Latvijas Universitāte un Daugavpils Universitāte satraucas par ministrijas iniciatīvu tās steidzami apvienot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc korupcijas skandāla Daugavpils Universitātē (DU), Izglītības un zinātnes ministrija rosina steidzamā kārtā veikt DU un Latvijas Universitātes (LU) apvienošanu, par ko ir pārsteigta abu augstskolu vadība, saucot to par politisku un sasteigtu lēmumu.

ĪSUMĀ:

  • Jau iepriekš bijušas diskusijas par DU apvienošanu ar kādu no reģionālajām vai lielajām augstskolām.
  • Pirmdien, 6. februārī, valdības sadarbības sanāksmē apsprieda DU pievienošanu LU.
  • Ministrijā neslēpj, ka viens no apvienošanas iemesliem ir skandāls DU saistībā ar ES fondu izkrāpšanu.
  • Abu mācību iestāžu vadība satraukta par pēkšņo lēmumu un bažījas par nākotni.

LU un DU satraucas par ministrijas iniciatīvu steidzami apvienot augstskolas
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Iniciators abu universitāšu apvienošanai ir pati Izglītības un zinātnes ministrija, mērķis – apvienojot ietaupīt, kāpināt DU kapacitāti un kopumā celt izglītības kvalitāti, sacīja ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Stepanovs.

"Mūsu risinājums ir tāds, ka mēs DU piedāvātu veidot vai nu kā LU iestādi, vai nu struktūrvienību, par to vēl varētu diskutēt," norādīja Stepanovs.

Protams, ka viens no iemesliem, ko neslēpj ministrijā, ir bijis skandāls saistībā ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu izkrāpšanu. Daugavpiliešiem tas nav saprotams.

"Saprotu, ja kāds tagad ir peramais zēns, tad ar to var arī tādā veidā darboties, bet manā skatījumā šīs lietas īsti nevajadzētu sasaistīt,"

Latvijas Radio norādīja DU prorektors Arvīds Barševskis, piebilstot, ka diskutēt tad, kad šāda ideja nāk negaidīti, faktiski bez brīdinājuma un apspriešanas iespējām, ir sarežģīti un pirms tam par šo ideju neviens neesot runājis un diskutējis.

"Tā nav laba pārvaldība, diemžēl šoreiz arī no ministrijas puses. Nevar piektdienas vakarā izlikt Sadarbības padomē un pirmdien jau saskatīt šo jautājumu, kur nav pat iesaistītās puses informētas. Jautājums ir sasteigts šajā situācijā, un tas ir politisks,"

pauda Barševskis.

Arī LU, līdzīgi kā Daugavpils, par ministrijas plāniem rausta plecus, valda neziņa, bet publiski izskanējusī ideja bijusi negaidīta, un, kā atzina LU prorektors Valdis Segliņš, raisa daudz jautājumu.

"Kas notiek ar studiju procesu, kas notiek ar studentiem, kādā veidā tālāk notiek studijas, kā tās tiks organizētas? Tas būs ārkārtīgi smags darbs, ārkārtīgi resursu ietilpīgs, un tas gan personālu, gan studentus ietekmēs. Kas būs tas rezultāts no studiju procesa, un vai no šādas pārveides studijas Daugavpilī kā tādā būs ieguvējas? Vai mēs nevirzāmies uz to, ka Latgalē nepaliks tikai svētdienas skolas…" sacīja Segliņš.

Lēmums par abu universitāšu apvienošanu vēl nav akmenī cirsts, ar varu nekas netiks uzspiests, šodien Latvijas Radio skaidroja ministrijā.

"Ja pašas institūcijas negribēs būt, tiekties uz sniegumu, tad no ārpuses uzspiest arī būs grūti. Vēlējums būtu tomēr sadarboties un meklēt labāko risinājumu,"

turpināja ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Stepanovs.

Lai veiktu reorganizāciju, apvienojot gan DU, gan LU, nepieciešama politiska izšķiršanās un par to nāksies diskutēt augstākajās politiskajās aprindās.

KONTEKSTS:

Piedāvājums par Daugavpils Universitātes pievienošanu Latvijas Universitātei pirmdien, 6. februārī, pārspriests valdības sadarbības sanāksmē. Lai gan "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības pārstāvji pauž pārliecību, ka reorganizāciju nevajadzētu sasteigt, Latvijas Televīzijai zināms, ka Izglītības un zinātnes ministrijā izstrādāts piedāvājums to paveikt trīs četru mēnešu laikā.

Daugavpils Universitāti janvāra beigas satricināja nebijis skandāls: kratīšana rektora vietnieka Jāņa Kudiņa kabinetā, viņa aizturēšana un Eiropas Prokuratūras paustās aizdomas par 600 000 eiro izkrāpšanu no Eiropas Savienības sociālā fonda.

Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" vēstīja , ka Eiropas prokuroru aizdomas krīt uz vairākiem iepirkumiem par dažādām mācībām universitātes personālam, kuras nodrošināja SIA "LR pro". Aizdomās tiek turēta gan firmas valdes locekle un oficiālā īpašniece, gan vēl divi aizturētie, kuru saiknes ar "LR pro" ir slēptākas. Abi ir no Rimvidu-Mickeviču ģimenes: māte grāmatvede Marija un dēls Jans, bijušais Daugavpils Universitātes senators un tuvs Kudiņa draugs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti