Rīta Panorāma

Intervija ar Ingu Alliku un Kārli Krišjāni Rusmani

Rīta Panorāma

Skype intervija ar Juri Goguli

Intervija ar Jāni Bordānu premjera amata kandidāts (JKP)

JKP nevēlētos turpināt Kučinska valdības iecerēto veselības aprūpes reformu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 7 mēnešiem.

Ja Jaunā konservatīvā partija (JKP) būs nākamajā valdībā, tā nevēlas turpināt veselības aprūpes reformu tādā veidā, kā to bija iecerējusi Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība) valdība.

JKP premjera amata kandidāts Jānis Bordāns intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja attiecībā uz veselības aprūpes reformu JKP ir līdzīga nostāja kā partijai “Attīstībai/Par!”. Viņaprāt, pašreizējā izpildījumā reforma varētu atstāt daudzus pacientus bez vajadzīgās veselības aprūpes.

Šī reforma varētu būt tā, kas netiek virzīta uz priekšu tādā veidā, kā to iecerējusi Kučinska valdība un apstiprināja 12.Saeima. “Manuprāt, mēs spēsim sabalansēt tā, lai nebūtu lielu izdevumu – reforma uzsākta, tad viņu pilnībā izbeigs,” sacīja Bordāns.

Jaunā konservatīvā partija arī esot gatava uzņemties Veselības ministrijas vadību, tomēr tas neesot ultimāts.

Savukārt Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrība (LVSADA) paudusi satraukumu par to, ka koalīcijas veidošanas sarunās ir izskanējis nodoms atcelt Veselības aprūpes finansēšanas likumu.

Kā galvenais iemesls likuma atcelšanai tiek minēts tas, ka pretējā gadījumā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku palikšot bez veselības aprūpes. Tas neatbilstot patiesībai, jo neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi, pamata izmeklējumi, kā arī psihisko slimību un infekcijas slimību diagnostika un ārstēšana saskaņā ar likumu ir un būs pieejami visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Arodbiedrība uzskata, ka patiesais iemesls iecerei atcelt likumu varētu būt tajā nostiprinātais pienākums palielināt valsts un pašvaldību finansējumu veselības aprūpei līdz vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta 2020.gadā (patlaban – 3,6%, pirms gada – 3,1%).

KONTEKSTS:

2017.gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz no 2019.gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus pilnībā nodrošināt visiem sociālā nodokļa maksātājiem, kā arī vairākām valsts apdrošinātām iedzīvotāju grupām. Savukārt pārējie iedzīvotāji varēs saņemt pakalpojumu pamata grozu vai arī plašāka pakalpojumu klāsta saņemšanai maksāt noteiktu summu mēnesī.

Ja cilvēks nesaņem valsts apdrošināšanu un vēlas tai pievienoties brīvprātīgi, NVD mājaslapā var uzzināt, kā to izdarīt. Šīs iemaksas jāveic reizi gadā, gada sākumā. Pie plānotā minimālās algas apmēra - 430 eiro - tuvākajos trīs gados veselības apdrošināšanas brīvprātīgās iemaksas gadā būtu attiecīgi:

  • 2018. gadā - 51,6 eiro,
  • 2019. gadā - 154,8 eiro, 
  • 2020.gadā - 258 eiro.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti