Saeima noraida pilsoņu iniciatīvu par viendzimuma partneru attiecību reģistrēšanu

Saeima pēc divas stundas ilgušām debatēm noraidīja vairāk nekā 10 000 Latvijas iedzīvotāju iniciatīvu par viendzimuma partneru attiecību reģistrēšanu.

Saeimas sēdē ceturtdien, 29. oktobrī, par iniciatīvas noraidīšanu balsoja – 55 deputāti, pret – 30, bet viens deputāts atturējās.

Deputāte Marija Golubeva (“Attīstībai/Par!” (AP)) debatēs uzsvēra, ka aiz šīs iniciatīvas stāv konkrēti cilvēki, nevis izdomāti ideoloģijas produkti, kuri izvēlas dzīvot citā Eiropas Savienības (ES) valstī, kur var reģistrēt savas attiecības.  

Arī deputāts Toms Plešs (AP) sacīja, ka viņam ir kauns, ka Latvija joprojām nav spējusi pierādīt, ka katrs cilvēks ir vērtība. Plešs uzsvēra, ka Latvijā ir nepilni 2 miljoni iedzīvotāju un mums “jāpārstāj šķirot mūsu tautiešus vēlamajos un nevēlamajos, šķirot ģimenes, tā ir divkosība, jo jebkura ģimene ir vērtība, kura jāaizstāv”.

Plešs norādīja, ka Latvijas iedzīvotāji turpina pamest valsti arī tāpēc, ka šeit viņu ģimene nav aizsargāta, tā ir “skaudrā realitāte, mēs zaudējam lieliskus prātus”.

Arī deputāte Inese Voika (AP) sacīja, ka nevar būt situācija, ka citā ES valstī atzītā savienība Latvijā nav atzīta, un, “izkāpjot Rīgas lidostā, laulība, kas bija spēkā Stokholmā, vairs nav spēkā”.

Voika aicināja Saeimu “nekļūt par tumsonības un baiļu pēdējo bastionu” un neatbalstīt komisijas lēmumu noraidīt pilsoņu iniciatīvu, bet gan nodot to izskatīšanai.

Savukārt deputāts Ilmārs Dūrītis (AP) iniciatīvas noraidīšanu, pat nesākot diskusijas par to, salīdzināja ar “dusmīgu tanti padomju iestādē, kas izmet cilvēku ārā”, neuzklausot un neinteresējoties par viņiem.   

Savukārt neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko, atbildot uz norādēm, ka viendzimuma pāri nav juridiski aizsargāti un ir sliktākā pozīcijā nekā citas ģimenes, paziņoja, ka viendzimuma pāri var dzīvot kopā un “tam nav nepieciešams neko regulēt”, “ja nav vajadzīgs mantojums, ja mīlat viens otru, tad dzīvojiet, kā jūs vēlaties”.

Bet deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība) atzina, ka Latvijā ir dažādi mājsaimniecību modeļi, bet ir citas aktuālākas lietas, kuras būtu jārisina no sociālā nodrošinājuma viedokļa. Bet tā vietā, lai risinātu šos sociāli sasāpējušos jautājumus, “vieglāk kolēģiem uzvilkt varavīksnes krekliņus” un nerunāt par tām. 

Dombrava arī pauda neizpratni, kāpēc AP deputātiem rūp tieši šo 10 000 viedoklis, bet ne 10 000 cilvēku iniciatīva “nojaukt Pārdaugavas stabu” jeb padomju laika pieminekli Pārdaugavā, kuru Saeima noraidīja.

Savukārt neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems norādīja – ja koalīcija vēlas, lai viendzimuma pāriem, piemēram, par mantojumu ir lielāks nodoklis, “tad samaziniet šo nodokli”.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija iepriekš izskatīja 10 392 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu “Viendzimuma partneru reģistrēšana” un rosināja šo iniciatīvu noraidīt. 

Tas izraisīja iesniedzēju neapmierinātību, pie Saeimas rīkots arī pikets iniciatīvas atbalstam.

“Mēs uzskatām, ka valstij ir jārada tiesiskais regulējums, lai divi pilngadīgi cilvēki varētu juridiski reģistrēt attiecības neatkarīgi no viņu dzimuma,” pauda piketa organizatoru pārstāvji Kirils Ķirsis un Laura Rigerte.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītāja Janīna Kursīte-Pakule no Nacionālās apvienības Latvijas Radio argumentēja, ka iniciatīva noraidīta, jo tā ir pretrunā ar Satversmi.

„Galvenais ir Satversmes 110. pants, ka valsts aizsargā un atbalsta savienību starp vīrieti un sievieti. Satversmi mēs nevaram mainīt ar 10 tūkstošu vai 15 tūkstošu cilvēku parakstiem. Pie tā jāstrādā, bet ne jau ar Satversmes mainīšanu, kas var novest līdz ne visai labām sekām,” sacīja deputāte.

Viņasprāt, dažādi praktiski jautājumi būtu risināmi citādi. Piemēram, mantisku problēmu jautājumi savienībā, kas nav laulība, būtu iztirzājami Kopdzīves likumā.

Pirms pāris gadiem gan tika noraidīta arī iniciatīva par šāda likuma izstrādi, taču tagad tā tiekot plānota Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā.

Pēc Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmuma kustība "Dzīvesbiedri" 1. oktobrī platformā "ManaBalss.lv" sāka jaunu parakstu vākšanu iniciatīvai "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību". Septiņu dienu laikā savākti nepieciešamie 10 000 parakstu, lai iniciatīvu iesniegtu parlamentā.

Tādējādi diskusijas par šo jautājumu jau drīzumā turpināsies.

KONTEKSTS: 

Pirms gada Saeimas vairākums noraidīja tā dēvēto Dzīvesbiedru likumprojektu, kas cita starpā paredzēja valsts aizsardzību arī viena dzimuma ģimenēm.  Iepriekš izskanēja, ka atbalstīt iniciatīvu par viendzimuma partneru reģistrēšanu varētu vairāk deputātu nekā iepriekš, bet ar to, visticamāk, nepietiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti