Panorāma

Piepelnīties biedrībās varētu liegt arī pašvaldību vadītājiem

Panorāma

Panorāma

Saeima noraida Kopdzīves likumprojektu

Saeimas deputāti noraida Dzīvesbiedru likumprojektu

Saeimas deputāti nevirzīs tālākai skatīšanai partijas "Attīstībai/Par!" un "Jaunās Vienotības" parlamentāriešu izstrādāto tā dēvēto Dzīvesbiedru likumprojektu, kas paredz papildu regulējumu nelaulātu pāru statusam.

Par likumprojekta nodošanu skatīšanai komisijās balsoja 23 deputāti, bet pret bija 60 deputāti.

Pavļuts: rudenī varētu atgriezties pie dzīvesbiedru likumprojektaElla Semjonova

  Pirms balsojuma Saeimā izcēlās garākas diskusijas, jo par likumprojekta nodošanu komisijai debatēt iepriekš bija pieteikusies no "Saskaņas" ievēlētā deputāte Jūlija Stepaņenko. Tā rezultātā iespēja tika liegta likumprojekta izstrādātājiem un aizstāvjiem. Atsevišķi parlamentārieši pauda uzskatu, ka radušos situāciju izmanto tie, kuri nevēlas lai likumprojekts tiktu pieņemts un aicināja liegt Stepaņenko kāpt tribīnē. Tomēr vairums Saeimas deputātu uzsvēra, ka Stepaņenko ir visas tiesības debatēt par likumprojektu, un parlamenta priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība (NA)) ļāva procesu turpināt, norādot uz to, ka neviens nevar "monopolizēt "pareizo viedokli"".

  Stepaņenko no Saeimas tribīnes atgādināja notikumus Krievijā pēc revolūcijas 1917. gadā, kad varu ieguvušie Ļeņins un Trockis ķērās pie privātās dzīves reformēšanas un aizrāvās ar laulības jēdziena regulēšanu, sasaistot to tikai ar kopīgu mājsaimniecību. Stepaņenko pauda, ka vara ir sākusi noniecināt ģimenes vērtības un aizmirst, ka Eiropas Savienība ir balstīta kristietībā un aicināja "balsot "par" tos, kuri likumprojektu ir iesnieguši".

  Pret likumprojektu runāt pieteicies bija NA deputāts Jānis Iesalnieks, kurš norādīja uz Latvijas Satversmes 110. pantu, kas esot veltīts laulības institūcijas aizstāvēšana un Dzīvesbiedru likums radīšot tikai paralēlu institūciju.

  Likumprojekta mērķis ir "atzīt un aizsargāt dzīvesbiedru savienību, regulēt dzīvesbiedru, kuru starpā noslēgts dzīvesbiedru līgums, personiskās un mantiskās attiecības, kā arī noteikt gadījumus, kuros pastāv faktiskā dzīvesbiedru savienība, nodrošinot šo personu tiesību uz ģimenes dzīvi aizsardzību".

  Saskaņā ar sabiedriskās iniciatīvas piedāvājumu, dzīvesbiedru līgumu nevarētu noslēgt persona, kura nav sasniegusi pilngadību, atrodas laulībā vai noslēgusi spēkā esošu dzīvesbiedru līgumu. Tāpat līgumu nevarētu noslēgt ar radiniekiem taisnā līnijā, māsu, brāli, pusmāsu vai pusbrāli. Aizliegts būtu dzīvesbiedru līgums starp adoptētāju un adoptēto, kā arī līgums starp aizbildni un aizbilstamo, kamēr nav izbeigtas aizbildnības attiecības.

  Likumprojekta autori piedāvā noteikt, ka dzīvesbiedru līgums tiktu noslēgts notariālā akta kārtībā, personīgi klātesot abām personām. Tiesības noslēgt dzīvesbiedru līgumu būtu personiskas, un līguma slēdzējus nevarētu atvietot pilnvarnieki. Informāciju par noslēgto dzīvesbiedru līgumu plānots reģistrēt Civilstāvokļa aktu reģistrācijas informācijas sistēmā.

  Prasību par dzīvesbiedru līguma atzīšanu par spēkā neesošu varētu iesniegt viens no dzīvesbiedriem vai trešā persona, kuras tiesības dzīvesbiedru līgums aizskar, iecerējuši likumprojekta autori. Atzīstot dzīvesbiedru līgumu par spēkā neesošu, saskaņā ar likumu katrs no dzīvesbiedriem paturētu savu mantu, kura tam piederējusi pirms dzīvesbiedru savienības, kā arī to mantu, ko viņš pats iegādājies dzīvesbiedru savienības laikā.

  8 komentāri
  Kremilek Rukis
  Ļoti tendenciozs atreferējums, tieši lsm.lv valdošajā neoliberālajā stilā, apzināti izlaižot iebildumu pret šo likumprojektu būtību.
  Valdis Bērziņš
  Likums nebija ideāls, jo tajā netika skatīts jautājums par bērniem, tomēr jāsaka, ka mūsu Saeimā ir 60 zābaki. 60 stulbas un atpalikušas galavs.
  Jānis Ozoliņš
  Paldies tiem 60 deputātiem kuri noraidīja Dzīvesbiedru likumu. Tas jau bija viendzumumu laulību legalizācijas mēģinājums. Kauns tiem 23 deputātiem (ar Danielu Pavļutu priekšgalā), kuri gribēja Latvijā iesakņojošās tradīcijas par laulību, iznīcināt. Tikai stipras ģimenes noturēs stipru valsti. PS. Šāds likumprojekts (ja tas vēlreiz parādītos), būtu jāizlemj tikai referendumā.
  Anonīms lietotājs 6871
  Jūs cerat, ka Latvijā šlesera un baštika apmāto tumsoņu ir vairāk, kā kritiski un atvērti domājošu? Vai atceraties, kā Satversmes laulības definējums tika papildināts ar "vīrieša un sievietes"? Tas notika šlesera un baštika ziedu laikos, ne pirms, ne pēc tas nebūtu iespējams. Toties tagad tādi liekulīgie&tikumīgie ka stepaņenko var skaļi bļaut pret jebkādu progresu, viss tiek reducēts uz "Satversmē tā rakstīts". Satversmes tekstu vajadzētu atjaunot uz to, kas bija pirms izmaiņām, tad jums pietrūktu argumentu. Vai zināt, ka katoļu baznīca vēl pirms 10 gadiem sludināja, ka zeme ir plakana, un noliedza evolūcijas teoriju? Ja tai dotu varu, tā vēl šodien dedzinātu sārtā zinātniekus. Kas gadu desmitiem notiek pašā katoļu baznīcā, var tikai nojaust no upuru stāstītā un izpētītā. Vai tādēļ kāds šo veidojumu sauc par cienījamu un uzklausāmu? Nē. To dara tikai aptumsuši prāti, kādu, diemžēl, Latvijā netrūkst. Bet laiki mainās, pienāks gals arī tumsonībai.
  Vita Kļaviņa
  Apbrīnojami, gadu no gada piedalos vēlēšanās, bet lēmumi tiek pieņemti man nelabvēlīgi. Kā tikai kāds saprātīgs priekšlikums, tā tas tiek noraidīts. Piedalies vai nepiedalies vēlēšanās - iznākums viens. Kas tā par demokrātiju?
  Valts Anders
  Šis ļoti labi iet kopā ar citu šodienas lēmumu - "Deputāti pirmajā lasījumā atbalsta ieceri par 15% samazināt akcīzi stiprajam alkoholam... Likumprojektam pieškirta steidzamība." Patiesi sirsnīgas rūpes par visas tautas labklājību!
  Anonīms lietotājs 18959
  Kāpēc Latvija nevar saukties par Eiropeisku valsti.
  Anonīms lietotājs 6871
  Kad jākandidē vēlēšanās, jāsola debesmanna, tad visi tik progresīvi, gudri un attīstīti, ka prieks klausīties. Kā jāsāk balsot par likumprojektiem, tā atklājas, ka tie paši tumsoņas un muļļas, kas bija Saeimā, turpat arī palikuši, - vienalga, pozīcijā vai opozīcijā ievēlētie deputāti laiski ripo pa destruktīvu noklusēšanas un izvairīšanās ceļu, nevienu drosmīgu, valsti attīstošu lēmumu no šiem nesagaidīt, visu tik atliksim, spriedīsim, apdomāsim, kamēr igauņi nolemj, pieņem, izdara un IR PRIEKŠĀ tā, ka NENOĶERT! Dusiet vien tālāk, nožēlojamie "tautas kalpi"!
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti