Panorāma

Piketā prasa naudu Alojas vidusskolas renovācijai

Panorāma

OCTA tirgus caurskatāmība veicina cenu saskaņošanas risku

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā sāk tiesas debates

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā tomēr sāk noslēdzošo posmu – tiesas debates

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēc vairāku mēnešu pārtraukuma tiesa otrdien, 18.jūnijā, atsāka izskatīt apjomīgo Zolitūdes traģēdijas krimināllietu. Lai gan bija plānots uzreiz sākt tiesas debates, dažādu apstākļu dēļ tas neizdevās tik raiti un nācās atgriezties pie tiesas izmeklēšanas. Vēlāk pēcpusdienā debates tomēr sāka.

Zolitūdes tiesa otrdien nesākās ar tiesu debatēm, bet ar divu cietušo pieteiktajiem lūgumiem daļēji atteikties no pieteiktās kaitējuma kompensācijas un trīs SIA “Maxima Latvija” lūgumiem. To dēļ bija nepieciešams atsākt tiesas izmeklēšanu, un vien pēc četrām stundām varēja sākt tiesas debates.

Lai gan debates ir viens no noslēdzošajiem tiesvedības posmiem, grūti prognozēt, cik daudz laika tām vajadzēs. Debatēs paredzēts izteikties par katru apsūdzēto pēc kārtas, debašu runā analizēt tiesas ceļā iegūtos pierādījumus, minot arī konkrētu soda mēru.

Prokurori cer, ka debašu runas varētu pabeigt vēl šomēnes, pirms tiesa dosies atvaļinājumā. 

Debašu runa sākās ar atgādinājumu, par ko deviņas personas apsūdzētas un pēc tam prokurori izteicās par trim no kopumā 9 apsūdzētajiem.

Apsūdzētā būvinženiera Ivara Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks otrdien dzirdēto sauca par formālu liecību atreferēšanu: “Debates ir tikko sākušās, un es ceru, ka tas, ko mēs šodien dzirdējām, diez vai varētu tikt uzskatīts par pierādījumu analīzi. Tiesa aicināja prokurorus izvērsti un argumentēti debatēt. Tagad ir tikai pats sākums. Ja tas ir viss, ko prokurori var pateikt, tad jāsaka – ļoti bēdīgi to uzskatīt par nopietnu analīzi.”

Prokurori atbildēja, ka otrdien pateiktais nebūt nav viss un sekošot vēl papildu argumenti, kā arī kļūs zināms, kādu soda mēru valsts apsūdzības uzturētāji lūdz piemērot katram no 9 apsūdzētajiem. “Mēs kā valsts apsūdzības uzturētāji esam izveidojuši savu debašu runu. Esam noteikuši kārtību, kādā mēs vēlamies izteikties, un pie tās mēs arī pieturamies. Viens no debašu runā izsakāmiem prokuroru viedokļiem ir arī par apsūdzētajiem piemērojamo sodu un tā mēru,” sacīja prokurors Agris Skradailis.

Tieši to uzzināt vēlas cietušie. Vairāki no viņiem apmeklēja arī 18.jūnija tiesas sēdi.

Tatjana Demiča traģēdijā zaudēja dzīvesbiedru: “Tas, ko toreiz pārdzīvoju, tas līdz galam aizvien nav aizmirsts. Un droši vien nekad nebūs tā, ka es par to vairs nepārdzīvošu. Lēmumam un sodiem, protams, ir jābūt. Cilvēkiem ir jāatbild par savu darbu, savu atbildību. Protams, gaidām lēmumu. Nevis, lai sodītu soda pēc, bet atbildība ir jāuzņemas.”

Pēc prokuroriem debatēs atbildi sniegs apsūdzētie, kas visi kā viens aizvien noliedz savu vainu traģēdijā. Nākamā tiesas sēde notiks trešdien, 19.jūnijā.

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī.

Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana. Savukārt 2018.gada 31.oktobrī tiesa beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Savukārt 2019.gada aprīlī tika pabeigta tiesas izmeklēšana, kuras laikā notikušas 160 tiesas sēdes, uzklausīti 280 cietušie, nopratināti vairāk nekā 150 liecinieki, eksperti un apsūdzētie.

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonu pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu kopumā deviņiem cilvēkiem. Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti