Tas paredz automātiski piešķirt Latvijas pilsonību bērniem, kuri būs dzimuši pēc nākamā gada 1. janvāra, ja vien bērna vecāki nebūs vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam. Pašlaik, lai jaundzimušais kļūtu par pilsoni, vecākiem par to ir jāizdara atzīme, un tikai tad pilsonība tiek piešķirta.
Likumprojektam uz trešo lasījumu četrus grozījumus bija iesniedzis Nacionālās apvienības (NA) deputāts Jānis Dombrava, paredzot izslēgt tos pantus, kas nosaka nepilsoņa statusa izbeigšanu jaundzimušajiem.
Debatēs par likumprojektu Dombrava atgādināja situāciju Latvijā pēc Otrā pasaules kara. "1950. gada oktobris, pirms gada notikušas deportācijas, daudzi cilvēki paglābušies mežos no sarkanā terora. Iesūtītas militārpersonas, noslepkavotas sievietes un bērni, lai panāktu, ka Latvija nekad nebūs brīva. Tomēr Latvija iegūst neatkarību, bet Latvijai jāsamierinās ar to, ka pie mums paliek daudzi simti tūkstoši nelikumīgi ieceļojušu personu. Valsts izrāda labo gribu, ļaujot viņiem kļūt par pilsoņiem. Kā atlīdzību iegūstam referendumu par divām valsts valodām, kur daudzi tūkstoši nobalso par otru valsts valodu," teica Dombrava.
Par likumprojekta virzību atbildīgās Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš no "KPV LV" aicināja diskusijās par šo jautājumu neieslīgt, norādot, ka runa ir par 2020. gada 1. janvāri, bet Dombrava diskutējot par tālu pagātni. "Beigsim karot Otro pasaules karu," aicināja Kaimiņš.
Deputāts arī norādīja, ka daudzi nepilsoņi nevēlas būt par pilsoņiem. Tomēr deputātu vairākums kritizēja Dombravas argumentus un noraidīja visus viņa priekšlikumus, likumprojektu kopumā atbalstot ar 60 balsīm "par".
Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāti iepriekš noraidīja visus iesniegtos Dombravas priekšlikumus. Aplēsts, ka jaunā likuma norma varētu attiekties uz nelielu skaitu jaundzimušo, jo saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem uz šī gada 1.janvāri bija 47 bērni, kas dzimuši 2016. gadā un reģistrēti kā nepilsoņi, 51 bērns, kas dzimis 2017.gadā un reģistrēts kā nepilsonis, un 33 bērni, kas dzimuši 2018.gadā un reģistrēti kā nepilsoņi.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāvis Ģirts Pommers par jauno kārtību stāsta: "Gan jaundzimušais, gan viņa vecāki dodas uz dzimtsarakstu nodaļu un, formējot šos te dokumentus, tiek arī aizpildīta sadaļa par pilsonību un, ja līdz šim varēja izvēlēties gan nepilsoņa, gan Latvijas pilsoņa vai arī kādas citas valsts pilsonību, tad pēc nākamā gada 1. janvāra būs tikai divas iespējas. Proti, vai nu tas būs Latvijas pilsonis, vai nu kādas citas valsts pilsonis. Līdz ar to faktiski no nākamā gada 1. janvāra vairs nebūs jaundzimušajiem [piemērojams] tāds termins kā nepilsoņa statuss".
Kā ilgi gaidītu priecīgu ziņu šo Saeimas lēmumu sagaidīja Tiesībsarga birojā. Komentē Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere. "Tiešām ir gandarījums, ka šis likumprojekts ir pieņemts un ka turpmāk Latvijā dzimušie bērni būs pilsoņa statusā. Tas ir vērtējams ļoti pozitīvi no bērnu tiesību viedokļa, jo bērnam ir tiesības uz pilsonību no piedzimšanas brīža. Šī nepilsoņa statusa piešķiršana bija jāizbeidz un tiešām vērtēju ļoti pozitīvi, ka tas ir noticis," atzina Grāvere.
KONTEKSTS:
Raimonds Vējonis Valsts prezidenta amatā vairākkārt rosināja noteikt kārtību, lai automātiski līdz ar piedzimšanu bērns kļūst arī par pilsoni. Taču iepriekšējā 12. Saeima prezidenta iniciatīvu noraidīja. Taču šoreiz – 13. Saeimā – iecerei varētu būt vairākuma atbalsts. Parlaments šā gada marta beigās priekšlikumu par automātisku pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem nodeva komisijām. Maija pirmajā pusē likumprojekts atbalstīts pirmajā lasījumā.
Vējoņa iesniegtais likumprojekts "Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem" paredz izbeigt piešķirt nepilsoņa statusu pēc 2020. gada 1. janvāra dzimušiem nepilsoņu bērniem un atzīt viņus par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam un bērns nav citas valsts pilsonis.
Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā piedzimuši gandrīz 300 bērni – nepilsoņi. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem gadā piedzimst vairāki desmiti šādu bērnu. Pērn nepilsoņu ģimenēs (abi vecāki nepilsoņi) pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem piedzima kopumā 155 bērni, no tiem nepilsoņa statuss šā gada 1. janvārī bija 33.