicinot vietējo resursu izmantošanu", "atbalstīsim alternatīvo enerģijas veidu izmantošanu un videi draudzīgu transportu, sniegsim atbalstu zaļajai ekonomikai", "sniegsim atbalstu zaļajai ekonomikai" - šie ir trīs pašreizējo koalīcijas veidojošo partiju solījumi pirms 11.Saeimas vēlēšanām.

Ar darbiem gan bijis bēdīgāk - politiķi ne tikai nav pildījuši vēlētājiem dotos solījumus, bet gan paveikuši pretējo.

"Uz 11.Saeimas vēlēšanām partijas enerģētikā solīja maz. Bet tas paradoksālākais ir, ka ir solīts maz, bet izdarīts ļoti daudz. Taču tas, kas izdarīts manā skatījumā ir vērtējams ar negatīvu zīmi. Vajadzēja atvērt gāzes tirgu. Tas tika aizvērts. Vajadzēja atvērt elektroenerģijas tirgu. Tas tika arī aizvērts, vai drīzāk tā atvēršana tika atlikta. Atsevišķas partijas solīja samazināt nodokļus Atjaunojamo energoresursu izmantošanai, bet pērnā gada nogalē kopā ar "Vienotību" ieviesa jaunu - subsidējamo atjaunojamās enerģijas nodokli, kas šos energoresursus padarīja pilnīgi nepieejamus," norāda "Providus" enerģētikas pētnieks Reinis Āboltiņš.

Fakts, ka pirms 11.Saeimas vēlēšanām dotās apņemšanās ir lauztas, nav atturējis politiķus to pašu solīt arī pirms 12.Saeimas vēlēšanām.

"Es ar dziļām aizdomām skatos uz tām lietām, kas ir iekļautas vēlēšanu programmās. Šeit, runājot par enerģētiku, ir solīts visai daudz vairāk. Visvairāk sola par enerģētisko neatkarīgu un drošības stiprināšanu. Ja partijas domā rīkoties līdzīgi kā pēc iepriekšējām Saeimas vēlēšanām, tad mani pārņem ļoti nopietnas bažas, kas mūs gaida nākotnē," saka Āboltiņš.

Daļa ekspertu gan domā, ka 11.Saeimas laikā izlieto ūdeni sasmelt vēl ir iespējams. "Nekas sagāzts jau nav un dzīve ir gājusi uz priekšu, bet ir divi degoši darbi - tā ir atjaunojamās enerģijas likumdošana un vēlreiz un vēlreiz pie gāzes likumdošanas ir jāatgriežas. Visu pārējo mēs varam samierināties un teikt labs kas ir noticis," saka neatkarīgais enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.

Pēc Ozoliņa domām, nākamajai Saeimai būs jāpārskata iepriekš pieņemtie lēmumi par gāzes tirgu. Iepriekš liberalizācijas atlikšana tika skaidrota ar to, ka Latvijai nav jēgas steigties līdz brīdim, kamēr nav jaunu piegādes kanālu. Tomēr jau šā gada nogalē ekspluatācijā tiks nodots Klaipēdas sašķidrinātais dabasgāzes terminālis, izbeidzot Latvijas gāzes tirgus izolētību un liekot pārskatīt piešķirtās gāzes apgādes monopoltiesības "Latvijas gāzei".

Izlieto ūdeni, iespējams sasmelt arī atjaunojamās enerģijas jomā, pieņemot nozari regulējošo likumu un godīgi atzīstot, ka atjaunojamās enerģijas daļa obligātajā iepirkuma komponentē, kura tika vainota dārgajā elektrībā, patiesībā ir mazāka iepretim atbalstam gāzes koģenerācijas stacijām. "Kopumā Latvijas patērētāji pērn ir atbalstījuši 2,6 teravatstundas par obligāto iepirkumu. No šīm 2,6 teravatstundām tikai 0,6 ir atjaunojamās. Tā vietā varēja atbalstīt 2,6 teravatstundas atjaunojamās," norāda Latvijas vēja enerģijas ražotāju savienības valdes loceklis Toms Nāburgs.

Pēc Nāburga domām, līdzekļi jaunu atjaunojamo energoresursu bāzes jaudu izveidei atbrīvosies 2017.gadā, kad atbalsta programmas beigsies lielai daļai šobrīd atbalstāmo projektu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti