Panorāma

Aptuveni pusmiljons nepamatotu izdevumu

Panorāma

Panorāma

LOK prezidents pārmet Čakšas (JV) komandai politisku spiedienu

Olimpiskās komitejas prezidents vaino ministres Čakšas komandu par politisku spiedienu

Noteiktu cilvēku atlaišana un pieņemšana darbā, kā arī sadarbības līguma slēgšana ar konkrētu izdevniecību – tā Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Jānis Buks raksturo ultimātus, kādus viņam izvirzījušas par sportu atbildīgajai izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai ("Jaunā Vienotība") pietuvinātas personas. Ministre noliedz, ka būtu devusi šādus rīkojumus, bet –  saskaņā ar Olimpisko hartu – LOK prezidenta apgalvojumiem varētu būt ļoti nopietnas sekas.

LOK prezidents Buks uzskata, ka attiecības ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) pasliktinājušās brīdī, kad Olimpiskā komiteja atteikusies slēgt sadarbības līgumu ar izdevniecību "Rīgas Viļņi". Tajā ilgu laiku strādājis ministres Čakšas padomnieks Raivis Bergs, un kopš pērnā oktobra izdevniecības operatīvā vadītāja ir viņa māsa Elīna.

"Kopš esmu izdevniecības "Rīgas Viļņi" operatīvā vadītāja, izdevniecībai ar LOK nav bijusi sadarbība, kā arī nav bijušas pat sarunas par sadarbības iespēju," Latvijas Televīzijai (LTV) teica Elīna Berga.

Buku par LOK prezidentu ievēlēja pērn jūlijā, un viņš pastāstīja, ka sarunas ar izdevniecību bijušas pirms Bergas kļūšanas par operatīvo vadītāju.

Neilgi pēc darba sākšanas Buks no IZM esot saņēmis uzstādījumu atbrīvot no darba vairākus ilggadējus LOK darbiniekus.

"Ja es vēlos produktīvu sadarbību ar Izglītības un zinātnes ministriju, tad man no darba ir jāatlaiž Dace Gulbe, Raitis Keselis un Lilita Mitrofanova, kas ir Raita Keseļa dzīvesbiedre," pastāstīja Jānis Buks. "Man šo nodeva trešās personas. Savukārt pēc tam, 12. augustā, kad man bija jau viens pret vienu tikšanās ar Raivi Bergu, viņš man personiski atkārtoja tieši šos pašus vārdus un uzvārdus un tieši šo pašu uzdevumu."

Prasība izpildīta tikai daļēji – no darba atbrīvota vienīgi Dace Gulbe. Buks gan norādīja, ka tam ir bijuši citi iemesli, kurus viņš nekomentēs. Attiecības ar ministriju pēc tam pasliktinājušās.

Buks apgalvo, ka ultimāts izvirzīts arī, izvēloties Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) vadītāju. Atklātā konkursā visaugstāko novērtējumu saņēma Daniēls Nātriņš, kurš vienlaikus ir IZM pakļautībā esošā Nacionālā sporta centra vadītājs. LOK vēlējusies, lai Olimpiskās vienības vadītājs strādā pilna laika darbu, taču sludinājumā to nebija norādījusi. Nātriņš vēlējies amatus apvienot un saņēmis tam arī ministrijas atļauju.

Kad Olimpiskā komiteja nav vēlējusies apstiprināt Nātriņu amatā, tad tās vadītājam esot izteikts ultimāts.

"Mums līdz 29. decembrim ir jāapstiprina Daniēls Nātriņš kā LOV valdes loceklis. Ja neapstiprināsim, tad sportistiem finansējums tiks nogriezts," sacīja Jānis Buks. "Šīs sarunas bija ar Raivi Bergu un Ilzi Bagatsku."

Buks atzīst, ka spiedienam piekāpies, jo draudus uztvēris nopietni un nav vēlējies olimpiskajā gadā sportistus pakļaut liekam riskam. Nātriņš joprojām vada gan Nacionālo sporta centru, gan Latvijas Olimpisko vienību.

"Abās vietās, protams, slodze ir liela, bet atšķirība starp darba līgumu un pilnvarojuma līgumu, kas ir valdes locekļiem, ir tāda, ka man nav normēts darba laiks," sacīja Daniēls Nātriņš. "Līdz ar to tas ir mana laika menedžmenta jautājums, kā es tieku galā ar šiem pienākumiem."

Izglītības un zinātnes ministres Čakšas padomnieks Raivis Bergs nenoliedz, ka ar Buku ir runājis, taču sev veltītos pārmetumus sauc par nepatiesiem.

"Esmu ministres padomnieks politikas veidošanā, minētie jautājumi nav manos pienākumos. Arī budžeta jautājumi nav manā kompetencē," teica Raivis Bergs. 

Ilze Bagatska nav atrodama Čakšas padomnieku rindās, toties viņas dzīvesbiedrs Ainars Bagatskis ir Čakšas ārštata padomnieks. Bagatska nenoliedz, ka ar Buku ir vairākkārt runājusi, taču nekādi nav centusies ietekmēt LOK lēmumus.  

"Šis ir absurds un nepatiess apgalvojums. Neesmu LOK vadībai izteikusi jebkādus ultimātus ne minētajā, ne citā sakarā," sacīja Ilze Bagatska.

Izglītības un zinātnes ministre Čakša apliecina, ka ar Bagatsku ir pazīstamas un abas arī kopā apmeklējušas sporta pasākumus. Tomēr ministre noliedz, ka būtu devusi Bergam un Bagatskai kādus norādījumus, ko tālāk nodot sporta organizācijām.

"Man ir padomnieki, un padomnieki dod man padomus. Lēmumus pieņemu es pati kā ministre, bet es nedodu nevienam nekādus citus uzdevumus," uzsvēra ministre Čakša.

Vairāki LTV aptaujātie sporta organizāciju vadītāji atzina, ka ir runājuši gan ar Raivi Bergu, gan Ilzi Bagatsku, taču neviens nevēlējas komentēt sarunu saturu. Tāpat LOK ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks nevēlējās stāstīt par savu pieredzi komunikācijā ar Bergu un Bagatsku.

"Kamēr tev ir ko zaudēt, tu nerunāsi. Tāpēc arī neviens sporta nozarē, ja iesiet aptaujāt federāciju vadītājus, domāju, ka nedabūsiet īsti konkrētas atbildes un viedokļus," pastāstīja Jānis Buks.

Tirgošanās ar ietekmi ir krimināli sodāms pārkāpums. Jānis Buks atzīst, ka tiesībsargājošajās institūcijās nav vērsies, jo to varētu pierādīt, ja ultimātu izteicēji būtu guvuši materiālus labumus. Publiski viņš tagad runājot tāpēc, ka uz pārvēlēšanu LOK prezidenta amatā nepretendēs.

Buka atklātībai gan var būt nopietnas sekas – atbilstoši Olimpiskajai hartai, nacionālajām olimpiskajām komitejām ir jāsaglabā neatkarība jebkura politiska spiediena apstākļos.

Ja apstiprināsies Buka apgalvojumi, ka LOK pakļāvusies politiskajam spiedienam, tai draud atzīšanas apturēšana,

par ko lemj Starptautiskās Olimpiskās komitejas izpildkomiteja.

Pilna saruna ar Jāni Buku

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti