Vienojas par Daugavpils Universitātes iekļaušanu Latvijas Universitātē

Šonedēļ Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) panākta vienošanās par Daugavpils Universitātes (DU) turpmāko attīstību, paredzot pakāpenisku DU integrāciju Latvijas Universitātē (LU) un labas pārvaldības nostiprināšanu un attīstību, informēja ministrijā. Satraukums par steidzamu apvienošanu universitātei nav zudis, tādēļ šo jautājumu DU klātbūtnē trešdien, 15. februārī, apspriež Saeimas apakškomisijā.

Pārstāvji no ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta un Daugavpils Universitātes (DU) rektorāta šonedēļ sarunā vienojās, ka DU pakāpeniski integrēsies LU. Saskaņoto tālākās attīstības koncepciju DU rektorāta pārstāvji pārrunāja ar augstskolas fakultāšu un zinātnisko institūtu vadību, kas konceptuāli piekrita redzējumam par DU nākotni, informēja IZM.

Ziņu portālam LSM.lv DU zinātņu prorektors Arvīds Barševskis atklāja, ka

ministrijai bijusi stingra nostāja, ka agri vai vēlu universitātei jāapvienojas ar kādu citu augstākās izglītības iestādi.

Esot izskatīti vairāki apvienošanas varianti, tostarp ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju un Latvijas Lauksaimniecības universitāti (Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti).

Barševskis arī norādīja, ka trešdien, 15. februārī, plānota Saeimas apakškomisijas sēde, kurā arī viņš plāno piedalīties. "Es taisos runāt par to, kur mēs redzam diezgan lielas problēmas, kas ir jāatrisina, pirms veikt integrāciju. Ne tikai mums, bet arī citām augstskolām," sacīja Barševskis, neminot, kādi tieši sarežģījumi varētu rasties.

Neskaidru jautājumu esot ļoti daudz, jo formāli DU varētu darboties arī atsevišķi, jo izvērtējumā universitāte tā novērtēta kā "nozīmīgs Latvijas līmeņa spēlētājs", taču ministrija rosina visas reģionālās augstskolas tomēr piesaistīt lielajām zinātnes universitātēm.

Tikmēr  DU rektore Irēna Kokina ziņu aģentūrai LETA atzina, ka ir izsīkuši spēki pārliecināt IZM par nepieciešamību saglabāt DU autonomiju. Turklāt neapvienošanās gadījumā augstskola zaudētu Atveseļošanas fonda finansējumu.

Par panākto vienošanos informēta arī LU vadība, kas paudusi atbalstu abu universitāšu integrācijai, skaidroja IZM.

Ministrija turpinās sadarbību ar abām augstskolām par integrācijas risinājumiem, lai nodrošinātu maksimālu ieguvumu visām iesaistītajām pusēm:

  • veidotu Latvijā spēcīgu un starptautiski konkurētspējīgu augstākās izglītības un pētniecības ekosistēmu;
  • nodrošinātu efektīvu resursu izmantošanu un veicinātu to koplietošanu LU un DU;
  • attīstītu cilvēkkapitālu, kas nepieciešams reģiona un valsts ekonomikas transformācijai un tās virzībai uz augstāku pievienoto vērtību.

KONTEKSTS

Piedāvājums par Daugavpils Universitātes pievienošanu Latvijas Universitātei 6. februārī pārspriests valdības sadarbības sanāksmē. Lai gan "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības pārstāvji pauda pārliecību, ka reorganizāciju nevajadzētu sasteigt, Latvijas Televīzijai zināms, ka Izglītības un zinātnes ministrijā izstrādāts piedāvājums to paveikt trīs četru mēnešu laikā.

Gan Daugavpils Universitātes, gan Latvijas Universitātes vadība pauda satraukumu par ministrijas iniciatīvu tās steidzami apvienot, saucot to par politisku un sasteigtu lēmumu. Ministrijā neslēpj, ka viens no apvienošanas iemesliem ir skandāls DU saistībā ar Eiropas Savienības fondu izkrāpšanu.

Daugavpils Universitāti janvāra beigas satricināja nebijis skandāls: kratīšana rektora vietnieka Jāņa Kudiņa kabinetā, viņa aizturēšana un Eiropas Prokuratūras paustās aizdomas par 600 000 eiro izkrāpšanu no Eiropas Savienības sociālā fonda.

Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" vēstīja , ka Eiropas prokuroru aizdomas krīt uz vairākiem iepirkumiem par dažādām mācībām universitātes personālam, kuras nodrošināja SIA "LR pro". Aizdomās tiek turēta gan firmas valdes locekle un oficiālā īpašniece, gan vēl divi aizturētie, kuru saiknes ar "LR pro" ir slēptākas. Abi ir no Rimvidu-Mickeviču ģimenes: māte grāmatvede Marija un dēls Jans, bijušais Daugavpils Universitātes senators un tuvs Kudiņa draugs.

Latvijas Universitāte un Daugavpils Universitāte pauda satraukumu par ministrijas iniciatīvu tās steidzami apvienot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti