Valsts augstskolu koledžas varēs saņemt papildu finansējumu, izglītojot vidusskolēnus

Valsts augstskolu koledžas tagad var pretendēt uz valsts finansētajām budžeta vietām akreditētajās profesionālajās izglītības programmās. Tas nozīmē, ka koledžām ar atbilstošu materiāli tehnisko bāzi un mācībspēkiem būs tiesības piedāvāt arī vidējās profesionālās izglītības programmas, par to saņemot papildu finansējumu. Turklāt absolventi pēc tam varētu turpināt studijas konkrētajā koledžā vai augstskolā.

Izglītības ministrija tagad drīkst slēgt līgumu ar valsts augstskolu koledžām, tām ļaujot īstenot arī profesionālās vidējās izglītības programmas pie nosacījuma, ja koledžām ir nepieciešamā materiāli tehniskā bāze un personāls. Cik budžeta vietu katrai koledžai varētu piešķirt, Izglītības ministrijā vēl nezina teikt. To prognozēs īpaši izveidotas nozaru ekspertu padomes. Piemēram, Rīgas Celtniecības koledžā integrēta profesionālā vidusskola ar īpašu būvniecības novirzienu. Pie jaunajiem nosacījumiem skola gatavojas modernizēt praktiskās laboratorijas. Par koledžas plāniem stāsta tās pārstāve Linda Krāģe:

''Mums tā materiāli tehniskā bāze ir veca. Laboratorijā tās iekārtas - vai nu viņas ir nepietiekošā skaitā, vai nu viņas ir morāli novecojušas, kaut kas ir salūzis, saplīsis, nedarbojas. Tās iekārtas tad gribam pirkt, lai to laboratoriju, kas mums ir, modernizētu. Mums tā vidusskola ir koledžas struktūrvienība, mūsu neatņemama sastāvdaļa. Mums arī ministrijā uzdeva jautājumu, cik šī laboratorija būs noslogota?''

Ne visas koledžas orientēsies uz profesionālo izglītību vidusskolas līmenī. Piemēram, Latvijas Universitātes Paula Stradiņa medicīnas koledžas direktore Ilga Eriņa saka, koledžai tāpēc jāiztiek vien ar finansējumu, kas pašlaik atvēlēts daļai studentu:

''Tā kā mums solīja, ka tur budžeta vietas ļoti palielināsies, mums nav neviena budžeta vieta nākusi klāt, salīdzinot ar iepriekšējiem vismaz sešiem, septiņiem gadiem - 636 studentiem ir.''

Jānis Rozenblats, Latvijas Koledžu asociācijas pārstāvis Augstākās izglītības padomē un Rīgas Tehniskās koledžas direktors, saka - vairumam koledžu šī ir laba iespēja piesaistīt topošos studentus, kas arī tālāk izglītību varētu iegūt, iespējams, valsts budžeta finansētā vietā.

''Ja tā materiāli tehniskā bāze atbilst, tad kāpēc nevarētu ar saviem pedagogu resursiem startēt arī koledžas tajā profesionālajā laukā. Pēc būtības šī profesionālā izglītība jau tiek realizēta arī šajā koledžas līmenī. Un te, protams, ir jautājums arī tālāk par to: ja koledžas pasniedz arī pirmā līmeņa augstāko izglītību, kas normāli būtu jāsauc par īsā cikla augstāko izglītību, šī būtu ļoti laba sasaiste, kur profesionālo skolu beidzēji turpinātu mācības šajā pirmā līmeņa augstākajā izglītībā,'' spriež Rozenblats.

To, ka turpmāk arī valsts augstskolu koledžas varēs piedāvāt absolvēt vidējās profesionālās izglītības programmas, no vienas puses, atzinīgi vērtē darba devēji. Latvijas Darba devēju konfederācijā norāda, ka augstskolas nosaukums varētu padarīt programmu prestižāku un veicināt konkurenci,

taču, no otras puses, pēdējo gadu laikā miljoniem eiro tērēti tehnikumu modernizācijai, tāpēc nav saprotams piedāvājums skolēniem mācīties citviet, proti, koledžās. 

''Iespējams, ka tas varētu veicināt profesionālās izglītības prestižu tieši sabiedrības redzējumā. Tomēr mēs gribētu uzsvērt, ka lielākā daļa jauniešu mācās un arī turpina mācīties Valsts tehnikumos, kuros pēdējos gados ir veiktas lielas investīcijas tieši mācību programmu aprīkojumā. Mēs uzskatām, ka vairumā to līdz šim ir nodrošinājušas valsts un pašvaldību profesionālās izglītības iestādes, nevis augstskolas. Tādēļ šo sistēmu mainīt... varbūt tas varētu notikt vairāku desmitu gadu laikā,'' tādu viedokli pauž konfederācijas eksperte izglītības un nodarbinātības jautājumos Ruta Porniece.

Nesen veiktas darba devēju aptaujas rezultāti liecina, ka profesionālo skolu prestižu zināmā mērā veicinājusi infrastruktūras modernizācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti