Panorāma

Eiroparlamentā ir atbalsts žoga finansēšanai no ES naudas

Panorāma

Kuldīgas slimnīcā no Covid-19 ārstējas arī trīsgadnieks

Veselības ministrija plāno izsludināt mobilizāciju

Šonedēļ plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai mediķiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselības ministrija (VM) šonedēļ plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai, un to varētu izsludināt 2. novembrī.

Par to otrdien valdības sēdē paziņoja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga. Viņa pastāstīja, ka tiek strādāts kopā ar Aizsardzības ministriju, lai plānotu un sagatavotu militārās un civilās aizsardzības pasākumus valsts apdraudējuma novēršanai vai tā seku likvidācijai.

Heiberga pastāstīja, ka 29. oktobrī plāno valdībā iesniegt mobilizācijas pieprasījumu. Tiks apzināta un iesniegta informācija par ārstniecības personām, kurām ir izsniedzami mobilizācijas pieprasījumi. Nākamnedēļ savukārt tiktu lemts par mobilizācijas izsludināšanu. Tā būtu daļēja vai vietēja mobilizācija. Resursu/cilvēkresursu mobilizācija būtu spēkā uz ārkārtējās situācijas laiku, kas paredzēta līdz 11. janvārim. Tiks arī izveidots štābs koordinācijai, kurā būs pārstāvji no Veselības ministrijas padotības iestādēm, klīniskajām universitātes slimnīcām, Aizsardzības ministrijas un Tieslietu ministrijas. Štābs apkopos slimnīcu pieprasījumus un izsniegs pavēstes.

Lēmums paredzēts, ņemot vērā krīzes situāciju Latvijas slimnīcās saistībā ar Covid-19 slimnieku skaitu. Privāto ārstniecības iestāžu darbinieki un ārpus nozares esošās ārstniecības personas saņems pavēstes par mobilizāciju.

Mobilizētās ārstniecības personas nevarēs atteikties, jo citādi paredzēta kriminālatbildība.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") preses konferencē pēc valdības sēdes paskaidroja, ka tuvākajā laikā tiks aplēsts, cik daudz papildspēku vajag, lai varētu izvērst Covid-19 pacientu gultas, kā arī noteiks, uz kuru specializāciju mediķiem varētu attiekties mobilizācija.

Pavļuts gan sacīja, ka negribētu iet sīkākā izklāstā par mediķu grupām, uz kurām tas attiektos, taču norādīja, ka runa ir par mediķiem, kuriem ir nepieciešamās profesionālās zināšanas, lai varētu aprūpēt Covid-19 pacientus, proti, tie varētu būt gan anesteziologi, gan cits aprūpes personāls.

Viņš skaidroja, ka patlaban notiek saziņa ar privātās medicīnas iestādēm, no kurām tiktu veikta resursu mobilizācija.

Pavļuts arī norādīja, ka tā pašreizējā Latvijas situācijā ir neizbēgama.

Veselības ministrs ieskicēja, ka ir divi iespējamie modeļi, kā valsts atlīdzinātu par iesaistītajiem resursiem – vai nu samaksās organizācijai, no kuras mediķis mobilizēts, vai veiks apmaksu par darbu pašam mediķim. To vēl spriedīs valdība.

Arī privātajās iestādēs resursi nav neizsmeļami

Tomēr privāto medicīnas iestāžu vadība tā vietā, lai savus speciālistus sūtītu uz Covid-19 nodaļām, labprātāk pārņemtu daļu slimnīcu pakalpojumu, piemēram, dažādas operācijas, tajā skaitā neatliekamas, un šādā veidā atslogotu slimnīcas no pacientiem, kuru saslimšana nav saistīta ar Covid-19 infekciju.

SIA "Veselības centru apvienība" valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa Latvijas Televīzijai sacīja: "Katram jānodarbojas ar to, ko viņš var un prot kompetenti. Arī otrs variants, ja ir pavisam slikti, mēs jau vakar izrunājām ar kolēģiem, cik gultas mēs varam novirzīt Covid-19 pacientu ārstēšanai, bet mēs esam gatavi uzņemt ne pašus smagākos, jo mums nav šobrīd tāda aprīkojuma, liekas, nevienā dienas stacionārā (..)."

Veselības centru apvienība ir viens no lielākajiem privāto pakalpojumu sniedzējiem veselības aprūpē. Tā vadītāja Lapiņa norādīja, ka pašlaik privātais sektors veic milzīgu ieguldījumu gan testēšanā, gan vakcinācijā, tāpēc arī darbinieku resursiem ir robeža.

Aicina mediķus pieteikties pašus

Veselības ministrijā norādīja, ka "X stunda veselības aprūpē šobrīd ir faktiski nenovēršama", tādēļ ikviens mediķis tiek aicināts laicīgi pieteikties darbā slimnīcās.

Valsts operatīvās medicīniskās komisija (VOMK) uzsver, ka turpmākos 2 mēnešus prioritārie virzieni veselības aprūpē ir: neatliekamā medicīniskā palīdzība, Covid-19 slimnieku ārstēšana, ģimenes ārstu sniegtā ārstniecība, vakcinācija pret Covid-19 un testēšanas nodrošināšana uz Covid-19.

Ministrijā norādīja – lai varētu nodrošināt nepieciešamo papildu ārstniecības personālu slimnīcu darba nodrošināšanai šobrīd ikviens ārsts, māsa, ārsta palīgs, māsas palīgs u.c. ārstniecības personas, kuras var palīdzēt ar savām zināšanām un prasmēm Covid-19 pacientu aprūpē un kuri gatavi uzņemties papildu apmaksātu darbu, tiek aicināti reģistrēties elektroniski vietnē vai pieteikties slimnīcu personāldaļās.

Papildu ārstniecības personāls būs nepieciešams gan universitātes slimnīcās, gan reģionālajās slimnīcās, gan citviet, kur tiek nodrošināta Covid-19 slimnieku ārstēšana un aprūpe.

Medicīnas darbinieks vai topošie mediķi aicināti norādīt gan savu specializāciju, gan praktisko darba pieredzi. Īpaši svarīgi ir saprast, kuras no mediķa prasmēm būtu pielietojamas Covid-19 pacientu aprūpē. Tāpat nepieciešams norādīt, cik lielā mērā un kādā veidā konkrētais cilvēks ir gatavs iesaistīties, tostarp, sniedzot psiholoģisko un tehnisko atbalstu, informēja ministrijā.

Ministrijā vērsa uzmanību, ka papildu ārstniecības personāla nepieciešamība ir ne tikai Covid-19 pacientu nodaļās, bet arī citu profilu pacientu nodaļās.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Paredzēts, ka līdz 29. oktobrim tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Šajā laikā attālināti būs jāmācās arī profesionālo skolu un augstskolu studentiem. Savukārt bērnudārzos darbosies dežūrgrupas. No 20. oktobra vakara un nakts stundās, pēc pulksten 20 un līdz pulksten 5, ārpus savas dzīvesvietas var atrasties tikai noteiktu iemeslu dēļ, un jābūt aizpildītam pašapliecinājumam. Der arī, ja tas uzrakstīts uz baltas lapas.

Covid-19 krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000, Latvijā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Tas provizoriski iespējams ap 10. novembri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti