Viļakā top grupu dzīvokļi un dienas centrs cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pašlaik Viļakā tiek veidots jauns pakalpojums cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, veidojot viņiem grupu dzīvokļus un dienas aprūpes centru. Novadā deinstitucionalizācijas projekta laikā ir apzinātas personas ar garīga rakstura traucējumiem un bērni ar funkcionāliem traucējumiem, piedāvājot viņiem gan individuālus rehabilitācijas pakalpojumus, gan apzinot viņu vajadzības.

ĪSUMĀ:

  • Viļakā par 400 tūkstošiem eiro top grupu dzīvokļi un dienas centrs cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.
  • Viļakā bija šokā, ka 10% novada skolēnu ir ar īpašām vajadzībām.
  • Projekts ir domāšanas maiņa visiem iesaistītajiem.

Viļakā top grupu dzīvokļi un dienas centrs cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem
00:00 / 05:07
Lejuplādēt

“Ja pirms pāris gadiem, uzsākot deinstitucionalizācijas plānu, bija daudz neskaidrību gan pašvaldībā, gan sabiedrībā, tad šobrīd pieredze ar projekta aktivitātēm ir pozitīva,” apliecina Viļakas novadā. Pirmais solis, sākot projekta aktivitātes, bija noskaidrot, cik novadā kopumā ir cilvēku, kuriem ir aktuāls piedāvājums - cilvēki ar invaliditāti, proti, pieaugušie ar garīga rakstura traucējumiem un bērni ar funkcionāliem traucējumiem. Tas, kā pastāstīja Viļakas novada domes vadītājs Sergejs Maksimovs, bija negaidīti liels skaits:

“Mēs apkopojām informāciju, ko ar lielām grūtībām bija iegūt no Labklājības ministrijas sakarā ar datu aizsardzību. Mēs dabūjām nepilnīgu informāciju un tikai par skaitu.

Ja mums skolās mācās kopumā nedaudz vairāk par 700 skolēniem, mums ir vairāk nekā 70 bērnu ar īpašām vajadzībām.

Tas bija gana šokējošs skaitlis, 10% bērnu mums ar īpašām vajadzībām. Mums nav informācijas, kuri ir šie bērni, kādām īpašām vajadzībām, bet tas, ka 10%, tas ir gana šokējošs skaitlis.”

No vairāk nekā 70 bērniem projekta aktivitātēm vecāki pieteica 18. Dažiem gan pēc izvērtēšanas invaliditāte tika atteikta, un projektā palika 11 bērnu, kuriem pēdējos divus gadus ir iespēja bez maksas izmantot tādus rehabilitācijas pakalpojumus kā reitterapija, apmeklējums pie fizioterapeita, masāža. Rehabilitāciju var izmantot arī bērnu vecāki. Tagad tie, kuri projektā nepieteicās, to nožēlo, norādīja novada sociālā darbiniece Vita Prancāne:

“Vecāki ļoti atzinīgi vērtē šo projektu, ja sākotnēji diezgan skeptiski uz to skatījās. Neticēja, ka šie pakalpojumi var būt nodrošināti par brīvu, domāja, ka varbūt būs jāmaksā.

Vecāki ir savstarpēji sadraudzējušies, saka, ka vairs nesot vieni ar savām problēmām, ar saviem bērniem, ir aktīvāki, atvērtāki kļuvuši.”

Savukārt personas ar garīga rakstura traucējumiem Viļakas novadā apzinātas vairāk nekā 80. No tām projektā pieteicās vien deviņas. Apzinot novada piedāvātos pakalpojumus, pašvaldībā izlēma, ka ir nepieciešams veidot dienas aprūpes centru un grupu dzīvokļus.

“Kā galvenās tika norādītas šīm te personām, ka viņām ir socializēšanās grūtības, komunikācijas, nepieciešams attīstīt dzīves prasmes, nepieciešams apgūt tehnoloģijas, fizisko aktivitāšu uzturēšana, pilnveidošanās iespējas, speciālistu konsultācijas. Izejot no šī te visa, tika iesniegti projekti par grupu dzīvokļu izveidošanu un dienas aprūpes centra izveidošanu,” norādīja pašvaldībā.

Tagad Viļakā kopš pavasara tiek atjaunotas divas ēkas, vienā atradīsies dienas aprūpes centrs, otrā grupu dzīvokļi desmit personām ar garīga rakstura traucējumiem. Ēkām tiks nomainīts jumta segums, siltināta fasāde, veikta telpu pārplānošana un pielāgošana. Šajā vasarā darbus ir plānots pabeigt. Grupu dzīvokļi domāti personām, kuras ar uzraudzību un atbalstu var dzīvot patstāvīgi.

“Grupu dzīvokļu māja sastāvēs no diviem stāviem, būs četras istabiņas, kur varēs dzīvot viens cilvēks, un trīs istabas, kur varēs pa divi. Katrā stāvā ir divas tualetes, duša un virtuvīte, šīs te koplietošanas telpas, kur viņi būs nodrošināti ar visu nepieciešamo sadzīves tehniku. Galvenais nosacījums, ka pašas personas spēj sevi aprūpēt, ka viņiem ir nepieciešams neliels atbalsts, individuālā pieeja, kuriem tiks nodrošināta dienesta uzraudzība, atbalsts pašaprūpē.”

Uzsākot projekta aktivitātes, sākumā bija pārpratumi. Projekts ir domāšanas maiņa visiem iesaistītajiem.

“Labklājības ministrija, [stāstot par projektu], varbūt mēs arī pārpratām, ka šie cilvēki, kas atrodas institūcijās, ka viņus integrēs sabiedrībā, ko mēs ar viņiem darīsim? Neviens ar varu neplāno šos cilvēkus deinstitucionalizēt, bet viens no projekta mērķiem ir, lai šie cilvēki, kuriem šis pakalpojumus ir nepieciešams, jauni cilvēki nenonāk šajās institūcijās,” norādīja domes vadītājs Sergejs Maksimovs.

Abu divu ēku būvdarbu izmaksas kopā ir vairāk nekā 400 tūkstoši eiro. Viļakas novada pašvaldībā plāno, ka rudenī dienas aprūpes centrs un grupu dzīvokļi varētu būt gatavi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti