Panorāma

Misija «Pakāpieni» palīdz jaunajām māmiņām

Panorāma

Aprit četri gadi kopš lielveikala sabrukšanas Zolitūdē

Zolitūdes traģēdijas lieta tiesā jau divus gadus

Zolitūdes traģēdijas lietā divos gados notikušas 102 tiesas sēdes un uzklausīti 424 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Divus gadus pēc traģēdijas tiesā nonāca Zolitūdes traģēdijas krimināllieta. Pēc policijas izmeklēšanas prokuratūra atzina, ka savākts pietiekami pierādījumu apsūdzības uzrādīšanai deviņiem cilvēkiem – gan projekta autoriem, gan izpildītājiem, uzraugiem un ēkā esošā veikala “Maxima” darbiniecei. Atbildību var nākties uzņemties arī pieciem uzņēmumiem.

Pirmā Zolitūdes traģēdijas tiesas sēde notika pirms nepilniem diviem gadiem – 2015.gada 8.decembrī. Pēc tam gan sekoja vairāku mēnešu pārtraukums, bet ar pilniem apgriezieniem lietas izskatīšana sākās 2016.gada martā.

Tā kā lietas dalībnieku skaits sniedzas pāri četriem simtiem un bija gaidāms, ka uz pirmajām sēdēm ieradīsies visi, sākumā tika īrēta Ķīpsalas halle. Neviena tiesas zāle nespēja uzņemt tādu cilvēku skaitu. Tur notika pirmās četras sēdes.

Pārējās 98 sēdes notikušas Administratīvajā apgabaltiesā. Šajā laikā sēdes atceltas 61 reizi. Pašreiz uzklausīti gandrīz visi cietušie un prokuratūras pieaicinātie liecinieki un eksperti – kopumā 424 cilvēki.

Vēl jāuzklausa vien divi liecinieki, četri cietušie un divi eksperti.

Viens no trim valsts apsūdzību uzturošajiem prokuroriem Agris Skradailis vērtē – ņemot vērā lietā iesaistīto cilvēku skaitu un materiālu apjomu, process rit uz priekšu ļoti raiti. Kad noslēgsies šis posms, nākamais būs apsūdzēto pratināšana, aizstāvju pieaicināto liecinieku uzklausīšana un nav izslēgts, ka apsūdzēto advokāti arī lūgs nozīmēt kādas papildu ekspertīzes. Visu apsūdzēto vainu pierādīt izdosies, saka prokurors.

“Mēs joprojām esam pārliecināti. Tāpēc jau mēs lietu virzījām uz tiesu. (..) Un es neredzu, ka kaut kas šobrīd tiesas procesā būtu tam pretī,” saka prokurors Agris Skradailis.

Apsūdzēto aizstāvji, protams, ir citās domās. Vairākkārt no viņu puses izskanējis, ka iespējamie īstie atbildīgie uz apsūdzēto sola vispār nesēž. Piemēram, slodzi neizturējušo kopņu izgatavotāji “Vikom Industry”.

““Vikom Industry” ir bez pienācīgas dokumentācijas, kā tas vēlāk noskaidrots, ar viltotiem parakstiem, viltojot būvinženieru parakstus uz šiem dokumentiem, neizstrādājot dokumentāciju veikusi šos darbus. Un šis aspekts izmeklēšanā vispār ir ignorēts,” jau iepriekš norādīja apsūdzētā Ivara Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks.

Cietušo advokāte Jevgenija Tverjanoviča-Bore piekrīt tiktāl, cik runa ir par vēl citiem atbildīgajiem. Viņa min “Vikom Industry”, kā arī SIA “Monce”, kas samontēja kopnes, un veikala galveno apsargu.

Taču viņa pārliecināta, ka arī visiem šobrīd apsūdzētajiem ir sava daļa atbildības: “Mēs uzskatām, ka lietā apsūdzēto vaina ir pilnībā pierādīta. To apstiprina arī lietā veiktās ekspertīzes, kā arī paši eksperti, kas nāk uz tiesu, un viņu liecības.”

Savukārt prokurors Skradailis ir noraidošs par iespēju, ka šobrīd varētu parādīties vēl kāds apsūdzētais.

Tiesā nonākuši tie deviņi cilvēki un pieci uzņēmumi, par kuriem izdevies savākt pārliecinošu pierādījumu bāzi, un šobrīd prokuroriem neesot pamata savas domas mainīt.

Vaicāts par sabiedrības spiedienu un daudzkārt izskanējušo viedokli, ka taisnīgumu pierādīs tikai bargi sodi apsūdzētajiem, viņš saka: “Tas jau nereti izskan par katru otro lietu. Tomēr ir jāpieturas pie likumības, pie mūsu valstī noteiktā tiesiskuma.

Sabiedrībai ir tiesības izteikt savu viedokli, un sabiedrība arī no mūsu darbības vērtē mūsu darbu. Bet visam pāri ir jābūt tiesiskumam.”

Taču jāuzsver vēlreiz, ka tiesas process tuvojas tikai nosacīta pirmā posma noslēgumam. Cik daudz laika prasīs apsūdzēto pratināšana, viņu aizstāvju pieteikumi un debates, šobrīd neviens neņemas prognozēt. 2018.gada Zolitūdes traģēdijas tiesas kalendārs vēsta, ka paredzētas 100 sēdes. Vidēji – pa trim sēdēm katru nedēļu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti