Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Laukos ceļus tīra zemnieki

Ziema sagādājusi papildu darbu un ienākumus zemniekiem, kuri uzņēmušies ceļu tīrīšanu

Ziema sagādājusi papildu darbu un ienākumus daudziem zemniekiem, kuri uzņēmušies lauku ceļu tīrīšanu. Slēgt līgumus ar vietējiem uzņēmējiem izdevīgi arī ne vienai vien lauku pašvaldībai. Tā Kocēnu novadā par izbraucamiem ceļiem pārsvarā gādā zemnieku saimniecības, kas to gatavas darīt par lētāku cenu. Ir zemnieki, kuri šos pienākumus uzticīgi pilda jau daudzus gadus, un ilgstošā sadarbība liek būt mierīgiem, ka ceļi būs iztīrīti.

Dikļu pagasta zemnieku saimniecības “Ķeņģi” traktors, lai gan jau vecs, tomēr gana noderīgs, lai izmantotu arī ceļu tīrīšanai. Saimniecības pamatnodarbošanās ir graudkopība, līdz ar to ienākumi ziemā ievērojami sarūk. Tad nu cerība ir, ka daudz snigs un to varēs kompensēt ar ceļu uzturēšanu.

“Šoziem sniega ir vairāk nekā iepriekšējās ziemās. Aizpagājušo ziemu vispār nevienu reizi neizbraucām," stāsta “Ķeņģu” saimnieks Jānis Dietlavs.

“Graudus ziemā neaudzējam, nepārdodam. Šis tāds vienīgais darbs, izņemot malkas pārdošanu vai tamlīdzīgi," papildina saimnieka dēls Andris Dietlavs.

Par izbraucamiem ceļiem savā pagastā Dietlavu ģimene rūpējas jau vairāk nekā 10 gadus. Šoziem nopelnītais tiks ieguldīts saimniecībā, un uzņemties šo rūpalu ir izdevīgi pat ar visām tehnikas ekspluatācijas izmaksām.

“Principā vienreizējs ieguldījums. Nopērc lāpstu un strādā. Degviela jālej tāpat, neatkarīgi, ko dara. Arī visas apkopes no tā nemainās. Tāpat tās jātaisa pavasarī vai pirms ziemas," skaidro  Andris Dietlavs.

Ar sniegiem bagātās ziemās zemniekiem izdodas nedaudz nopelnīt, savukārt pašvaldībai - ietaupīt. Iepirkuma konkursā par ceļu tīrīšanu vietējie piedāvā zemāku cenu nekā, piemēram, “Latvijas autoceļu uzturētājs”, kam jau tāpat daudz darba uz valsts un reģionālās nozīmes ceļiem.

Turklāt ar vietējiem vieglāk vienoties arī par mazo celiņu iztīrīšanu. “Ir pēc izmēriem mazāki ceļi, kur ar lielo autoceļu uzturētāja tehniku nemaz nevarētu iebraukt iekšā, piemēram, uz viensētām," norāda Dikļu pagasta pārvaldes vadītājs Atis Antons.

“Māju īpašnieki, kuru ceļus nav paredzēts tīrīt, viņi var individuāli vienoties par to iztīrīšanu. Kad brauc pa pašvaldības ceļiem, tad pie reizes iebrauc arī kādā sētā,” skaidro Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis.

Tā kā vietējie zemnieki un uzņēmēji jau ir arī paši sava pagasta ceļu lietotāji, pašvaldībā piebilst, pēc snigšanām un puteņiem tie iztīrīti pat ļoti labi. Vēl viens ieguvums, ka tam izlietotā nauda paliek tepat novadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti