Rīta Panorāma

Antibiotiku vietā smiltsērkšķis

Rīta Panorāma

Lidostā «Rīga» viegatlētikas triumfa siena un skrejceļš

Intervija ar veselības ministra amata kandidāti Ilzi Viņķeli

Viņķele: Nav pazīmju, ka divu grozu veselības aprūpe mazinātu ēnu ekonomiku

Nav nevienas indikācijas, ka veselības sistēmas dalīšana divos grozos mazinātu ēnu ekonomiku, intervijā Latvijas Televīzijā teica veselības ministra amata kandidāte Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

"Runājot par veselības apdrošināšanu, vēlos teikt, ka šeit nav nekādu indikāciju par to, ka tiek apkarota ēnu ekonomika, jo darba devējs var nomaksāt nodokļus tik daudz, lai nosegtu apdrošināšanu, bet pārējo turpināt maksāt "uz rokas"," teica Viņķele.

Viņa uzskata, ka ārstiem arī nevajadzētu būt tiem, kuriem jānodrošina ēnu ekonomikas apkarošana. Tāpat politiķe norādīja, ka jaunā sistēma nav sasniegusi gaidīto rezultātu, jo no aptuveni 58 000 cilvēku, kuriem bija jāveic apdrošināšanas iemaksas, to izdarījuši ap 4000.

Esot veselības ministra amatā, Viņķele paredzējusi "uzlabot esošo sistēmu, jo tās nodoms bijis labs", tomēr izpildījums greizs. Politiķe uzskata, ka divu grozu sistēma nav labākais risinājums, lai atrastu naudu veselības aprūpi, jo veselības apdrošināšanas iemaksas ir mazas - ar tām sistēmu nevar salāpīt, bet lielas iemaksas sabiedrība atļauties nevar.

Tāpat Viņķele norādīja, ka sistēma diskriminē Latvijas iedzīvotājus pēc viņu nodarbošanās, kas nav pieļaujams.

KONTEKSTS:

No šī gada Latvijā bija jāsāk darboties veselības aprūpes finansēšanas modelim, kas balstās uz valsts veselības apdrošināšanu un paredz divus atšķirīgu līmeņu pakalpojumu grozus pacientiem, kas veic šos apdrošināšanas maksājumus, un tiem, kas tos neveic.

Tomēr sistēma IT problēmu dēļ darbu nav sākusi, un visi iedzīvotāji joprojām saņem vienādus pakalpojumus. Saeimas komisija atbalstījusi ierosinājumu atlikt modeļa stāšanos spēkā, un par to lēmums nākamnedēļ paredzēts arī Saeimā.

Veselības aprūpes minimumā jeb pamata grozā, kas pienāksies visiem iedzīvotājiem, ietilpst neatliekamā palīdzība, tostarp grūtniecības un dzemdību aprūpe, valsts vēža skrīnings un procedūras pacientiem ar nieru mazspēju, ģimenes ārsta aprūpe, tostarp ārsta veiktās manipulācijas, diagnostiskie izmeklējumi, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ārstniecība, kā arī kompensējamās zāles personām ar psihisku saslimšanu, atkarībām, cukura diabētu un infekciju slimībām, piemēram, HIV, AIDS, tuberkulozi un citām. Šajā grozā iekļauta arī onkoloģisko slimību ārstēšana, kā arī sirds un asinsvadu slimību diagnostika.

Savukārt pilnajā grozā, kas pienāksies tikai apdrošinātajiem, būs primārā aprūpe, veselības aprūpe mājās, laboratoriskie izmeklējumi ar speciālista nosūtījumu, ārstēšanās dienas stacionārā un slimnīcā, medicīniskā rehabilitācija, vecmāšu un ārstu speciālistu palīdzība, visas kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces, psihoterapeitiskā un psiholoģiskā palīdzība, kā arī izdevumu segšana par ārstēšanos Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs.

2 komentāri
Anonīms lietotājs 1091
"Čakša: Ārpus pilnā veselības aprūpes groza ir aptuveni 58 000 cilvēku". Vai šiem cilvēkiem būtu jāārstējas pie "kaktu dakteriem" Vai šeit kāds speciāl necenšas lobēt kaktu dakterus? Protams A. Čakša atklātās diskusijās neielaižas. Pieradusi, ka liela daļa onkoloģisko slimnieku ārstējas par savāktajiem ziedojumiem- pat bērni. Divi grozi- vai nav genocīds pret aptuveni 58 000 cilvēku. Vecajai valdībai ar Kučinski priekšgalā vairāk rūpēja, kāda jaunajai valdībai būs atieksme pret baznīcu.
Anonīms lietotājs 22614
>Tāpat Viņķele norādīja, ka sistēma diskriminē Latvijas iedzīvotājus pēc viņu nodarbošanās, kas nav pieļaujams. - Nepareizi. Kāpēc diskriminēt vietējo strādnieku, kas lielveikalā par nelielu samaksu visu dienu strādā darbu ko Viņķele pati nestrādātu un par kura maksātiem nodokļiem tiek ārstēti Latvijas iedzīvotāji kas strādā ārzemē un Latvijā reizi gadā saņem veselības aprūpi?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti