Panorāma

VID piemēro nodrošinājumu "Skrīveru saldumiem"

Panorāma

Ministrijas aprēķinos par akcīzi alkoholam daudz pieņēmumu

Zolitūdes traģēdijā apsūdzētajiem prasa maksimālo sodu

Zolitūdes traģēdijas tiesa: Prokuroru prasīto sodu cietušie sauc par mazu, apsūdzētie – par skarbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Prokurori trešdien, 26. jūnijā, nosauca sodus, kādus prasa piemērot Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētajiem. Apsūdzēto advokāti turpina raidīt pārmetumus valsts apsūdzībai, bet cietušie maksimālo prasīto sodu uzskata par pārāk mazu.

Valsts apsūdzība uzskata, ka visu deviņu apsūdzēto un piecu juridisko personu vaina ir pierādīta un viņi sodāmi ar maksimālajiem sodiem, kādus paredz likums. Piecām ar būvniecību saistītajām personām lūdz piemērot septiņarpus gadus ilgu cietumsodu, bet pārējiem apsūdzētajiem – piecu gadu ilgu brīvības atņemšanu.

Neviens no apsūdzētajiem prasīto soda mēru komentēt nevēlējās, vien Andris Gulbis atzina – tas ir skarbs.

"Ņemot vērā šausmīgi lielo bezatbildības līmeni, katastrofāli smagās sekas, visnotaļ nekritisko attieksmi no apsūdzēto puses pret viņiem inkriminētām noziedzīgām darbībām, tajā skaitā, ka lietā nav konstatēts neviens no atbildību mīkstinošiem apstākļiem,

mēs uzskatījām par pareizu un taisnīgu [lēmumu] vērsties ar visu likuma bardzību," sacīja prokurors Agris Skradailis.

Tikmēr apsūdzēto advokāti turpina pārmetumus valsts apsūdzībai. "Nu nekas jauns. Mēs gaidījām. Tā arī tika prognozēts. Skaidrs, ka lietā prokuratūra nav iedziļinājusies, šeit ir tāda vairāk sabiedrības vēlmju apmierināšana nekā tiešām nopietna iedziļināšanās lietā," sacīja apsūdzētā ēkas būvinženiera Ivara Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks.

Līdzīgi saka arī apsūdzētā veikala projekta būvekspertīzes veicēja Andria Gulbja aizstāvis Dmitrijs Skačkovs: “Sods, kurš tiek prasīts, ir populistisks. Vērsts uz to, lai aizmālētu sabiedrībai acis un lai izpatiktu sabiedrībai, kuras sašutumu var saprast.

Tiek prasīts bargs sods arī absolūti nevainīgam cilvēkam.”

Šonedēļ tiesas debatēs piedalīsies cietušie, arī viņiem ir tiesības izteikt savu viedokli par pieprasīto sodu. “Gandarījuma nav, ka viņi tik maz dabūja. Viņiem vajadzēja vairāk, bet pants ir tāds. Vairāk nevar iedot. It kā,” sacīja Austrīte Žarikova, kura traģēdijā zaudēja mazdēlu.

“Tas maksimālais sods ir par mazu.

Arī par tām kompensācijām ir galīgi garām. Tajā brīdī viņi pārmet savas materiālās vērtības uz citiem, un viņi ir pliki, un nav ko no viņiem paņemt. Es uzskatu, ka viņu pienākums ir uzcelt kārtīgu pieminekli un visu to laukumu iekārtot,” uzskata Andis Šteinītis, kurš traģēdijā zaudēja brāli.

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī.

Sākotnēji tiesā skatīja procesuālus jautājumus, bet pēc vairākiem mēnešiem sāka cietušo un liecinieku nopratināšanu. Savukārt 2018. gada 31. oktobrī tiesa beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Savukārt 2019. gada aprīlī tika pabeigta tiesas izmeklēšana, kuras laikā notikušas 160 tiesas sēdes, uzklausīti 280 cietušie, nopratināti vairāk nekā 150 liecinieki, eksperti un deviņi apsūdzētie.

26.jūnijā prokurori paziņoja, ka prasa katram no deviņiem apsūdzētajiem likumā noteiktos maksimālos sodus: septiņarpus un piecus gadus cietumā, kā arī liegumu piecus gadus pildīt iepriekš veiktos pienākumus. Tāpat prasa noteikt 4 uzņēmumiem piespiedu ietekmēšanas līdzekļus. Savukārt apsūdzētā Sergeta uzņēmums “HND grupa” likvidēts – no tā nevar neko piedzīt.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti