Sakārto Aizkalnes dievnama teritoriju

Jasmuižas Svētā Krusta Romas katoļu mūra baznīca Preiļu novadā kā sakrālais mantojums Latgalei ir ļoti nozīmīgs. Lai sakārtotu tās apkārtnes teritoriju, vietējie iedzīvotāji regulāri piedalās projektu konkursos. Dalība ir veiksmīga, un nupat atjaunots baznīcas mūra žogs, kā arī uzlabota baznīcas pieejamība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.      

Aizkalnē Jasmuižas Svētā Krusta pagodināšanas Romas katoļu mūra baznīca uzbūvēta pirms vairāk nekā 200 gadiem un ir viena no senākajām reģionā. Draudzes vēsture ar pirmo koka baznīcu sākās jau 1710. gadā.

Aizkalnes ciema iedzīvotāja Mudrīte Lozda stāsta, ka iepriekš ir bijušas vairākas baznīcas – “gan mazāka koka baznīciņa ir bijusi, tagad nevaru atcerēties tos gadus tik, bet vairākas reizes ir celta, un šī pēdējā 1812. gadā”.

“Visu laiku ir cilvēki domājuši un darījuši baznīcas labā daudz. Bet iet laiks, nolietojas, kaut kas jāatjauno,” piebilda Lozda.

Tā kā valsts finansējumu baznīcas saglabāšanai piesaistīt ir gūti, draudze regulāri piedalās dažādos projektu konkursos, rezultātā baznīcā mainīti logi, krāsoti soli, atjaunotas eņģeļu statujas. Bet nupat arī labiekārtota apkārtējā teritorija un veikts sen nepieciešamais akmens mūra žoga remonts.

“Senais akmens mūra žogs bija 200 gadus nokalpojis. Bija tādā sliktā avārijas stāvoklī. Bija pat fragmenti akmens mūra žogā, kur vairāku metru garumā bija jāveic demontāža un jāatjauno,” stāsta projekta vadītājs Pēteris Rožinskis.

Tāpat baznīcas teritorijā izveidoti jauni celiņi, bet iepretim ieejai – bruģēts laukums, remontēti vārti un kāpnes. Kritiskā stāvoklī bija arī baznīcas fasāde.

“Fasādes karnīzes izdrupušo vietu atjaunošana, krāsošana. Arī lietusūdeņu notekcaurules attīrīšana un daļēji atjaunošana. Tāpat arī pandusa izbūvēšana pieejamības nodrošināšanai  invalīdiem. Nesagādās vairs neērtības dievlūdzējiem ienākt dievnamā, kā arī līgavām nebūs bažas sasmērēt baltās kleitas,” par darbiem klāsta Pēteris Rožinskis.

Šobrīd teritorijas sakārtošanas darbi tuvojas noslēgumam, vēl atlicis pilnīgi visam žogam uzstādīt atjaunotu dakstiņu materiālu.  Iecerēts, ka sakrālo objektu saglabāšana un to apkārtējās vides sakopšana veicinās reģionā arī garīgā tūrisma attīstību.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti