Sakārto valsts tiesības vienkāršāk iznīcināt sūtījumos uzietās un saņēmēja neizņemtās narkotikas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Grozījumi vairākos likumos, kas jau ir stājušies spēkā, ļauj atteikties no būtiska skaita kriminālprocesu ierosināšanas par narkotikām pasta sūtījumos. Tā vietā valsts pēc noteikta termiņa drīkstēs iznīcināt uzietās narkotiskās vielas, kuru saņēmējs nav atrasts, informēja Finanšu ministrija.

Līdz grozījumu izdarīšanai visos gadījumos, kad pasta sūtījumos tika atklātas narkotiskās vai psihotropās vielas, tika uzsākts kriminālprocess un veiktas procesuālās darbības. 2019. gadā uzsākti 719 kriminālprocesi par narkotikām pasta sūtījumos, savukārt 2020. gadā – 633 kriminālprocesi un 2021. gada 11 mēnešos –180 kriminālprocesi.

Turpmāk par valsts AS “Latvijas pasts” Rīgas šķirošanas kompleksā ienākušiem aizdomīgiem sūtījumiem, kuros, muitas amatpersonai veicot pārbaudi ar speciāli apmācītu suņu palīdzību vai rentgena iekārtu, tiks konstatētas, iespējams, narkotiskās vai psihotropās vielas vai to prekursori, vairs netiks automātiski uzsākts kriminālprocess un procesuālās darbības. Tā vietā apturētā aizdomīgā pasta sūtījuma nogāde adresātam tiks apturēta, un persona tai adresēto sūtījumu ierastā kārtībā nesaņems.

Pasts aizdomīgo sūtījumu nekavējoties nodos muitas amatpersonai, kura to izņems un nogādās Valsts ieņēmumu dienestā (VID) uzglabāšanai.

Persona tiks aicināta 30 dienu laikā ierasties VID Muitas pārvaldē, lai VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas klātbūtnē, veicot eksprestestu, saņemtu sūtījumu. Ja eksprestests uzrādīs narkotisko vielu klātbūtni, VID lems par kriminālprocesa uzsākšanu, jo pastāv reāla iespēja, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Kriminālprocesa aizturēs personu, kuras aizdomīgajā pasta sūtījumā konstatēta narkotiskā viela, izņems šo vielu, pašu pasta sūtījumu vai citas mantas un dokumentus.

Ja persona 30 dienu laikā neieradīsies saņemt aizdomīgo pasta sūtījumu, speciāli izveidota VID komisija pieņems lēmumu par sūtījuma iznīcināšanu. Lēmumu iznīcināt aizdomīgu sūtījumu pieņems tikai pēc veiktās datu analīzes, kā arī pēc iespējamās operatīvās darbības rezultātu apkopojuma, lai neizveidotos situācija, ka sūtījums tiek iznīcināts jau pirms informācijas izpētes, tādējādi iznīcinot iespējamo lietisko pierādījumu.

Aplēsts, ka izmaiņas ļaus gada laikā netiks neuzsākt aptuveni 600 neperspektīvus kriminālprocesus, ieekonomējot ap 600 000 eiro gadā, kas vairs nebūs jāizdod par ekspertīžu veikšanu un darba stundu apmaksu.

Paziņojumā medijiem finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) norādīja, ka šie grozījumi ir piemērs, kā VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde, redzot, ka līdzšinējie procesi nesniedz vēlamo rezultātu un rada tikai neefektīvu administratīvo slodzi, izrādīja iniciatīvu, lai ierobežotu narkotisko vielu sūtījumus un novirzītu valsts resursus tādu noziedzīgu nodarījumu atklāšanā, kas būtiski palielina valsts budžeta ieņēmumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti