Panorāma

Satraukums par zinātniskās latviešu valodas nākotni

Panorāma

EDSO: Baltkrievijas vēlēšanas neatbilst standartiem

Smiltenē pieaug ar zarnu infekciju saslimušo skaits

Smiltenes vidusskolā 61 audzēknis saslimis ar zarnu infekciju

Vienā no Smiltenes vidusskolas ēkām ar vīrusu izraisītu zarnu infekciju saslimuši vairāki bērni. Saslimušo skaits ir jau pieaudzis līdz 61 bērnam. Līdz šim Slimības profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktās analīzes ļauj secināt, ka slimības izraisītājs ir zarnu infekcijas slimība jeb norovīruss.

ĪSUMĀ: 

  • Vīrusa izraisīta zarnu infekcija līdz šim konstatēta 61 skolēnam no Smiltenes vidusskolas.
  • PVD skolas ēdnīcā konstatējis higiēnas pārkāpumus; ierosināta administratīvā lieta.
  • Skolas ēdnīcā noņemti dažādi paraugi analīžu veikšanai, rezultāti būs zināmi nedēļas beigās.

Smiltenes vidusskolā 61 audzēknis saslimis ar zarnu infekciju
00:00 / 03:12
Lejuplādēt
Ziņu aģentūra LETA, atsaucoties uz Smiltenes vidusskolas direktores vietnieces Ineses Raiskumas sniegto informāciju, iepriekš vēstīja par 57 saslimušiem skolas audzēkņiem. SPKC epidemioloģe Rita Korotinska Latvijas Radio pastāstīja, ka saslimušo skaits ir pieaudzis līdz 61 bērnam –  no tiem 35 pirmsskolas vecuma bērni un 26 skolēni, kuri mācās 1.-4. klasē.

 

Līdz šim SPKC veiktās analīzes ļauj secināt, ka slimības izraisītājs ir zarnu infekcijas slimība jeb norovīruss, ko ārsti sauc arī par ziemas vemšanas slimību. Tās uzliesmojumi ik gadu vērojami līdz ar mācību gada sākumu.

"Tas ir saistīts ar to, ka septembrī notiek skolēnu atgriešanās no brīvlaika atpakaļ uz skolu un notiek vīrusa apmaiņa. Ar norovīrusiem var inficēties sadzīves kontakta ceļā vai arī lietojot uzturā inficētu pārtiku. Ja pārtikas uzņēmumā ir infekcijas nēsātājs un viņš neievēro personīgo higiēnu, tad viņš var piesārņot ēdienu," teica SPKC epidemioloģe.

Norovīrusa inkubācijas periods ir no desmit stundām līdz pat četrām dienām.

Smiltenes vidusskolas direktores vietniece Raiskuma pastāstīja, ka pagājušās nedēļas ceturtdienas vakarā mājās bērniem sākusies vemšana un caureja, kas turpinājusies arī piektdienas rītā skolā, tādēļ skolas vadība izsaukusi ārstu epidemiologu un atcēlusi valsts svētkiem paredzēto pasākumu.

Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina
00:00 / 01:01
Lejuplādēt
Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina informēja, ka visi saslimušie bērni skolā var atgriezties tikai pēc tam, kad ir saņemta ģimenes ārsta izziņa par to, ka bērns ir vesels.

 

Skolas ēkā mācās 314 bērni, to skaitā 185 sākumskolas skolēni un 129 pirmsskolas vecuma bērni.

Smiltenes vidusskolai jau ir ilgstoša sadarbība ar ēdinātāju SIA "Draugs-SD".

Skolas direktore Vergina apgalvo, ka līdz šim nekādu pārkāpumu saistībā ar ēdiena kvalitāti nav bijuši. Skolā patlaban ievēro pastiprinātus higiēnas pasākumus un mācības turpinās.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova teica, ka noņemti nomazgājumi, lai pārliecinātos, vai ēdinātāja virtuvē ievērotas higiēnas prasības. Analīzes rezultāti būs zināmi šīs nedēļas beigās. Tomēr pirmie novērojumi nav bijuši iepriecinoši.

"Tīri vizuāli [PVD inspektori] konstatēja vairākus vispārējās higiēnas pārkāpumus - gan tīrīšanas un dezinfekcijas režīmā, gan personāla roku mazgāšanā, gan pamanīts, ka izmanto bojātu aprīkojumu. Viņiem uzdots novērst konstatētās neatbilstības, un attiecīgi mēs pēc kāda brīža iesim un pārbaudīsim, kā tas ticis novērsts. Protams, šim uzņēmumam būs ierosināta administratīvā lieta par higiēnas prasību pārkāpumiem," teica PVD pārstāve.

Lai norovīruss izplatītos, vajag pavisam maz. Risks pastāv arī tad, ja ar šo slimību inficējies darbinieks, kurš strādā virtuvē, kur gatavo skolēniem maltītes. "Tanī dienā, kad mēs  pārbaudījām, viena darbiniece bija apslimusi. Mēs vēl nezinām par šīs darbinieces veselības stāvokli, jo ar to nodarbojas ārsti. Bet mēs noteikti kontrolēsim, vai šis darbinieks ir darbā vai nav, un vai viņam ir veikta ārsta izmeklēšana un viss nepieciešamais, lai slims cilvēks neatgriežas strādāt ar pārtiku," teica Marčenkova.

Viņa atzina, ka minētais ēdinātājs līdz šim nav bijis PVD redzeslokā.

KONTEKSTS:

Pārtikas un veterinārais dienests pastiprinātās kontroles laikā, kas uzsākta pēc tam, kad tika konstatēti saslimšanas ar salmonelozi gadījumi Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs, konstatēja vairākas piesārņotas putnu gaļas partijas, kas ražotas Polijas uzņēmumā "Cedrob S.A.".

"Salmonella enteritidis" baktērija konstatēta SIA "Gaļsaimnieks" ņemtajos Polijas izcelsmes putnu gaļas paraugos, kā arī SIA "EVBL" ņemtā Polijas izcelsmes putnu gaļas paraugā.

Ziņots arī, ka, veicot pastiprinātu akūtu zarnu infekcijas slimību uzraudzību Siguldas un Siguldas novada iedzīvotājiem saistībā ar STEC infekcijas izplatības epidemioloģisko izmeklēšanu, tika atklāti arī salmonelozes gadījumi. Ar salmonellām inficējās bērni, kuri apmeklēja divas Siguldas pirmsskolas izglītības iestādes - "Ieviņa" un "Tornīši".

Savukārt oktobra sākumā vēdera infekcija tika konstatēta apmēram 50 universālveikala "Stockmann" darbiniekiem, kurus "Trakajās dienās" ēdināja SIA "Baltic Restaurant Latvia". Informāciju par saslimšanas gadījumiem "Stockmann" darbinieku ēdināšanas blokā PVD saņēma no paša "Baltic Restaurants Latvia".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt