4. studija

Neparastā zemestauku sēne

4. studija

Kā lietot galdu bez virsmas?

ŠOKĒJOŠI! Apmeklētājai uz kinozāli jārāpo!

Sievietei ratiņkrēslā uz kino seansu nākas rāpot pa kinoteātra kāpnēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ilona jau divus gadus pārvietojas ratiņrēslā, jo viņa ir pārcietusi nopietnu slimību un viņai ir izoperēts kaulu audzējs. Pārvietoties Ilonai ir diezgan grūti, tāpēc dažādus kultūras un izklaides pasākumus viņa apmeklē diezgan reti. Bet vēlme redzēt Vara Braslas jauno filmu "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" bija tik liela, ka, veicot zināmus priekšdarbus, viņa tomēr izdomāja kopā ar vīru doties paskatīties šo filmu uz kinoteātri "Forum Cinema".

Cilvēkiem ar kustību traucējumiem nereti tiek liegta pieeja vietām, kuras daudziem šķiet ikdienišķas. Diemžēl šādas situācijas var izvērsties gan bīstamas, gan pazemojošas.

Pāris dienas pirms "Forum Cinema" piederošā kinoteātra "Kino Citadele" apmeklējuma Ilonas vīrs devās noskaidrot, vai cilvēkam ar kustību traucējumiem ir iespējams iekļūt kinoteātra zālē, uz ko viņš esot saņēmis pozitīvu atbildi, tomēr Ilonai, kura pārvietojas ratiņkrēslā, bijusi slikta priekšnojauta.

"Es saku: aizej otrreiz. Bija gājiens vēlreiz, un bija cita kasierīte. Un viņš uzprasīja, vai tiešām viss ir invalīdiem. "Jā, jā". Un viņš uzreiz nopirka biļetes. Mēs sataisījāmies," stāstīja Ilona.

Tālāko Ilonai jau ir sāpīgi atcerēties. Tā kā invaliditātes dēļ viņa mājas pamet reti, kinoteātra apmeklējums viņai bija īpašs notikums. 

Ilona stāsta, ka viņa saposusies kinoseansa apmeklējumam, aizdevusies uz kinoteātri, uzbraukusi 6.stāvā, kur bija apsargs un biļešu kontrole. Tālāk ceļā uz kinoseansu bija kāpnes. Apsargs piedāvājis Ilonas vīram kopīgiem spēkiem viņu uznest pa kāpnēm, bet Ilona atteikusies.

"Ziniet, tanī brīdī bija ļoti liels apmulsums: kaut vai divi Bergmaņi mani nestu ar Visockiem trijiem, ziniet, es neparakstītos," teica sieviete. To, ka invalīda nešana ratiņkrēslā ir ārkārtīgi bīstama, norāda arī vides pieejamības eksperti.

"Nest – tas nav droši. Teiksim, ja kādam paslīdēs kāja un izkritīs šis cilvēks, tad principā tas ir slimnīcā uz gadu, jo krītot tu esi diezgan bezpalīdzīgs. Tu krīti uz savām kājām, un visbiežāk tiek arī lauztas vai nu kāja, vai potīte, tā kā tas ir ļoti bīstami. Un cilvēku nest nevar," norāda apvienības "Apeirons" vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis.

Arī Ilona nevēlējās riskēt, tādēļ nešanai nepiekrita. Tā kā Ilona nav pilnībā paralizēta, viņa centusies tikt līdz skatītāju vietām saviem spēkiem.

"Mani vīrs paņēma te aiz elkoņa. Un es rāpoju, rāpoju...ar kleitu. Es principā raudāju visu kino. Man bija kauns, man bija nejēdzīgi kauns," atklāja Ilona.

"Ja man pasaka divas reizes, ka es tieku tur augšā un bez problēmām, tad kāda (..) pēc man jāmaksā nauda un jārāpo augšā un lejā."

"Forum Cinemas" pārstāvji kameru priekšā komentāru sniegt atteicās un attaisnoties mēģināja rakstiski:

Ilonai gan nekādas palīgierīces piedāvātas netika, turklāt eksperts norāda, ka arī šādas rampas nav nekāds risinājums.

"Tīri no tāda praktiskā viedokļa, es varu teikt, ka pa pieciem pakāpieniem īsti risinājuma ar uzliekamām rampām nav, jo šī līmeņu starpība ir pietiekoši liela, un vienīgais drošais risinājums šinī situācijā ir ierīkot pacēlāju.

LTV raidījums "4. studija" vēlējās veikt eksperimentu un pārliecināties, cik tad viegli cilvēkam ratiņkrēslā ir nokļūt līdz skatītāja vietai kinoteātra zālē. Taču raidījuma eksperimentam neviens nepiekrita, jo nevēlējās riskēt ar savu veselību, kur nu vēl piedzīvot to, ko nācās pārciest Ilonai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti