SPKC: Latvijā aptuveni 20% Covid-19 inficētie – bez simptomiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopumā kopš Covid-19 vīrusa izplatības Latvijā vidēji 20% inficēto nebija slimības simptomu, trešdien, 7. oktobrī, preses konferencē informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Kopš epidēmijas sākuma vidēji infekcija noritēja bez simptomiem 20% inficēto, un saslimšana atklāta, jo cilvēki bija testēti pēc epidemioloģiskām indikācijām – bija kontaktpersonas vai arī atgriezušies no ārzemēm, pastāstīja SPKC pārstāvis.

Taču dažādos laika posmos bezsimptomu gadījumu īpatsvars mainījās. Pirmajā Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī no visiem gadījumiem aptuveni 15% bija bez simptomiem.

Savukārt vasarā līdz pat 31%inficēto nebija simptomu, savukārt pēdējo trīs nedēļu laikā simptomātisku gadījumu īpatsvars pieaudzis, un tikai 23% inficēto nav saslimšanas pazīmju. 

Perevoščikovs skaidroja, ka tas saistīts ar slimības izplatību un saslimušo vecumu – jo vecāki cilvēki slimo, jo lielāka iespējamība simptomiem un smagiem simptomiem. Turklāt pavasarī bija mērķtiecīgāka izmeklēšana personām ar simptomiem, jo testēšanas kapacitāte bija ierobežota.

Savukārt vasarā situācija mainījās, bezmaksas testi kļuva pieejami ikvienam interesentam, un arī saslimušie vasarā pārsvarā ieceļoja no ārzemēm, un tie bija jaunāka un aktīvāka sabiedrības daļa.

Savukārt rudenī slimība izplatījās straujāk un attiecīgi ir arī lielāka iespēja, ka būs vairāk gadījumu ar simptomiem.

Perevoščikovs arī atklāja, ka šo piektdien, visticamāk, vēlreiz pārskatīs saslimstības slieksni, pēc kura nosaka, ka, ieceļojot no šīs valsts, ir jādodas 10 dienu pašizolācijā. Pagājušajā piektdienā slieksnis palielināts no 16 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā uz 25 gadījumiem.

SPKC pārstāvis gan norādīja, ka nebūtu pareizi bezgalīgi pacelt šo slieksni un vajadzētu atrast mehānismu, kas palīdzētu maksimāli novērst infekciju izplatību. Viņš informēja, ka pirms divām nedēļām no ārzemēm bija “ievesti” 20 gadījumi, pagājušajā nedēļā – 24, un, lai gan “importētie gadījumi” nav lielākais riska faktors, tomēr jācenšas vīrusa izplatību ierobežot.

Tāpat SPKC paziņojumā medijiem atgādināja, ka slimības ierobežošanai palīdz lietotne “Apturi Covid”. Līdz šim lietotni lejupielādējuši jau gandrīz 155 000 iedzīvotāju. Visbiežāk lietotne lejupielādēta dienās, kad atklāti jauni Covid-19 uzliesmojumi.

“Pašlaik jau gandrīz 30 ar Covid-19 saslimušie, kuri izmantojuši šo lietotni, ir aktivizējuši kodu mobilajā lietotnē, tādējādi par iespējamo kontaktu ar Covid-19 saslimušo laikus brīdinot kontaktpersonas,” informēja SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa.

KONTEKSTS:  

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas, izņēmumi ir 13 gadus nesasnieguši bērni un personas ar veselības problēmām. Valdība aicina arī visus iespēju robežās strādāt attālināti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti