Rīta intervija

Intervija ar ēnu ekonomikas pētnieku Arni Sauku

Rīta intervija

SM: Latvija vēlas kļūt par Ķīnas preču izplatīšanas centru Baltijas un Ziemeļvalstīs

Intervija ar Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja vietnieci Dzintru Baltu

Tiesnešu ētikas komisijas pārstāve: Negatīvs vērtējums tiesu varai daļēji balstās stereotipos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tiesu sistēmā ir uzlabojumi un negatīvs vērtējums daļēji balstās stereotipos, intervijā Latvijas Radio sacīja Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja vietniece un tiesnešu ētikas komisijas priekšsēdētāja vietniece Dzintra Balta. 

Viņa atzina, ka tiesu varas prestižs iedzīvotāju acīs aizvien nav tāds, kā gribētos, bet arī “vērtējums par valsts varu kopumā ir tāds, kāds ir, un visām varām kopā ir nepieciešams rūpēties par to, kā mēs valsti uztveram”.

Negatīvu viedokli par tiesu varu Balta salīdzināja ar upi, kurā ir atvars, norādot, ka tad jau nevar teikt, ka visa upe ir virpulis. Tiesu varas sistēma attīstās, mums ir savs mantojums – esam postpadomju valsts, bet tiesneši un tiesnešu Ētikas komisija domā, kā kļūt labākiem, sacīja Balta.

Viņa atzina, ka tiesnešiem vajadzīgas ne tikai juridiskās prasmes, nepieciešamas arī prasmes sadarboties, strādāt komandā, prasmes saskarsmē ar lietas dalībniekiem. Pamats, protams, ir tiesnešu labi izdarīts darbs, bet svarīgi arī stāstīt, kas notiek, kā kāds jautājums izspriests, sacīja Balta.

Viņa norādīja, ka situācija noteikti uzlabojas, par ko liecinot starptautiskie novērtējumi un pētījumi, kuros aptaujāti cilvēki, kas saskaras ar tiesu darbu, “tāpēc nevar teikt, ka viss ir tikai slikti”.

Ētikas komisija savos astoņos pastāvēšanas gados sniegusi 40 atzinumus, skaidrojumus, lēmumus, stāstīja Balta, skaidrojot, ka konkrēti lēmumi ir komisijas darba redzamā daļa, bet ir arī  cits darbs – komunikācija ar kolēģiem, tikšanās ar tiesnešiem, kuru laikā apspriesti un skaidroti ētikas jautājumi.

Viņasprāt, Ētikas komisijas darbs veicinājis tiesu varas sistēmas attīstību un virzību uz kopīgām vērtībām. Savukārt sabiedrības uzskati par to, ka tiesas ir pērkamas, zināmā mērā saistīts ar stereotipiem un to, ka cilvēki paši saskata lietas, kas ir pagātnes mantojums.

Viņa arī pauda cerību, ka nākamā Ētikas komisija turpinās iesākto darbu un palīdzēs tiesnešiem kļūt labākiem.

Tiesnešu ētika būs arī piektdien notiekošās ikgadējās tiesnešu konferences pamattēma. Konferencē arī sāks Ētikas komisijas pārvēlēšanu.

2008.gadā Ētikas komisijas pirmie desmit locekļi sāka Latvijas tiesu sistēmā jaunu darbu, veidojot tiesnešu ētikas judikatūru. Pēc četriem gadiem, atkārtoti ievēlēti, darbu turpināja seši no pirmajiem komisijas locekļiem. Tiesnešu ētikas komisijas astoņu gadu atziņas apkopotas arī grāmatā, ko saņems konferences dalībnieki.

Šogad maijā beidzas pilnvaru termiņš deviņiem no desmit Tiesnešu ētikas komisijas locekļiem. Turklāt sešus no viņiem nevarēs pārvēlēt, jo likumā "Par tiesu varu" noteikts, ka Tiesnešu ētikas komisijas locekļa pilnvaru termiņš ir četri gadi un komisijas locekli nevar ievēlēt atkārtoti vairāk kā divas reizes pēc kārtas.

Jaunās Tiesnešu ētikas komisijas vēlēšanas šoreiz tiek organizētas daļēji klātienes, daļēji neklātienes formā. Kandidāti ir izvirzīti elektroniski, bet uzklausīti visi 13 kandidāti tiks klātienes konferencē. Noslēdzošais vēlēšanu posms - balsošana par kandidātiem - turpināsies elektroniski 20.maijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti