Vecumnieku novadā daudzdzīvokļu mājas iemītnieki var palikt bez apkures

Biedrība "Kalna Svētību kopiena" šovasar nolēmusi atteikties no īpašuma "Vecumnieku cietums" apsaimniekošanas. Tā kā arī pašvaldībai ne renovētā divstāvu ēka, ne zeme, ne arī vecā katlu māja neesot vajadzīgas, dome lemšot par īpašuma atgriešanu Tieslietu ministrijai (TM). Tikmēr  astoņu privatizēto dzīvokļu īpašniekiem, kam apkures sistēma ir kopīga ar šo īpašumu, draud palikšana bez apkures.

Vecumnieku novada Klīvu mājas iedzīvotājus satraukusi ziņa, ka centralizētās apkures vairs nebūs. 

Domādami, kur un kā ziemā rast siltumu dzīvokļos, viņi bažīgi pēta pagrabus, ventilācijas skursteņus un elektrības vadus.

"Pa šiem diviem mēnešiem nav iespējams neko atrisināt. Skursteņi ir sabrukuši. Ķieģeļi sakrituši iekšā. (..) Tā ir ventilācija, mums nav plīts iekšā, jo mums visu laiku ir tā [centralizētā] apkure," stāstīja privatizēta dzīvokļa saimniece Irēna.

Kādreizējā Vecumnieku cietuma teritorijā ir divas dzīvojamās ēkas, no kurām vienā astoņi dzīvokļi ir privatizēti. Pārējie līdz ar katlu māju un citu infrastruktūru bija TM īpašums, ko 2017. gadā pārņēma Vecumnieku pašvaldība, kas to tālāk uz desmit gadiem iznomāja biedrībai "Kalna Svētību kopiena''.

"Tā bija pilnīgi šīs sabiedriskās organizācijas iniciatīva, lai vispār Vecumnieku novads šo īpašumu pārņemtu un pēc tam nodotu bezatlīdzības lietošanā sabiedriskajai organizācijai," skaidroja Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš (Latvijas Reģionu apvienība).

Šovasar biedrība no iznomātā īpašuma  atteikusies. Priesteris Andrejs Mediņš telefonsarunā  skaidro, ka iemesli tam esot vairāki, bet viens no tiem arī apkure.

Apkures katlam nepieciešama atjaunošana, kas prasa lielus ieguldījumus. Savukārt paaugstināt apkures tarifu līdz Vecumnieku ciemata tarifam dome neesot piekritusi.

Turklāt neesot arī zināms, vai pēc desmit gadiem līgums tiktu pagarināts.

Tā kā pašvaldībai īpašums neesot nepieciešams, to plāno atdot atpakaļ TM. Ja ministrija piekritīs īpašumu sadalīt, pašvaldība pārņemšot četrus dzīvokļus nerenovētajā ēkā, kas varētu kļūt par jauno Umpārtes bibliotēkas mājvietu. Tāpat arī pārņemšot ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu, bet apkure ēkai nodrošināta netikšot.

"Tanī mājā mums līdz ar to būs tikai četri dzīvokļi. Pārējie astoņi ir privatizēti, un līdz ar to, īpašniekiem vienojoties kaut kādā kopīgā lēmumā, īpašniekiem būs jālemj, kā nodrošināt šo apkuri, bet pašvaldība šo pakalpojumu nesniegs," skaidroja pašvaldības vadītājs.

Pašvaldība gan sola ēkai izbūvēt autonomu katlu māju, bet privāto dzīvokļu īpašniekiem tajā būs jāpiedalās ar līdzfinansējumu. Ēkā gan lielākoties dzīvo pensijas un pirmspensijas vecuma cilvēki, kuriem šādu līdzekļu neesot. Jautājums par īpašuma ''Vecumnieku cietums'' atgriešanu Tieslietu ministrijai tikšot skatīts domes sēdē trešdien, 28. augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt