Panorāma

Varēs mantot 2. līmeņa pensijas uzkrājumu

Panorāma

Ko darīs nepārvēlētie daputāti?

Valsts veselības apdrošināšana atkarīga no nākamās koalīcijas

Valsts veselības apdrošināšanas nākotne atkarīga no nākamās koalīcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 8 mēnešiem.

Jau vairāk nekā mēnesi iedzīvotāji var brīvprātīgi pievienoties valsts veselības apdrošināšanas sistēmai, lai no nākamā gada varētu saņemt vairāk nekā tikai pamata veselības aprūpi. Taču vairākas Saeimā jaunievēlētās partijas solījušas apstiprināto veselības aprūpes reformu mainīt vai atcelt pavisam.

ĪSUMĀ:

  • Šobrīd jau gandrīz  1300 cilvēki brīvprātīgi samaksājuši par valsts veselības apdrošināšanu.
  • “Attīstībai/Par!” un JKP uzskata: apdrošināšana pašreizējā formā jāatceļ, nauda jāatmaksā. 
  • “Attīstībai/Par!” iesaka iedzīvotājiem pagaidām brīvprātīgo maksājumu nemaksāt.
  • Čakša: Naudas atmaksa būtu netaisnīga pret citiem nodokļu maksātajiem.
  • “KPV LV”: būtiskas izmaiņas atlikušajos gada mēnešos - nereālas.

Apvienība “Attīstībai/Par!” un Jaunā konservatīvā partija uzskata, ka iedzīvotājiem, kuri jau veikuši brīvprātīgo iemaksu, nauda būtu jāatmaksā.  

Šobrīd gandrīz 1300 cilvēku ir samaksājuši aptuveni 140 tūkstošus eiro Nacionālajam veselības dienestam, lai būtu droši, ka arī nākamgad piekļūs valsts veselības aprūpes pakalpojumiem. Nauda jāmaksā tiem, kas pilnā apmērā nemaksā sociālās iemaksas un neiekļaujas kādā no valsts apdrošinātajām grupām.  

“Šis modelis ir galēji netaisnīgs, un šī lieta ir jāatceļ,” pārliecināts “Attīstībai/Par!” līderis Juris Pūce.

“Tie ir aptuveni 100 000, kuriem ir paredzēts, ka viņiem jāveic papildu iemaksas, kaut viņi jau ir veikuši nodokļu maksājumus. Viņi būtu no valsts puses pilnā apjomā jāapdrošina. Tas nozīmē nozīmīgu šī likuma izmaiņu vai atcelšanu un cita pieņemšanu vietā,” pauda Pūce.

Pūce gan uzsvēra – izmaiņas veselības finansēšanas kārtībā būs atkarīgas no jaunās valdības un Saeimas.

Kamēr valdība tiek veidota, “Attīstībai/Par!” iesaka iedzīvotājiem brīvprātīgo maksājumu nemaksāt.

“Es ieteiktu pagaidīt lēmumu, pirms tālāk rīkoties. Mūsu pozīcija ir, ka tiem cilvēkiem, kas jau būs samaksājuši, samaksātā nauda būtu jāatmaksā,” sacīja Pūce.

To pašu sola arī Jaunā konservatīvās partija.  

“Mēs esam par to, lai šo konkrēto finansēšanas modeli atceltu, un atcelšanas gadījumā visi tie, kas būs šīs iemaksas veikuši, valsts viņiem atmaksās,” norādīja Jaunās konservatīvās partijas valdes loceklis Juris Jurašs.

“Ja tāda iespēja Jaunajai konservatīvajai partijai būs - ietekmēt šo procesu, es domāju, līdz Jaunajam gadam to ir iespējams izdarīt,” pieļāva Jurašs.

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība) stāstīja – tehniski brīvprātīgo maksājumu valsts var atmaksāt, taču tas nebūtu taisnīgi pret tiem, kuriem no šā gada sākuma ir palielinātas sociālās iemaksas par vienu procentpunktu tieši veselības aprūpes finansēšanai.  

“Šobrīd solidaritāte ir tas, ka mēs pilnā nodokļu maksāšanas režīmā visi maksājam šo 1% sociālo iemaksu [veselības aprūpei]. Tad šobrīd jūs nostājaties tajā pusē, kuri neveic šīs sociālās iemaksas,” sacīja Čakša.

“Attīstībai/Par!” un Jaunajai konservatīvajai partijai līdzīgu viedokli pauž arī “KPV LV”. Tomēr partijas pārstāvis Sergejs Šapovalovs būtiskas izmaiņas atlikušajos gada mēnešos uzskata par nereālām.  

“Pirmkārt nav vēl zināms, kāds būs koalīcijas modelis. Ja “KPV LV” tiks pozīcijā un varēs strādāt, es domāju, ka mēs obligāti pie šī likuma atgriezīsimies un pārskatīsim,” sacīja Šapovalovs.

“Bet, ņemot vērā, ka līdz Jaunajam gadam palikuši tikai trīs mēneši, tik ātri diemžēl izmaiņas sagaidīt nav iespējams,” pauda Šapovalovs.

Viņš piekrīt, ka valstij vajadzētu apdrošināt visus neatkarīgi no tā, kādus nodokļus cilvēki maksā. Tomēr, lai motivētu iedzīvotājus sekot līdzi savai veselībai, apdrošināt varētu tikai tos, kas reizi gadā iziet profilaktiskās veselības pārbaudes.

KONTEKSTS:

2017.gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz no 2019.gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus pilnībā nodrošināt visiem sociālā nodokļa maksātājiem, kā arī vairākām valsts apdrošinātām iedzīvotāju grupām. Savukārt pārējie iedzīvotāji varēs saņemt pakalpojumu pamata grozu vai arī plašāka pakalpojumu klāsta saņemšanai maksāt noteiktu summu mēnesī.

Pēc 6.oktobrī notikušajām 13. Saeimas vēlēšanām, kurās līdzšinējās koalīcijas partijas ieguva vien 32 vietas parlamentā no 100, Jaunā konservatīvā partija, kura tāpat kā “KPV LV” izrādīja iniciatīvu par valdības veidošanu, pauda, ka nevēlas turpināt veselības aprūpes reformu tādā veidā, kā to bija iecerējusi Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība) valdība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti