Panorāma

Deputāti iztaujā A.Ameriku

Panorāma

Labdarības koncerts "Pirmsākums"

Latvijas absurds – toksiskas zāles maisiņā

Soli tuvāk ķīmijterapijas zāļu iegādei centralizēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ministru kabineta komiteja atbalstīja Veselības ministrijas izstrādātos grozījumus noteikumos, kas paredz būtiski vienkāršot ķīmijterapijas zāļu saņemšanu pacientiem. Vienots iepirkums, kurā zāles iegādāsies Nacionālais veselības dienests, ļaus gan nodrošināt pareizu uzglabāšanu, gan ietaupīt līdzekļus. Tiesa, pret pārmaiņām iebilst aptieku ķēdes, kurām garām var aiziet divi miljoni eiro.

Ar maisiņu uz ķīmijterapiju

Patlaban pacienti spiesti ķīmijterapijas zāles aptiekās iegādāties paši un paši tās arī nogādāt Onkoloģijas centrā. Zāles ir toksiskas, tām atšķiras glabāšanas nosacījumi, un temperatūras maiņa apdraud gan pacienta drošību, gan zāļu efektivitāti.

Šoreiz Līgas maisiņš vēl ir mazs. Iepriekšējā ķīmijterapijas kursa laikā no aptiekas viņa iznāca ar daudz lielāku nesamo. Daļai medikamentu nepieciešama istabas temperatūra, citām zālēm – ledusskapis. Tādēļ Līga zāles mēģina dzesēt pati. Iepriekšējā reizi likusi dēla ledusskapī.

Līga ir no Jēkabpils, un izvadāt zāles uz Rīgu, uz Onkoloģijas centru, ir gandrīz neiespējami: “Aptiekā izlīdzējāmies ar aukstuma elementu. Man kurss būs četras stundas, un tad jāmeklē ledusskapis. Un tad atkal jābrauc. Tas ir grūti, apgrūtinoši. Mēs izlīdzējāmies tādā veidā.”

Jaunā kārtība paredz, ka arī ambulatorajiem pacientiem zāles iepirks centralizēti. “Tas būtu ideāli. Jo man bija, ka dēls atveda mazāk. Tad man šeit teica – mēs aizdosim, bet jūs nākamreiz atdosiet,” stāsta Līga.

Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur ambulatorie pacienti spiesti pārvietoties ar šādiem maisiem rokās, kuros ir arī toksiskas vielas. Un reizēm maisiņu cilvēki vienkārši aizmirst transportā...

“To [vielu], ko ledusskapī nedrīkst, ieliek ledusskapī, tad izkrīt pārslās. Tādas ievadīt nevar,” skaidro onkoloģijas māsa Mārīte Šulmane.

Onkoloģijas māsa atzīst, ka nekad nevar būt droša, vai zāles pacients uzglabājis pareizā temperatūrā.

Risinājums – kopīgs iepirkums

Veselības ministrijai jau izdevies kopīgs iepirkums ar Lietuvu, iegādājoties vakcīnu. Un onkoloģijas zālēm liels vienots iepirkums noteikti nozīmēs arī mazāku cenu. Šī kārtība arī sekmēs pacientu drošību.

Vienīgie cietēji būs ķēdes starpposms – aptiekas. “Zaudētāja ir konkrēta aptieku ķēde, bet cerams, ka viņi izprot, ka tas ir būtiski pacientam,” norāda veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība).

Onkoloģijas centrā esošās “Mēness aptiekas” īpašnieka pārstāvis Dins Šmits paliek pie uzskata, ka ietaupījuma nebūs. Taču to, cik ieguldīts kampaņā, lai panāktu grozījumu apturēšanu, Šmits neatklāj: “Mēs esam ieguldījuši manu laiku lielākoties, runājot ar dažādām saistītām pusēm, lai pārliecinātu par mūsu viedokli.”

Tieši aptiekas arī uzstāj, ka jaunā kārtība apdraud pacientus un var gadīties, ka slimnīcā kādas zāles nebūs pieejamas. Onkologi tās sauc par muļķībām, jo tieši šādā veidā jau terapiju saņem stacionārā esošie pacienti.

“Tas ir jautājums par pareizu plānošanu un finansēšanu.

Tam nav nekāda sakara ar recepšu rakstīšanu vai nerakstīšanu. Mums arī aptiekā ir bijis, ka kādu īsu brīdi zāļu nav,” saka Ķīmijterapijas ambulatorās nodaļas vadītāja Iveta Kudaba.

Ārste pat negrasās apsveikt gaidāmos likuma grozījumus, jo tie ir tikai normāli un uz drošu zāļu ievadīšanu virzīti noteikumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti