Krīzes situācijā Latvijas armijā varētu uzņemt arī ārvalstu pilsoņus  

Gadījumā, ja valstī tiktu izsludināta mobilizācija, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rindās varētu uzņemt arī ārvalstu pilsoņus, to paredz otrdien, 23. aprīlī, valdībā apstiprinātie grozījumi Militārā dienesta likumā. Lai šis punkts stātos spēkā, likuma izmaiņas vēl jāapstiprina Saeimai. 

Ārvalstu pilsoņiem, kas pēc valstī izsludinātas mobilizācijas izņēmuma vai karastāvokļa gadījumā vēlētos dienēt NBS, tiktu izvirzīts pienākums likumīgi uzturēties Latvijas teritorijā un prast valsts valodu vai vismaz vienu no NATO oficiālajām valodām, paredz grozījumi.

Tāpat grozījumos ir iekļauts valstu uzskaitījums, kuru pilsoņi varēs uzsākt dienestu NBS, kā arī uz viņiem tiktu attiecināti līdzīgi nosacījumi, kādi tiek attiecināti uz mobilizējamiem Latvijas pilsoņiem.

Vispārējās un daļējās mobilizācijas gadījumā militārajam dienestam NBS varēs brīvprātīgi pieteikties Eiropas Savienības, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalsts, kā arī Austrālijas, Brazīlijas, Jaunzēlandes vai Ukrainas pilsoņi, paredz grozījumi.

"Latvija gatavojas dažādiem militāra apdraudējuma scenārijiem, mācoties no Ukrainas pieredzes. Šīs iniciatīvas mērķis ir sakārtot normatīvo bāzi, lai arī Latvija izņēmuma vai karastāvokļa gadījumā varētu operatīvi uzņemt dienestā brīvprātīgos ārzemniekus papildus NATO spēkiem, kas pie mums jau atrodas. Šī iniciatīva stiprinātu mūsu aizsardzības kaujas spējas,  plašāk paverot iespēju mūsu valstī karot motivētiem citu valstu pilsoņiem," norādīja aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").

Savukārt, lai nodrošinātu lielāku elastību profesionālā dienesta līgumu slēgšanā un mudinātu karavīrus nodienēt līdz pirmā līguma termiņa beigām, turpmāk aizsardzības ministrs noteiks līguma noslēgšanas termiņus un nosacījumus, pēc kādiem šie termiņi var atšķirties.

Tāpat grozījumos plānots aizsardzības nozares vadībai noteikt tiesības pieņemt lēmumu par vecuma paaugstināšanu komandējošā sastāva un virsnieku kursos. Grozījumu projektā papildināts to mācību kursu saraksts, pēc kuru beigšanas vai no kuru atskaitīšanas karavīram nav jāatmaksā viņa apmācībai izlietotos finanšu līdzekļus.

Lai likuma grozījumi stātos spēkā, tie vēl jāskata Saeimai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti