Panorāma

Daudzviet trūkst "Janssen" vakcīnu

Panorāma

Baltkrievija neļauj sniegt palīdzību uz robežas iestrēgušajiem

Reportāža: Rīgas 64. vidusskolā nodod Covid-19 analīzes

REPORTĀŽA: Rīgas 64. vidusskolas audzēkņi ierodas nodot Covid-19 testus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rudenīgais laiks ārā atgādina, ka pēc nedēļas klāt būs 1. septembris. Un tieši šodien, 25. augustā, vairumā skolu notika skolēnu un nevakcinēto pedagogu testēšana. Siekalu paraugus savākusi arī Rīgas 64. vidusskola, kurā lielā mācībspēku un skolēnu skaita dēļ tas prasījis pat pusotru dienu.

Rīgas 64. vidusskola ir viena no lielākajām galvaspilsētas skolām – te mācās aptuveni pusotrs tūkstotis skolēnu un strādā aptuveni 120 skolotāji. Testēšana te notiek divas dienas abās skolas ēkās.

Latvijas Televīzija (LTV) novēroja, ka pie lielā nama bija izveidojusies pusaudžu rinda, bet uz sākumskolas ēku mazos skolēnus pavadīja vecāki.

Skolēni un vecāki stāsta, kā gāja

Kāda skolēna mamma Ieva LTV sacīja: "Es no sākuma domāju, kā tas būs, kad mēs te visi nāksim un te spļausim? Bet bija ļoti labi noorganizēts un nav nekādu problēmu. No sākuma tā liekas kā tāda spēle, bet beigās... nezinu, kā būs." Viņa bažījas, vai bērniem regulāra testēšana kādā dienā neapniks.

Rīgas 64. vidusskolas testēšanas diena. 2021. gada 25. augusts.
Rīgas 64. vidusskolas testēšanas diena. 2021. gada 25. augusts.

Savukārt citus vecākus satrauc tikai tas, lai neatkārtotos attālinātās mācības.

Skolas audzēkņa Patrika tētis pastāstīja: "Testi ir vajadzīgi, bet Patrikam grūti gāja. Tāpēc, ka priekšā zobu nav un grūti paspļaut."

Savukārt tēvs Jānis norādīja: "Bērns ar lielāko prieku atnāca. Tak skolā iet ir labāk, nekā sēdēt mājās pie datora, bakstīties."

Kamēr vecāki mazākos bērnus gaidīja ārā, abu ēku skolēni uzreiz devās uz savām mācību klasēm, kur klašu audzinātāji izdalīja katram paredzēto komplektu.

Komandas darbs

Skolas medmāsa Laura Vuškāne norādīja: "Šajā laikā mēs ļoti daudz sadarbojamies ar klašu audzinātājiem, šis ir tāds komandas laiks. Viņi saprot, viņi izdara."

Testēšanas pirmajā pusstundā siekalu paraugus paguvušas nodot jau trīs klases. Bet līdz dienas beigām šādu komplektu skaits pieaugs vēl desmit reizes. Un tad skolas medmāsa tos nogādās laboratorijas kurjeram.

Rīgas 64. vidusskolas testēšanas diena. 2021. gada 25. augusts.
Rīgas 64. vidusskolas testēšanas diena. 2021. gada 25. augusts.

Rīgas 64. vidusskolas direktors Ernests Sviklis skaidroja: "Līdz šodienas [25. augusta] vieniem mēs būsim pabeiguši kopā divās ēkās 1400, gandrīz 1500 bērnu testēšanu. Jaunieši ir ļoti pozitīvi noskaņoti par vakcināciju lielākoties, un es ļoti ceru sagaidīt šajā brīdī, ka testējamo skaits vidusskolas posmā būs pavisam neliels.

No skolas 120 mācībspēkiem Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikāts esot vairāk nekā 80%. Tiem, kuriem tāda nav, arī regulāri un obligāti jāveic testi.

Veselības ministrijā atzīst - aizķeršanās ir

Bet vairākas izglītības iestādes joprojām nav saņēmušas gaidītos siekalu testu komplektus Covid-19 pārbaudei. Un tas radījis gan satraukumu, gan kavēšanos. Vēl vairākas skolas paudušas sūdzības, ka nav varējušas ar laboratorijām sazināties.

Veselības ministrija uz tikšanos trešdien bija aicinājusi "MFD veselības grupas" pārstāvjus, jo laboratorija laikā nepiegādāja skolām vajadzīgos komplektus, kā arī zinātnisko institūtu "BIOR", kas izglītības iestādēm nodevis nepersonalizētus paraugu noņemšanas komplektus.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders skaidroja: "Paraugi ir, te bija jautājums tieši par nogādāšanu. Par atbilstošu marķēšanu. Tātad, lai būtu personalizēti. Tās ir lietas, kas ir atrisināmas, un mēs arī sagaidām, ka laboratorijas tās atrisinās visīsākajā laikā. "MFD" laboratorija apliecināja, ka ir piesaistījusi papildu resursus, uz visām skolām šodien izvedīs plānoto testu apjomu. Šeit mēs runājam gan par tām skolām, kurām šos komplektus vajadzēja saņemt iepriekšējās dienās, un tās nebija tos saņēmušas, gan arī par tām skolām, kurām bija paredzēts testus aizvest šodien."

KONTEKSTS:

Šonedēļ pirmo reizi notiek vēl nebijuša mēroga testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēs 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu, un plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā.

Tas notiek, jo valdība iecerēja, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi.

Tāpat testēs skolu audzēkņus, kuri nebūs potējušies vai izslimojuši vīrusu. Testu rezultāti derēs mācībām klātienē un pulciņiem, bet ne izklaides pasākumu apmeklēšanai. Audzēkņi un izglītības iestāžu darbinieki ar Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu klasēs varēs darboties bez maskas, bet koplietošanas telpās maskas būs jāvelk visiem, sākot no 7 gadu vecuma.

Savukārt augstskolās klātienē varēs strādāt un mācīties tikai ar Covid-19 sertifikātu, taču pārejas periodā varēs uzrādīt par saviem līdzekļiem pēdējo 48 stundu laikā veiktu Covid-19 testu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti