Sadaļas Sadaļas

4. studija

4. studija

4. studija

Vai internetveikals drīkst noteikt minimālo pirkuma summu?

«Latvijas pasts» pensionāriem liek maksāt par izziņu, ka viņi joprojām dzīvi.

Tiesībsargs: Nav pamata iekasēt maksu, ja pensiju pastā izņem pilnvarnieks; LM sola to risināt

No šī gada sākuma Latvijas Pasts iekasē 2 eiro, lai pārbaudītu pilnvarotās personas tiesības saņemt pilnvarojušā seniora pensiju. Pasts pārbauda arī, vai pensijas saņēmējs vēl ir dzīvs un pilnvarnieks neizmanto situāciju ļaunprātīgi. Tiesībsarga birojs gan neredz pamatu pārbaudīt šos datus, jo tos pastam jau sniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Arī Labklājības ministrijai šāda kārtība ir jaunums, un ministrija aicinās iesaistītās puses uz sarunām, lai problēmu atrisinātu.

Nereti cilvēki gados, kuri paši vairs nespēj brīvi pārvietoties un kārtot dažādas formalitātes, pilnvaro kādu uzticamu personu. Raidījumā “4. studija” vērsās skatītāja, kura Latvijas Pastā ar notāra apstiprinātu universālpilnvaru izņem pensijas diviem senioriem. Mārītes kundze pastāstīja, ka kopš gada sākuma viņai katru reizi jāmaksā vēl divi eiro par katru pilnvaras pārbaudi.

Latvijas Pasta pārstāve skaidroja, ka Latvijas Pasts ir arī finanšu pakalpojumu institūcija un tāpat kā jebkurai bankai pret šo procesu ir jāizturas ar lielu atbildību.

“Mums ir jāievēro visas procedūras, kas saistītas ar “zini savu klientu”, un attiecīgi mēs veicam ļoti rūpīgu šo pilnvaru pārbaudi. Un šajā kārtībā nekas nav mainījies kopš 2019. gada nogales. Tas, kas ir mainījies no šī gada janvāra, ir maksa par pārbaudi Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), tur ir jāmaksā valsts nodeva divi eiro. Un tur mēs pārbaudām to, vai attiecīgais pilnvaras devējs ir dzīvs,” norādīja Latvijas Pasta Ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja Gundega Vārpa.

Tagad pilnvaras sūtīšana pārbaudei un atbildes gaidīšana aizņemot desmit minūtes. Tā kā viņai ir divas pilnvaras – tas aizņem gandrīz pusstundu, kuras laikā pastā izveidojas kārtīga rinda.

Tagad pilnvaras sniedzējiem no savas pensijas katru mēnesi vēl jāmaksā divi eiro par pilnvaras skenēšanu, lai pastā varētu pārbaudīt, vai pilnvara vēl ir derīga un vai pilnvarotājs vēl ir starp dzīvajiem. Pasta praksē esot bijuši gadījumi, kad pilnvarotā persona izņēmusi jau miruša cilvēka pensiju.

“Tas, ko mēs varētu ieteikt, ir pieteikt pensijas piegādi dzīvesvietā, un tad arī nekāds šāds pilnvarojums nebūs vajadzīgs, un cilvēki var saņemt mājās sev pienākošos naudu. Pensijas piegāde mājās ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodrošināts pakalpojums, ko sniedz Latvijas Pasts, un tas ir unificēts, un tā samaksa par piegādi mājās ir nedaudz virs diviem eiro,” skaidroja Vārpa.

Ņemot vērā, ka tagad pensionāram, kurš pilnvarojis kādu citu personu izņemt viņa pensiju, gadā papildus jāsamaksā 24 eiro, raidījums “4. studija” situāciju lūdza izvērtēt Tiesībsarga birojam.

Tiesībsarga birojā neatrada pārliecinošu pamatojumu ikmēneša pārbaudei Latvijas Pastā.

“Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) ir regulāra datu apmaiņa ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP), un viņi ļoti ātri tiek pie šiem datiem par to, kurš no cilvēkiem ir aizgājis un kuram pensija vairs nav izmaksājama. Mūsu ieskatā šī informācijas apmaiņa notiek regulāri, un Latvijas Pastam būtu jāpārbauda tikai šīs pilnvarotās personas identitāte atbilstoši dokumentiem. Mēs īsti neredzam to pamatu, kāpēc šāda pārbaude tiek veikta,” teica Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska.

Arī Labklājības ministrijai šāda kārtība ir jaunums.

Tādēļ ministrija pēc iespējas ātrāk uz sarunu aicinās visas iesaistītās puses – gan Latvijas Pastu, gan Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP).

Labklājības ministrijas Sabiedrisko attiecību speciālists Egils Zariņš pauda, ka “pensionāriem būtu pēc iespējas mazāk no tā jācieš, bet, protams, tas tā ir, ka visas lietas kaut ko maksā.”

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) informēja, ka saskaņā ar VSAA un Latvijas Pasta noslēgto līgumu, tā sagatavo un sūta Latvijas Pastam personu sarakstus skaidras naudas izmaksai, pirms tam anulējot izmaksas datus personām, par kuru nāvi ir saņemta informācija no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP). Ziņas no PMLP par personas miršanas faktu tiek saņemtas katru darba dienu.

Ja saraksti jau ir nosūtīti Latvijas Pastam, bet maksājuma atsaukums ir saņemts līdz pensijas izmaksas dienai, tad Pasts veic atzīmi par neizmaksāto pensiju un atgriež naudu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA).

Laika periods, kad pilnvarotajam ļaunprātīgi ir iespēja piesavināties miruša seniora naudu, ir ļoti īss.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt