Tumšajā laikā apdraudēti ir gājēji bez atstarotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šogad 10 mēnešos uz Latvijas ceļiem gājuši bojā 137 cilvēki, kas ir par pieciem mazāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā, liecina Valsts policijas (VP) apkopotie dati.

VP norāda, ka ik gadu vismaz trešdaļa bojā gājušo ir gājēji. Pērn 63% gadījumu no ceļu satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu notikuši krēslā vai tumsā.

Policija aicina gājējus būt piesardzīgiem, pārvietojoties gar brauktuvi diennakts tumšajā laikā. Drošākais veids, kā tikt pamanītiem rudens vakaru tumšajā laikā, ir – lietot atstarotājus. Tāpat policija aicina būt uzmanīgus arī autovadītājus un izvēlēties braukšanas laikam un ceļa apstākļiem piemērotu ātrumu.

Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienestā pēdējās dienās strauji pieaudzis izsaukumu skaits saistībā ar uz ielām un ceļiem notriektiem gājējiem un velosipēdistiem. Ir arī ļoti smagi negadījumi, kad mediķi cietušajiem nespēj palīdzēt, jo traumas ir nesavienojamas ar dzīvību, informēja NMPD pārstāve Inga Vītola.

Novembrī līdz šim uz Latvijas ceļiem kopumā gājuši bojā 14 cilvēki, lielākā daļa no tiem – gājēji. Savukārt vairāki gājēji guvuši smagas politraumas. Divos gadījumos cietuši desmit un septiņus gadus veci bērni, kuri guvuši ķermeņa savainojumus.

Gājēju drošībai diennakts tumšajā laikā NMPD mediķi aicina pie apģērba vai somas piestiprināt gaismu atstarojošus elementus. Laikā, kad pat dienas gaišajā laikā ir miglains, lietains un pelēks, ieteicams izvēlēties košāku apģērbu vai kādu apģērba detaļu, kas var izcelt un padarīt gājēju pamanāmāku pelēkajās rudens dienās. Vecākiem īpaši uzmanīgi jāizvēlas apģērbs bērniem, lai atstarotāji būtu ne tikai iestrādāti jakās un mēteļos, bet arī piestiprināti pie mugursomām.

Pārvietojoties pa ceļiem, šosejām un to nomalēm, vēlams izmantot ne tikai atstarotājus, bet arī iedegtus kabatas lukturīšus, kas autovadītājiem ļauj gājēju pamanīt laicīgāk. Pa ceļa nomali vai braucamo daļu tumšā laikā pieļaujams pārvietoties tikai tad, ja citādi nav iespējams. Šādos gadījumos jāturas pēc iespējas tuvāk ceļa ārējai malai un jāiet pretī mašīnu braukšanas virzienam, kā arī obligāti jāpārliecinās, ka gājējs autovadītājiem ir pamanāms.

Tāpat mediķi aicina izvēlēties nevis taisnāko, bet drošāko ceļu un šķērsot ielu tikai tam paredzētās vietās - pie luksofora, gājēju pārejas u.c., bet, ja tas nav iespējams, vairakkārt jāpārliecinās, vai izvēlētais ceļš ir drošs.

Minētie noteikumi jāievēro ne tikai gājējiem, bet arī personām, kas brauc ar riteni, skeitbordu, skrituļslidām, skrejriteni un invalīdu ratiņiem, uzsver NMPD speciālisti.

Turpmāk policija pievērsīs pastiprinātu uzmanību mazāk aizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku – gājēju, velosipēdu un mopēdu vadītāju – dalībai ceļu satiksmē, skaidrojot riskus, kas rodas, neievērojot Ceļu satiksmes noteikumus. Priekšstats par to, ka pilsētas ielas ir labi apgaismotas un tāpēc pilsētā nav jālieto atstarotāji, ir maldīgs.

Tiks aktivizēta mazaizsargātu satiksmes dalībnieku kontrole vietās, pa kurām vakara stundās iedzīvotāji dodas uz savām dzīvesvietām – slikti apgaismotās ielās un ārpus apdzīvotu vietu centriem. Ja tiks konstatēts, ka netiek ievēroti Ceļu satiksmes noteikumi, atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa nosacījumiem tiks sastādīts pārkāpuma protokols un piemērota likumā noteiktā atbildība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti