Panorāma

Sākas kinoforums «Un Vārds tapa filma»

Panorāma

Uzmana, lai Rīgā nededzina kūlu un lapas

Servisa suņiem jaunas vestes

Servisa suņiem jaunas vestes - mācīs apkārtējos izturēties pareizi

Neglaudīt, nesarunāties, izvairīties no acu kontakta - spilgtas vestes ar šādiem uzrakstiem nu jau ikdienā redzamas servisa suņiem, kuru darbs un ikdienas pienākums ir palīdzēt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – būt viņu acīm, ausīm un rokām.

Servisa suņu biedrība “Teodors” ieguvusi sociālā uzņēmuma “Otra elpa” stipendiju, lai iegādātos modernu ekipējumu suņiem-asistentiem un suņiem-pavadoņiem.      

Baibu un Elfu Stradiņa Universitātē pazīst. Nevienam neienāk prātā, ka viņas varētu nebūt kopā.

Baiba ir doktorantūras studente un pasniedzēja, Elfa – viņas asistente, pirmais suns Latvijā, kas nevis tikai pavada, bet reāli palīdz cilvēkam ikdienas dzīvē.

“Ir bijuši gadījumi, kad restorānā pajautā, vai es varētu atstāt sunīti ārā. Nē, nevaru atstāt ārā, mēs esam tā kā divi vienā, ja man vajag palīdzību, viņa var palīdzēt; tas, ko viņa dara, - viņa paceļ lietas, palīdz izģērbties, atnes, ieslēdz gaismu, attaisa durvis, visneiedomājamākās lietas, arī piecelties no gultas,” stāsta Elfas saimniece Baiba Baikovska.

Taču, ejot pa ielu, Baiba vēl arvien bieži nonāk situācijās, kad apkārtējie neņem vērā suņa asistenta un viņa saimnieka vajadzības.

“Neatņemama sastāvdaļa ir tas, ka visiem gribas suni samīļot. To nedrīkst, tas ir aizliegts, jo tas traucē suni darbā, jo, piemēram, ja man vajadzētu palīdzību šajā brīdī, ja man kaut kas būtu nokritis un šajā brīdī jūs ar viņu runātu vai jūs viņu mīļotu, viņa mani neredzētu, viņa neredzētu, ka man vajag palīdzību,” skaidroja Baiba.

Andra ikdienas pavadone jau piecus gadus ir Feja. Andris Ošāns ir vājredzīgs un ikdienu nevar iedomāties bez savas melnās palīdzes.

“Cik lielu komfortu ar suņa palīdzību var iegūt, tas vienkārši nav aprakstāms, jo tā pārvietošanās ar suņa palīdzību ir daudz reizes vieglāka, cilvēks kļūst daudz drošāks, mobilāks, aktīvāks, un pārvietošanās ar suņa palīdzību ir daudz,  daudz drošāka,” uzsvēra Andris.

Jaunās vestes, kas iegādātas, lai visi servisa suņi Latvijā izskatītos vienādi, piesaistīs apkārtējo uzmanību un mācīs pareizi izturēties. Īpaši, ja uz ielas esat kopā ar bērniem, kuriem suns var ļoti iepatikties.

“Mēs varam parunāt ar saimnieku, bet nekādā gadījumā ne ar suni, Ja jūs ejat, un pašiem ir savs suns, es ieteiktu paiet maliņā, lai šie suņi var paiet garām, jo diemžēl ir situācijas, ka lielākā daļa no mūsu suņiem ir vairākas reizes sakosti, cilvēki neapdomīgi pielaiž klāt savus suņus, un tā ir ļoti liela trauma, jo mūsu suņi ir ļoti mīļi un draudzīgi,” stāsta servisa suņu trenere Zaiga Kļaviņa.

Īpašas vestītes biedrība “Teodors” sagādājusi arī tiem suņiem, kas vēl tikai mācās būt par pavadoņiem vai asistentiem, kā Romeo. Viņam ir tikai trīs mēneši, bet liels potenciāls kļūt par izcilu servisa suni.

“Viņam jābūt drosmīgam, viņš nedrīkst baidīties no skaņām, no dažādām virsmām, teiksim – šeit ir slidens, citiem suņiem ir paniskas bailes, vēlāk, kad jau pieaudzis, skatās – kā izturas pilsētā, transportā ar citiem dzīvniekiem, cilvēkiem, vai viņš nebaidās; viņam jābūt pilnībā sociālam sunim, uz ko var paļauties,” skaidro trenere Kļaviņa.

Sabiedrības attieksme mainās, novērojusi Baiba. Viņa pat atradusi kafejnīcas Rīgā, kur Elfu gaida un apkalpo tāpat kā Baibu pašu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti