Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Alojas jaunieši pārspēj CSDD reklāmu

Dienas ziņas

RKP “Vientuļi–Ļubonka” ierobežota satiksme

Skolēni profesionālajās skolās iepazīst arodus

Vidzemes skolēni izzina savas nākotnes iespējamās profesijas

Lai rosinātu septīto līdz devīto klašu skolēnus domāt par savas nākotnes profesijas izvēli, Vidzemes plānošanas reģions pamatskolās izsludināja konkursu “5 minūtes manā sapņu profesijā”. Tam noslēdzoties, vairāk nekā 50 skolēni balvā saņēma iespēju paviesoties profesionālās izglītības iestādē, kur viņus interesējošais arods tiek mācīts. Pirmā šāda viesošanās notika Valmieras tehnikumā.

12 skolēni no sešām Vidzemes skolām, kas bija izvēlējušies tuvāk iepazīt kādu no Valmieras tehnikumā apgūstamajām profesijām, varēja pamēģināt locīt salvetes kā viesmīļi, pastrādāt ar kases aparātu kā mazumtirdzniecības speciālisti, servēt saldo ēdienu kā pavāri un darīt vēl dažādus citus darbiņus. Daži no skolēniem profesiju, ko iepazīt, bija izvēlējušies jau diezgan apzināti.

Piemēram, Santa jau kopš otrās klases zinot, ko grib mācīties. "Par pavāru. Tāpēc, ka daudzi gatavo ēst un man arī patīk," saka Santa, Blomes pamatskolas 7.klases skolniece. Līdzīgi plāni ir arī Mārsnēnu pamatskolas 8.klases skolniekam Kārlim Krastiņam. "Man interesētu pavārs. (..) Tāpēc, ka patīk gatavot ēst. Es visbiežāk gatavoju ēst pats sev," norāda Kārlis.

Skolās vairāk par dažādām profesijām un to izvēli sāk runāt pāris gadus pirms pamatskolas beigšanas. Tiesa, tikai retais skolēns jau tad zina, par ko vēlētos kļūt."Man ir septītā klase audzinšānā. Šobrīd mēs par to sākam tā pastiprināti interesēties. Līdz šim tādas ļoti nopietnas sarunas par to nav bijis, bet viena meitene, es varu teikt, ka jau skaidri zina, ko viņa vēlas darīt, pārējie ir meklējumos," par saviem audzināmajiem saka Bērzaunes pamatskolas skolotāja Daina Briede.

Valmieras tehnikumā stāsta - lai ieinteresētu skolēnus pēc devītās klases absolvēšanas izvēlēties šo mācību iestādi, gan paši apbraukā Vidzemes pamatskolas, gan aicina skolēnus ciemos uz tehnikumu.  "Bērnam vajag tomēr ar rokām aptaustīt, redzēt, izmēģināt, nekā ka mēs viņiem tikai stāstam, stāstam. Tas ir tas pats labākais," ir pārliecināts Valmieras tehnikuma direktors Ēriks Spuriņš.

Skolā gan atzīst, tā kā Latvijas izglītības iestādes spiestas cīnīties par katru skolēnu, daudzi, kas varētu izvēlēties līdz ar vidējo izglītību apgūt arī arodu, galu galā tomēr iestājas vidusskolā. Triju bērnu mamma, skolotāja no Blomes, tomēr vērtē, ka arī profesinālās skolas ir laba izvēle. "Tas ir liels pluss, ka nav tev tikai tā vidējā izglītība, bet arī profesija uzreiz klāt. Kad tu reāli no skolas izej ārā, tev ir vidējā izglītība un tu vari uzreiz strādāt," saka Blomes pamatskolas skolotāja Natālija Ragovka.

Konkursa “5 minūtes manā sapņu profesijā” ietvaros skolēni dosies arī uz Cēsu un Ērgļu arodvidusskolām, Smiltenes un Priekuļu tehnikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt