Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

«Tautas panorāma» rīt Ķegumā un Baldonē

Rojā atklāj dabas estētikas studiju

Rojā standarta mācību programmā izmēģinās silto smilšu kasti

Rojas vidusskolā šodien dubultsvētki – sācies ne tikai jaunais mācību gads, bet arī atvērta Dabas estētikas studija. Tajā nonākusi arī siltā smilšu kaste, ar kuru darbosies ne tikai bērni, bet arī pieaugušie. Parasti šādas attīstošās iekārtas nonāk specializētās izglītības iestādēs vai krīžu centros, bet nu pirmo reizi to izmēģinās standarta mācību programmā.

Katra nodarbība sākas ar rokas ielikšanu siltajās smiltīs un sasveicināšanos ar zemes spēku. Bērns kastē pavada 40 minūtes, glaudot smiltis, paņemot tās saujā un izpildot dažādus pedagoga norādījumus, piemēram, radot nomierinošas skaņas vai koncentrējoties un trāpot smilšu graudiņus traukos.

“Strādājot šajā skolā par sociālo pedagogu, es esmu piedzīvojusi daudzas dažādas situācijas. Piemēram, bērns sadusmojas, un tu vari viņu aizvirzīt uz silto smilšu kasti, un viņš savas emocijas tur arī atstāj,” stāsta siltās smilšu kastes speciāliste Evita Riekstiņa-Maure.

“Darbs ar smiltīm, un it īpaši ar siltajām smiltīm, ļoti dziļi, ļoti mierīgi, bet ļoti paliekoši var ietekmēt bērna veselību, bērna emocijas,” saka “Dabas vēstniecības” vadītāja Diāna Timofejeva.

Metodiku, kā strādāt ar siltajām smiltīm, idejas autorei Diānai Timofejevai atklājuši paši bērni, kas vienkārši dabiski tajās spēlējušies. Smilšu kaste tiek sildīta ar ūdeni, un tajā izmantotas smiltis, kurās kvarca sastāvs paaugstināts līdz pat 97%. Ik pēc trim vai pieciem mēnešiem, kad materiāls atdevis visu labo, tas tiks mainīts.

Pirmo reizi Latvijā šāda smilšu kaste nonākusi standarta mācību programmā. “Un tāpēc arī Rojā varēs veikt pētījumus un apkopot pieredzi tieši šajā jomā, jo tā būs pirmā vieta Latvijā, kas ir saistīta ar klasisku vidusskolu, un šeit ir pieejamas arī bērnudārza grupiņas,” norāda Timofejeva.

Dabas estētikas studija tapusi ar pašvaldības atbalstu, tāpēc tā būs pieejama arī novada iedzīvotājiem – senioriem, ģimenēm, kas piedzīvojušas šķiršanos vai nāves gadījumus, un citiem. Atšķirībā no bērniem pieaugušie gan smilšu kasti varēs izmantot tikai ar rokām.

“Jāsaka gan, ka sākumā mēs strādāsim ar mūsu skolēniem, jo skolotājas šobrīd vēl apgūst šo programmu. Un, kad viņas būs 100% gatavas, tad mēs varēsim arī novada ļaudīm sniegt šo atbalstu,” stāsta Rojas vidusskolas direktore Santa Veide.

Nodarbība sākas ar sasveicināšanos, bet tā noslēdzas ar smilšu izķemmēšanu jeb izlīdzināšanu. Rojas novads ir 28.vieta Latvijā, kurā izveidota siltā smilšu kaste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti