Stāsti

Braukšana ar skrituļdēli – plaši izplatīts ielu sports, bet varbūt arī olimpiskais sports?

Stāsti

Māris Klūga ziņo par leģionāru atceres pasākumiem Rīgas centrā

Vairākās Latvijas augstskolās skolēniem ir iespēja sekot līdzi studentu gaitām

Skolēni iepazīst Latvijas augstskolas - ēno studentus

Vairākās Latvijas augstskolās skolēniem ir iespēja sekot līdzi studentu gaitām. Tuvojoties mācību gada beigām, augstskolas piedāvā pirms iestāšanās labāk iepazīties ar interesējošo studiju programmu un kļūt par ēnu kādam studentam. Tā ir iespēja pavadīt laiku, apmeklējot ne tikai lekcijas, bet arī kopmītnes un ārpusstudiju pasākumus. Rezultātā, iepazinies ar studiju vidi, skolēns var apdomāti izvēlēties sev atbilstošu studiju programmu, uzsver augstskolās. Atsevišķās universitātēs skolēni sāk ēnot studentus jau šonedēļ, bet dažās augstskolās šim pasākumam vēl var pieteikties.

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) pasākums „Seko studentam” notiek visas šīs nedēļas garumā. Rīgas 72. vidusskolas 12. klases skolnieks Daniils Aleksandrovs-Moisejs ir ēna 3. kursa Telekomunikāciju programmas studentei. Jaunietis piedalījās lekcijā, kurā studenti veica laboratorijas darbu.

„Jā, es izdomāju, ka es gribu šeit mācīties, tāpēc ka mani tas interesē. Mani interesē fizika, ķīmija un matemātika, un arī datori mani interesē,'' sarunā saka Daniils. - „Šī ēnu diena tev palīdzēja izvēlēties?” - „Jā, protams.”

Aija Svikle, kuras ēna ir Daniils, iepazīstināja skolēnus ar universitātes dzīvi arī iepriekšējos gados. Toreiz uz Rīgu bija atbraukuši vairāki jaunieši no attālākām Latvijas vietām:

„Kojas viņi gribēja redzēt, bet viņiem vairāk interesēja, cik maksā tas viss un vai viņi dabūs kojas. Arī praktiskie jautājumi: kur var nopirkt e-talonu? Kur pagarināt to e-talonu? Kā es nokļūšu no vienas fakultātes uz otru, jo sports mums ir atsevišķi.”

Šogad RTU ēnot studentus pieteikušies vairāk nekā 500 skolēnu. Tas ir ļoti daudz, vērtē universitātes pārstāve Laura Mestere. Pērn aptaujātie pasākuma dalībnieki atzina, ka gūtā pieredze palīdzēja izvēlēties studēt vai nestudēt šajā universitātē. Laura Mestere norāda, ka šogad, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, liela interese ir tieši par ķīmiju:

„Šogad visvairāk skolēnu bija pieteikušies tieši Materiālzinātnes un Lietišķās ķīmijas fakultātē, ķīmijas programmas ļoti daudziem interesē. Arī Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas, intelektuālās robotizētās sistēmas. Trešā populārākā bija Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte.”

Latvijas Universitātē (LU) ik gadu studenta kurpēs ēnu dienā kāpj ap 500 skolēnu. Vēl šodien te var pieteikties dalībai pasākumā. Visbiežāk ēno tieši to programmu studentus, kur rezultātā ir lielākā konkurence par budžeta vietām, piemēram, tiesību zinātnes, komunikācijas zinātnes, ārstniecības un vadības zinātnes studentus, saka Studentu servisa direktora vietniece Inta Jaunzeme:

„Pagājušā gada dati liecina, ka aptuveni 60% no tiem, kuri piedalījās pasākumā 12. klasē, uzsāka studijas Latvijas Universitātē, daļa tajā programmā, kurā viņi ēnoja, un daļa izvēlējās citu vai līdzīgu programmu.”

Vairāk nekā puse pasākuma dalībnieku, kas rezultātā iestājas LU, tas ir daudz, atzīmē Inta Jaunzeme. Turklāt pozitīvs rezultāts esot arī tas, ja jaunietis ir nolēmis studēt citur:

„Uzsākot studijas, pirmo mēnešu laikā saprast, ka tas nav tomēr tas, ko esmu vēlējies studēt, ir noteikti daudz sliktāks rezultāts nekā, ja ir izvēlējies citu augstskolu un citu studiju jomu.”

To skolēnu skaits, kas vēlas iepazīt studentu dzīvi Vidzemes Augstskolā, divkāršojies. Pasākumā šogad piedalīsies ap 50 jauniešu no visiem Latvijas reģioniem, norāda augstskolā. Pasākums „Studenta anatomija” sāksies rīt un turpināsies nedēļu, stāsta Vidzemes Augstskolas pārstāve Naura Kikuste:

„Vislielākā interese ir par mediju studijām, arī komunikāciju un sabiedriskajām attiecībām. Šobrīd šajās programmās saņemts lielākais pieteikumu skaits. Tāpat arī liela atsaucība ir biznesa vadības programmai.”

Liepājas Universitātē pieteikšanās projektam „Roku rokā ar studentu” notiek līdz 21. martam. Arī šeit dalībnieku skaits, salīdzinot ar pērno gadu, audzis divas reizes, un šogad jau pieteikušies ap 50 skolēnu, atklāj universitātes pārstāve Karlīna Mikne. Šogad lielākais pieprasījums ir tādās programmās kā dizains, kultūras vadība, arī dažādās pedagoģijas programmās. Pasākuma rezultāti esot jūtami.

„Tā konkrēti mēs neesam mērījuši, bet, protams, ir. Kad sākām stāstīt par šo pasākumu šogad, kad izsludinājām pieteikšanos, tad tie studenti, kas ir 1. kursā un pagājušajā gadā apmeklēja šo pasākumu, piemēram, ''Facebook'' deva ļoti labas atsauksmes un ieteica saviem vecajiem skolasbiedriem noteikti šo pasākumu izmantot. Jā, atsauksmes ir labas. un tie studenti, kas ēno, arī atnāk un studē šeit,” stāsta Mikne.

Tāpat virknē augstskolu šajos mēnešos notiks atvērto durvju dienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti