Panorāma

PČ organizatori ir gatavi skatītāju uzņemšanai klātienē

Panorāma

S. Cihanouska: Vienīgā izeja ir jaunas vēlēšanas

Vairāki desmiti pulcējas baltkrievu atbalstam

Rīga piketā pauž solidaritāti Baltkrievijas opozīcijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgā pie Nacionālā Mākslas muzeja pulcējās vairāki desmiti cilvēku piketā, kas bija veltīts solidaritātei ar Baltkrieviju. Daudzi ieradās, turot Baltkrievijas vēsturisko karogu, bija līdzi protestu laikā nogalināto cilvēku fotogrāfijas.

ĪSUMĀ:

  • Vairāki desmiti cilvēku Rīgā pulcējās piketā solidaritātei ar Baltkrieviju.
  • Daudziem rokās bija Baltkrievijas vēsturiskais karogs un protestu laikā nogalināto cilvēku fotogrāfijas.
  • 29.maijā aprit gads, kopš ieslodzījumā atrodas nereģistrētais Baltkrievijas prezidenta amata kandidāts Sergejs Cihaunauskis.
  • Piketu solidaritātei ar Baltkrieviju izsludinājusi viņa dzīvesbiedre – opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska.

Pulksten vienos dienā Jaņa Rozentāla laukumā Rīgā viens pēc otra ieradās vairāki desmiti cilvēku. Daudziem rokās vēsturiskais Baltkrievijas karogs. Daudzi turēja rokās protestos nogalināto fotogrāfijas.

Arina Rīgā dzīvo un mācās divus gadus. Viņa pastāstīja, ka ģimenes izceļošana no Baltkrievijas daļēji bija saistīta ar politisko režīmu. “Es pēdējā laikā ļoti skumstu pēc Minskas Ļoti gribētu, lai tur notiktu tādas pārmaiņas, lai tur būtu tikpat komfortabli kā šeit Latvijā. Tikpat brīvi. Mums ir ļoti svarīgi, lai starptautiskā sabiedrība tam pievērstu uzmanību. Mums ir svarīgi, ka mēs paši cīnāmies, pašu spēks, bet bija arī ļoti patīkami, kad pilsētas mērs izrādīja rūpes, nomainīja karogus un iestājās pret teroru, kas notika brīvdienās,” sacīja Arina.

Baltkrievijas vēsturiskā karoga pacelšanu Rīgas centrā atzinīgi vērtēja vairāki atnākušie.

“Tagad, kad čempionāta laikā es ieraudzīju, ka noņem to karogu, kas tagad ir Baltkrievijā, patiesībā mums tas ir spīdzināšanas simbols, mums tas ir represiju simbols, slepkavību simbols. Es biju sajūsmā, kā arī daudzi, daudzi baltkrievi. Tāpēc paldies Latvijas valdībai!” sacīja Olga Prokopjeva.

Viņa arī pastāstīja, ka Baltkrievijā piedalījusies protestos un vēlāk pamanījusi, ka tiek izsekota: “Es piedalījos protestos. Cita starpā esmu pazīstama Baltkrievu opozicionāra bijusī sieva. Mums, kā zināms, vajā arī radiniekus. Vadims Prokopjevs, es esmu Olga Prokopjeva. Mani paņemtu par ķīlnieci, lai varētu ar viņu manipulēt. Es te dzīvoju kopš rudens. Es aizbraucu no Lukašenko režīma no Baltkrievijas un tagad esmu Rīgā.”

Arī Valērija uz Latviju atbrauca pērn: “Es atbraucu uz Latviju decembrī tāpēc, ka kļuva bīstami atrasties valstī. Visas mierīgās akcijas valstī tika vajātas. Nevarēju vairs iziet, jo tas kļuva bīstami. Izvēlējos Latviju kā valsti, kur varu kaut ko darīt saviem cilvēkiem, paliekot drošībā.”

“Tie, kuri ir Baltkrievijā, viņiem ir tikai divas izvēles. Vai nu cīņa ar simtprocentīgu iespēju tās dēļ ciest un nokļūt cietumā, vai arī paliekot tur, atteikties no savas sirdsapziņas, sava goda. Tāpēc izvēle patiesībā ir neliela. Vai nu aizbraukt, neatbalstot ne ar savu klātbūtni, ne naudu – nodokļiem to, kas tur turpina notikt,” skaidroja Kirils.

“Neviens kārtīgs cilvēks nevar mierīgi noskatīties uz to visu, kas notiek Baltkrievijā. Kā ņirgājas par pilsoņiem, kuri grib paust savu viedokli, vārdu. Un tas tiek pakļauts dažādām represijām no tā pašreizējā tā sauktā prezidenta un varas,” sacīja Jeļena.

“Situācija ir tāda, ka mums vieniem pašiem ir grūti to mainīt. Vienā pusē ir rupjš spēks,” norādīja Andrejs.

Atnākušie norāda, ka pagaidām situācijas attīstība Baltkrievijā nav prognozējama. Daži pieļauj, ka pēc lidmašīnas piespiedu nosēdināšanas, iespējams, paātrināsies gan labie, gan nevēlamie procesi. Piedalīties akcijās, lai kārtējo reizi pievērstu ārvalstu uzmanību notikumiem Baltkrievijā, kopiena uzskata par pienākumu.

Sestdien, 29.maijā, Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska (Svetlana Tihanovska) organizē starptautisku solidaritātes akciju, kurā tiks apliecināts atbalsts Baltkrievijas iedzīvotājiem. Akcija notiks 29. maijā – dienā, kad tieši pirms gada tika apcietināts Cihanauskas vīrs, populārais blogeris Sergejs Cihanouskis, kuram tika liegts piedalīties prezidenta vēlēšanās. Tajās tad nolēma kandidēt viņa dzīvesbiedre, kas saskaņā ar opozīcijas informāciju balsojumā tālu apsteidza autoritāro Baltkrievijas līderi Aleksandru Lukašenko.

Cihanouska iepriekš pavēstīja, ka akcijā piedalīsies dažādu pasaules valstu politiķi, iedzīvotāji un baltkrievu diaspora, lai apliecinātu solidaritāti cits citam visos iespējamajos veidos – ar ielu protestiem, ar simboliku, ar vēstulēm politieslodzītajiem.

KONTEKSTS:

Pagājušā gada augustā prezidenta vēlēšanās Baltkrievijā valdošais režīms pasludināja Aleksandra Lukašenko uzvaru.

Savukārt opozīcijas partiju pārstāvji, kuri jau bija apvienojušies kopīgā štābā, nodibināja Koordinācijas padomi. Tās mērķis kopš pirmsākumiem ir bijis sarīkot jaunas vēlēšanas, ņemot vērā pierādījumus, ka augustā notikušo vēlēšanu rezultāti tika viltoti, un nodrošināt miermīlīgu varas pārmaiņu. Kaut arī padomes pārstāvji mēģināja veidot dialogu ar Baltkrievijas režīmu, tas neizdevās. Tā vietā opozicionārus vai nu ievietoja aiz restēm, vai arī viņiem nācās pamest Baltkrieviju, lai izvairītos no represijām.

Svjatlana Cihanouska, populārā baltkrievu blogera Sharheja Cihanouska sieva un opozīcijas partiju kopīgi izvirzītā kandidāte prezidenta vēlēšanās, tagad atrodas Lietuvā, kur viņai piešķirts patvērums. Ar viņu kopā strādā vēl vairāki opozicionāri, kuriem atgriezties Baltkrievijā, tāpat kā Cihanouskai, šobrīd nav iespējams, jo pret viņiem uzsāktas krimināllietas saistībā ar ekstrēmismu un mēģinājumiem gāzt varu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti