Dienas ziņas

Dzirdīgie un nedzirdīgie mācās sarunāties

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Romu kultūras festivāls «Urdenoro»

Sabile desmito reizi uzņem romu kultūras festivālu

Festivāls “Urdenoro”, kas latviešu valodā nozīmē ''rati'', Sabilē notiek jau desmito reizi. Šajā gadījumā tie ir rati, kuros tiek saliktas dziesmas un dejas, lai savu kultūras mantojumu nodotu ne tikai jaunākajām paaudzēm, bet ar to iepazīstinātu arī citu tautu pārstāvjus. 

Dziesmas skan dažādās valodās, dejas ir skatītāju rindās un skaļi aplausi ne tikai pēc, bet arī dziesmu laikā. Tieši tik raibs un emocionāls bija Latvijas romu kultūras festivāls. Kā atzīst paši romi, katrā no viņiem mīt dziedātājs vai dejotājs, esot tikai nedaudz sevi jāpiespiež, lai talantu parādītu plašākai auditorijai.

Ainārs Kleins uz skatuves kāpa pirmo reizi, un viņš saka, ka romiem uguns ir sirdī un patīk tādas lietas. "Mēs izdomājām sākt dziedāt čigāniskas dziesmas, karstasinīgas," viņš teica. 

Romu kultūras festivāla aizsākums bija 2001. gadā, kad notika sadraudzības pasākums ar Ventspils vakarskolu. Ik gadu pasākums kļūst aizvien plašāks un nu jau otro reizi tas apvieno vairākas Latvijā dzīvojošās mazākumtautības. Katru gadu festivālam ir sava tematika. Šogad tā devīze ir "Me tut kamā", kas latviski nozīmē "Es mīlu tevi".

Sabiedrības integrācijas biedrības “Alternativas” izpilddirektors Kaspars Arhipovs paskaidroja, ka nosaukumā slēpjas viss – mīlestība pret tautu, mīlestība pret dzimteni, pret kultūru, pret citiem cilvēkiem un arī sadzīvi, protams.

Festivāla mērķis ir veicināt romu kultūras, valodas, tautas tradīciju un nacionālās identitātes saglabāšanu un attīstīšanu. Kā atzīst festivāla organizators Arhipovs, šī ir tā reize, kad romi un citas mazākumtautības var sanākt kopā un mācīt saviem bērniem par dažādām kultūrām, lai šīs zināšanas viņi varētu nodot tālāk.

Romu integrācijas centra Šauļos vadītāja Konsuela Mačiulevičiute uzsvēra, ka pats svarīgākais ir tas, ka jaunatnei netiek ļauts aizmirst par savu kultūru. "Mēs aicinām jauniešus iesaistīties dažādās aktivitātēs, lai viņi nebūtu pasīvi. Lai viņi ne tikai dziedātu un dejotu, bet arī komunicētu ar citiem cilvēkiem, un tas ir pats galvenais," viņa paskaidroja.

Latvijas romu kultūras festivāls tapis projekta ietvaros, ko realizē sabiedrības integrācijas biedrība “Alternativas” ar biedrības “Kurzemes NVO atbalsta centrs” un Kultūras ministrijas atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt