«De facto» atklāj: Mārtiņu teroristiskais «Daīš» savervē internetā

Viens no Latviešiem, kas pievienojies “Daīš”, ir 21 gadus vecais Mārtiņš. Savervēts internetā, viņš uz Sīriju, visticamāk, devās pērnā gada septembrī kopā ar kādu Somijas pilsoni, ar ko arī iepazinies internetā.

Mārtiņš piedzima 90.gadu vidu nelielā Latvijas ciemā. Audzis lielā ģimenē, tēvam pieder zemnieku saimniecība. Mārtiņa klases audzinātāja stāsta, ka viņš ļoti labi prot angļu valodu, bet bija noslēgts, brīvo laiku pavadīja viens pats, draugu nebija. “Viņa pasaule bija internets, dators, tā dubultā dzīve, nakts dzīve”, sarunā ar “De facto” Mārtiņu raksturo viņa vidusskolas skolotāja, kas lūdza viņas vārdu neminēt.

“Daīš” – apzīmējums teroristiskajam grupējumam, kas Rietumu pasaulē sevi dēvē par “Islāma valsti”. Apzīmējumam izmantota abreviatūru arābu valodā.

Pēc teroraktiem Parīzē eksperti un amatpersonas mudināja attiekties no apzīmējuma “Islāma valsts” un  lietot “Daīš”, parādot, ka teroristi pat nosaukumā nedrīkst izvirzīt pretenzijas ne uz kādu valstisku formējumu. 

Katru gadu Mārtiņam bija jauna aizraušanās, bet 12.klasē pievērsies islāmam. Ap to pašu laiku arī reģistrējās vienā no lielākajiem pasaules musulmaņu interneta forumiem. “12.klasē viņš bija mainījies, varēja redzēt, ka sācis lasīt Korānu, interesējas par kultūru un reliģiju, pamazām sāka pietiekami nopietni pievērsties. Domāju, ka sākumā vecāki nesaprata, dzīvi viņš dzīvoja pa naktīm. Es jautāju: “ko Tev vecāki saka?”, viņš teica – mamma zin, bet tēvs - nē,” sarunā ar LTV stāsta Mārtiņa skolotāja.

Interneta vietnē Mārtiņš aktīvi rakstīja līdz pat brīdim, kad aizbrauca no Latvijas. 10 mēnešos veica vairāk nekā pusotru tūkstoti ierakstu. Tie ir “De facto” rīcībā un sniedz daļēju priekšstatu par jaunā latvieša radikalizācijas ceļu.

Forumā Mārtiņš stāsta, ka vēlējās pamest Latviju un pārvākties uz kādu valsti, kur vairāk islāmticīgo, iespējams, Malaiziju.

No ierakstiem drīz vien kļūst skaidrs, ka Mārtiņš ir kļuvis nevis par musulmani, bet par radikālo uzskatu un sazvērestības teoriju piekritēju.

Pērn pavasarī viņš atteicās no domas iestāties universitātē un nolēma, ka uzreiz pēc skolas absolvēšanas pārcelsies uz Lielbritāniju, tad no turienes – tālāk uz austrumiem. Ap to pašu laiku Helsinkos pirmo reizi klātienē satikās ar savu labāko draugu – pirms diviem gadiem kādā interneta spēļu vietnē sastapto somu. Tieši Mārtiņš somu ir piesaistījis islāmam.

12.klases beigās skolā Mārtiņš nenāca ne uz vienu klases pasākumu, neapmeklēja arī izlaidumu. Laikam ritot, ierakstu par “Islāma valsti” kļuva arvien vairāk.

Pēc noslēguma eksāmeniem vasarā Mārtiņš forumā diskutēja tikai un vienīgi par “Islāma valsti” - desmitiem ierakstu dienā tapa par grupējuma panākumiem kaujās.

Mārtiņa un viņa Somijas drauga profili apklusa vienā un tajā pašā dienā – pērnā gada augusta beigās. Vēlāk Somijas sabiedriskais medijs “YLE” uzrakstīs par Somijas pilsoni – viņš žurnālistiem atklājis, ka pievienojās “Daīš” kopā ar savu vienīgo draugu – puisi no Latvijas - un stāvēja sardzē.

24 komentāri
reptilis-ezis
Jūs esat tikai rakstītājs vai arī lasītājs? Tak apskatieties,kurš raksta komentāru.... zīmīti < redzat? Mums te ir vesela komanda matemātisku darbību,jeb kā viņi sevi sauc -vidusmēra garīgā darba proletāriešu:))))
ezis
Tiešām jāsaka:,,Ak, DIEVS,, ,vai tiešām ir tāda pateicība vecākiem ,par Mārtiņa skološanu ! Tu ,,REPTILI ,,pats esi muļķis ,nesauc citus savā izcelsmē ! Tev līdz profesoram Taivānam ir augt un augt -kā muļķis esi tā paliksi,ar saviem spriedumiem . Mums sen vairs nav demokrātiska valsts ,jo šeit tautai nav nekādas balss tiesības -tīrais kapitālisms ,ar mums valdība dara ko grib -tā nav demokrātiska valsts !
pretežu līdzeklis
1. Kādam tukšpaurim jābūt lai jauktu politisko iekārtu ar ekonomisko? 2. Un kāda vaina kapitālismam? Te viens jampampiņš komentārā patecināja krokodila asaru par to, ka "sociālā sistēma palēnām drūp". Tur jau tas joks, ka sociālā sistēma ir tā, kuru nākas barot. Un vienīgais rentablais barotājs ir kapitālisms. Eiropas problēma - sociālā sistēma ir augusi straujāk, nekā to spēj uzturēt kapitālsms. Nu, pienāks brīdis, kad cilvēkiem aizies līdz smadzenēm, ka dzert šampanieti par brīvu mūžīgi nevarēs (Grieķija jau atrodas paģiru stadijā). Pasāpēs galva, pavaidēs un atpakaļ pie kapitālisma celtniecības. 3. Paši neejat uz vēlēšanām, paši nelasat partiju programmas, paši neiesaistaties, paši pēc tam raudat. Ek, tie paši sociālisti - "piepūlēties negribu, bet labumus saņemt man pienākas!".
reptilis-saule
Savā ziņā Jums ir taisnība. Seno teicienu -skaldi un valdi- neviens nav atcēlis. Kamēr mēs te ņemamies ar migrantiem un teroristiem,tikmēr neievērojam,ka Pasaulē ir ekonomiskā stagnācija un kritums,ka pensiju fondi paliek vieglāki...sociālā sistēma palēnām drūp.
:@
Lai viņam veicās!
> reptilis alias DN
Par cilvēku var spriest pēc tā, kādas autoritātes viņš izvēlas. PSRS un Latvijas laiku karjerista un hameleona Taivāna izvēle ir diagnoze. Neviens viņa pareģojums nav piepildījies un ir skaidrs viens, ka pēc 50 gadiem nebūs ne vecā muļķa, ne viņa citējošā pajoliņa. :D
[+]
Don't feed trolls.
reptilis-[+] un ....
Nesatraucieties, profesors Taivāns prognozē,ka pēc gadiem 50 šādu diskusiju nebūs.
...
trollis reptilis nesen sūdzējās, ka troļļi saviem komentāriem pārmērīgi spiež ieteikt...
Saule
Pietiek visu laiku malt atkal un atkal par tiem teroristiem.Vai mūsu valstī nekas nenotiek, vai visās ziņās 70% par to kas notiek citur. Lūdzu, LSM, 70% to kas notiek Latvijā ,neaizmirstiet, jūs saņemiet nodokļu maksātāju naudu!
hmmm...
Kāpēc Latvijas televīzijā raidījumus vada tik izkropļotā, ar krievisku akcentu latviešu valodā? VAI TĀ IR ŅIRGĀSANĀS PAR LATVIJAS KULTŪRU,TAUTU? Žurnālistei vai nu jāPAMET darbs, vai jaapmeklē latviešu valodas kursi...
S.
Varbūt gana dalīt pasauli nepariezajos un 'tādi, kā es'? Priecājušies būtu, mūsu sašķeltajā sabiedrībā ko tādu vajag vairāk.
Beibe > hmm...
Kāpēc Latvijas sabiedrisko mediju portālā atļauj publicēt komentāru ar gramatikas kļūdām, patvaļīgi (ne)saliktiem komatiem un garumzīmēm? Vai tā ir ņirgāšanās par Latvijas kultūru, tautu, internetā sēdošo eliti? Latgaliski arī nedrīkstētu? Bet ar ventiņu akcentu? Varbūt ar amerikāņu? Cenzēt un aizliegt, yes!!!
MP
VTF, mēdiji izceļ problēmu - mums ir savi, nu jau teroristi, kas nogalina cilvēkus, mums par laimi(nedrīkst tā teikt) svešās zemēs. BET ko slēpj tā mērgļa seju?! ja viņš ir potenciāls slepkava, KO SLĒPJ VIŅA SEJU? Es Jūs "demokrātus" nesaprotu un brīžiem jums gribas sadot pa muti(kā laukos ballēs dara). Ja jūs uzņemas risku, ka jūs uzspridzina, tad tā ir jūsu darīšana, bet es gan vēlos sevi un savu ģimeni pasargāt, tapēc man ir jāredz, no kura ir jāuzmanās(tobiš, jāuzbrūk pirmajam)
[+]
Tas lieku reizi pierāda, ka radikalizācijai un tās produktam terorismam nav ne reliģijas, ne tautības, ne arī dzīvesvietas. Reliģijia vai nacionālā piederība ir tikai iesaiņojums, kurā vervētāji iesaiņo noziedzību un slepkavības. Daīš gadījumā tiek ekspluatēts islāms. Citur izmanto pareizticību vai katolicismu, vēl citur, piederību latviešu nācijai.
saas
Ļoti labi teikts. Paldies par komentāru.
[+]
Es runāju par radikalizāciju, kuras viena no izpausmēm ir terors. Ir arī citas formas, piemēram, naida kurināšana internetā. P.S. Krievijā pāris radikālie "pareizticīgo" popi vēl neslepkavo, bet sit un piekauj gan.
DN
Nosauksi kadu radikalo latviesu vai pareizticigo slepkavnieku grupejumu?
Hemingway
kaapeec traku sunju baru jaasauc kkaadaa speciaalaa vaardaa nevis par traku sunju varzu? ja vecaaki beernam nav iemaaciijushu neko praatiigu,iznjemot-tu esi vislabaakais,visgudraakais utt.,tad shaads rezultaats ir likumsakariigs.
Opā!
Vai manu vai, kas par ULTRALŪZERI !
reptilis
Cilvēkam ir bara instinkts. Viņš grib ,lai viņu novērtē citi,lai viņu ciena,lai ievēro,atbalsta,draudzējas,mīl. Šajā vecumā arī hormoni trako un tas vēl visu paspilgtina. Daudziem gribās ne tikai dienišķo desu,ja tā jau ir. Un ja nav izredzes sevi parādīt? Tad atnāk ļaudis un saka - mēs tev parādīsim īsto ceļu! No nekā tu kļūsi kaut kas un ,ja mirsi ,tad par augstu ideju. Labi ,ja šie ļaudis ir no kādas mierīgākas reliģijas,kura ir uz sevi vērsta....Jehovas liecinieki,krišnaiīti,budisti,mormoņi,baptisti,adventisti,luterāņi,katoļi,pareizticīgie.....,bet šiem jaunajiem cilvēkiem trāpījās rīcības uz āru vērstas ticības piekritēji - islāmisti. Kuri teica- šī pasaule nav taisnīga! Viņa ir jāmaina un tu vari mums palīdzēt to mainīt. Tu būsi mūsu brālis...mēs tevi cienīsim. Un tā ir teikušas arī citas ideoloģijas ar izskaņu isms.
tekla
ceru, ka to [cenzēto] [cenzēs] tur, lai tāds [cenzetais] neatgriežas šeit un nesāk [cenzets]
Artanis
Ja cilvēks pats savas vainas dēļ šeit ir kļuvis tik 'atstumts' un 'vientuļš', lai tad taisa pašnāvību savā guļamistabā pakaroties, nevis kļūst par pajoliņu, kuru 'savā barā pieņem' dvieļugalvas, un pataisa viņu par pašnāvnieku.
PP
Man šķiet, ka cilvēkam vajag justies šeit ļoti vientuļam, lai aizietu pa šādu ceļu.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti