RPIVA zinātņu prorektore pārsūdzēs lēmumu par atlaišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) ilggadējā zinātņu prorektore Māra Marnauza pārsūdzēs lēmumu viņu atlaist no amata saistībā ar nelikumīgu doktora grādu piešķiršanu. Latvijas Radio vakar jau ziņoja, ka augstskolas Senāts lēmis atlaist Marnauzu pēc skandāla par pārkāpumiem doktora grāda piešķiršanā. Marnauza uzskata, ka notikušais ir personiska izrēķināšanās un pārkāpumus doktora grādu piešķiršanā saista ar nepilnībām likumā, nevis atbildīgo mācībspēku neprofesionalitāti. Tikmēr Izglītības kvalitātes valsts dienests vēl turpina pārbaudi pret pašu augstskolas rektori Daci Markus.

Pirms mēneša atklātībā nonāca ziņa, ka Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija astoņiem cilvēkiem piešķīrusi doktora grādu pedagoģijā, kaut arī augstskolai nebija tiesību to darīt. Augstskola atzina likumpārkāpumu zinātņu prorektora un Zinātņu daļas rīcībā, un vakar RPIVA Senāts pēc rektores Daces Markus ierosinājuma vienbalsīgi nolēma atlaist no darba līdzšinējo zinātņu prorektori Māru Marnauzu.

Senāts skatījis arī citu augstskolas amatpersonu līdzdalību šajos pārkāpumos, bet viņu kļūdas neesot bijušas tik rupjas, tāpēc neviens cits no amata nav atlaists.

„Tika konstatēts, ka mūsu prorektore ir ne līdz galam izpildījusi savu uzdevumu saistībā ar promocijas padomes izveidi un juridisko jautājumu sakārtošanu, lai mēs varētu leģitīmi piešķirt šos doktora grādus, un tāpēc arī viņa vakar tika atbrīvota no amata,” pēc augstskolas pārstāves Ligitas Āzenas teiktā, Marnauzas rīcībā augstskola nesaskata apzinātu ļaunprātību, vien neprofesionalitāti juridiskajās niansēs, kā dēļ cietuši astoņi doktora grāda saņēmēji un augstskola ierauta pamatīgā skandālā.

„Kā jūs saprotat, zinātniskais prorektors atbild par zinātniskās darbības zinātnisko līmeni, par satura kvalitāti, un pēc Augstskolu likuma - par augstskolas darbības tiesiskumu atbild augstskolas rektors, kura pārraudzībā ir juridiskā daļa.” Atlaistā RPIVA prorektore Māra Marnauza uzskata, ka atbildība par situācijas tiesiskumu būtu jāuzņemas augstskolas rektorei. Vakardienas Senāta sēde bijusi tendenciozi organizēta un nav ņemti vērā ne viņas paskaidrojumi, ne studentu un arodbiedrības paustais atbalsts. Marnauza uzsver, ka augstskolā strādā kopš dibināšanas un līdz šim viņas darbs vērtēts tikai atzinīgi.

„Uzskatu, ka soda mērs ir nesamērīgs un neatbilstošs situācijai. Katrā ziņā es to pārsūdzēšu. Manā skatījumā šeit ir personiska izrēķināšanās, lai rektore varētu īstenot savu stratēģiju, ko viņa īstenoja no paša sākuma, atstādinot mani no amata, nevis plecu pie pleca risinot šo jautājumu. Es tiku pilnīgi norobežota. Viņas stratēģija bija atrast vienu galveno vainīgo un bargi sodīt, lai pati būtu nevainīga un nesaņemtu sodu,” sacīja Marnauza.

Ar RPIVA rektori Daci Markus Latvijas Radio pagaidām neizdevās sazināties. Izglītības kvalitātes valsts dienests joprojām vērtē viņas kā rektores atbildību doktora grāda izsniegšanas pārkāpumos, un pārbaude pagarināta līdz 11.oktobrim.

RPIVA jau lūgusi Izglītības ministrijai deleģēt tai doktora grāda piešķiršanas tiesības pedagoģijā. Vai nelikumīgi iegūtos doktora grādus vajadzēs aizstāvēt vēlreiz, pagaidām nav zināms. Tikmēr

atlaistā RPIVA zinātņu prorektore Marnauza uzsver - pārkāpumi doktora grāda piešķiršanā nav tikai vienas augstskolas problēma, un tā izgaismo nepilnības Zinātniskās darbības likumā, ko esot atzinušas visas iesaistītās institūcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti