Vērtēs ideju 11. novembri noteikt par svētku dienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeima ceturtdien, 15. martā, izskatīšanai parlamenta komisijās nodeva grozījumus likumā par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, kurā piedāvāts Lāčplēša dienu noteikt kā svētku dienu.

Šo priekšlikumu atbalstīja 77 deputāti, pret iestājās astoņi un vēl trīs atturējās.

Ierosinājumu izteica partijas “Vienotība” Saeimas frakcija. Tās deputāts Atis Lejiņš (“Vienotība”) Saeimai norādīja, ka “tā vairs nav nekāda sēru diena, bet gan svētku diena”. "Šodien ir laba diena – mēs balsosim par to, ka 11.novembris būs svētku diena – nevis vairs atceres diena, bet svētku diena," teica Lejiņš.

Viņš uzsvēra, ka bez uzvaras 11. novembrī Latvijas brīvību neizdotos izcīnīt. Turklāt 11. novembrī tiek atzīmēta ne tikai uzvara, bet arī sveikti karavīri kopumā.

"Tāpēc 1939.gadā 11.novembrī Latvijā tika atzīmēta armijas 20.gadadiena tādēļ, ka šī bija visu karavīru svētku diena. Un mēs gribam šodien šo padarīt par īstu svētku dienu un atcerēties visus latviešus, arī tos, kas bija svešās armijās visā pasaulē. Mēs visi būsim kopā 11.novembrī – Latvijas svētku dienā – karavīru dienā!" norādīja Lejiņš.

Arī Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” Lejiņš atzina, ka līdzekļi, ko valsts iztērētu par brīvdienu, “nav liela nauda” un “ekonomika attīstās”. Šādu nostāju gan asi kritizēja deputāts Valters Dambe (Zaļo un Zemnieku savienība), kurš pauda, ka saņēmis neskaitāmu uzņēmēju zvanus, ka maksāt dubultu algu svētku dienās darbiniekiem ir liels slogs. Viņš uzsver, ka Latvijā jau tagad ir 16 svinamu brīvdienu, taču pati valsts dzīvo uz parāda. “Es dzīvoju šodienā un realitātē (..) arī iesniedzēji ierakstījuši anotācijā, kas tas [Lāčplēša diena kā brīvdiena] izmaksās astoņus miljonus,” uzsvēra Dambe, norādīdams, ka viņa vectēvi arī karojuši pret Bermontu. Turklāt līdz 18. novembrim, ja 11. novembris būtu brīvdiena, sabiedrība būtu jau pagurusi no Patriotu nedēļas pasākumiem.

Piesardzīga bija arī Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītāja Līga Meņģelsone. Viņa pauda, ka konfederācija noteikti atbalsta patriotismu, tomēr Lāčplēša dienu padarīt par brīvdienu, ir diskutabla ideja. No uzņēmējdarbības viedokļa šī ideja nav atbalstāma.

Iepriekš "Vienotība" norādīja, ka 11. novembris kā oficiāla brīvdiena būtu cieņpilns žests un saliedējoša iniciatīva gan Latvijas simtgadē, gan sagaidot Bermontiādes simtgadi 2019.gadā.

Lāčplēša dienas noteikšanu par brīvdienu atbalstīja 77 deputāti. Balsojumā atturējās Edgars Putra un Andris Siliņš no Zaļo un zemnieku savienības, kā arī pie frakcijām nepiederošais Edvards Smiltēns, savukārt „pret” bija seši Latvijas Reģionu apvienības deputāti, Valters Dambe no ZZS un neatkarīgais deputāts Ilmārs Latkovskis, kurš atgādināja, ka brīvdienu skaita palielināšana nozīmēs arī ekonomikas sarukšanu.

"Lāčplēša diena – 11.novembris – svēta diena. Un kurš gan runās pret, jo īpaši priekšvēlēšanu laikā, tuvojoties tam?" retoriski vaicāja Ilmārs Latkovskis. "Nu, es teikšu “pret” mazliet. Skaidrs, ka tā ir viena nopietna diena, kura varbūt arī būtu pelnījusi svētku statusu, brīvdienas statusu. Bet vai mums to brīvdienu nav par daudz? Es negribētu saistīt svētkus ar naudas jautājumiem, bet kādam par to būs jāmaksā," teica Ilmārs Latkovskis.

Tikmēr Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis no "Vienotības" uzskata, ka Latvijā pietrūkst svinamu dienu, taču sēru un atceres dienu ir par daudz. Vienlaikus Latkovskis piekrīt, ka kopējo svinamo dienu skaitu varētu nepalielināt, lai neciestu ekonomika. "Tieši tāpēc šis likumprojekts tika nodots komisijai, un jālemj. Iespējams, ir jādara izmaiņas, nepalielinot kopējo brīvdienu skaitu. Mums joprojām ir palicis 1. maijs, kur īsti piesaiste nav, lai tā būtu brīvdienu. Iespējas ir dažādas. Tagad pateikt, ka ar šo likumprojekta nodošanu komisijai ir viss atrisināts un skaidrs, ka būs brīvdiena, nevar," sacīja Ainars Latkovskis.

Šobrīd Latvijā ir 16 svētku dienas. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai ir nodots ne tikai rosinājums svētku dienu sarakstā iekļaut Lāčplēša dienu, bet arī Pareizticīgo ziemassvētkus, par ko gan diskusijas varētu atsākties tikai rudenī.

2019.gadā tiks atzīmēta 100. gadadiena kopš 1919.gada 11.novembra, kad Latvijas armija guva uzvaru pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saucamo Bermonta karaspēku. Pieminot šo notikumu, 11.novembris jeb Lāčplēša diena šobrīd noteikta kā oficiāla atceres diena, lai godinātu Latvijas brīvības cīnītājus.

“Vienotības” Saeimas frakcija sola sagatavot grozījumus likumdošanā, lai noteiktu 11.novembri par oficiālu svētku dienu.

12.Saeimas sasaukuma pēdējā darbības gadā šis ir trešais rosinājums, kas saistīts ar svētku vai atzīmējamo dienu noteikšanu. Martā Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja priekšlikumu par brīvdienas noteikšanu pareizticīgo Ziemassvētkos, kas iepriekš parlamentā bija nonācis vairākkārt pēdējo 15 gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti