Reģionos bažas par solītās naudas atņemšanu īres mājokļu būvniecībai

Turpinās vēl neiedoto divu miljardu eiro Eiropas Atveseļošanas mehānisma naudas dalīšana. Reģionu pašvaldības ceļ trauksmi, ka apdraudēta līdz šim panāktā politiskā vienošanās, ka vairāk nekā 300 miljonus eiro varētu novirzīt īres mājokļu attīstībai. Tā liek domāt Finanšu ministrijas pieļāvums, ka, dalot divus miljardus Eiropas naudas, finansējuma nepietiks visām vajadzībām, tāpēc to varētu samazināt vai neiedot vispār mājokļu programmai.

Reģionos bažas par solītās naudas atņemšanu īres mājokļu būvniecībaiEdgars Kupčs

Latvijas lielās pilsētas ir sarēķinājušas, ka to iedzīvotājiem ārpus Rīgas trūkst vismaz pusotrs tūkstotis dzīvokļu. Mājokļi nepieciešami reģionos strādājošajiem pašvaldību speciālistiem, piemēram, ārstiem un pedagogiem. Problēmu, ka ir darbaspēks, bet tam nav kur dzīvot, izjūt reģionu uzņēmēji. Sevišķi aktuāli tas ir Vidzemē, kur līdz šim kā piemērs veiksmīgai īres mājokļu būvniecībai nereti piesaukta Valmiera.

Pirms diviem gadiem savu 24 dzīvokļu īres māju par vienu miljonu eiro uzcēla arī Smiltenes dome.

"Šie dzīvokļi, protams, ka mēneša laikā tikai aizpildīti, un, ja arī kāds atbrīvojās, tad uz to dzīvokli ir atkal vairāki pretendenti.

Tas nav tikai raksturīgs pašai pilsētai, mums šis mājokļa jautājuma ir pa visu novada teritoriju. Ja arī kāda privātmāja, kas ir vairāk pagasta teritorijā, tiek pārdota, tad bieži vien viņa pat nenonāk līdz kādam portālam. Turpat vietējo iedzīvotāju paziņu lokā viņa tiek nopirkta. Un līdz ar to mums vispār nav nekādu iespēju piesaistīt kādas jaunas ģimenes, jo šī informācija nekur tālu neaiziet," stāstīja Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš (Nacionālā apvienība).

Savukārt celt savas mājas liedzot ierobežotā kreditēšana, jo ārpus Rīgas un dažām lielajām pilsētām bankas aizdevumus dod negribīgi vai nepiešķir vispār.

Tāpēc līdz ar Covid-19 laika ziņu, ka Latvijai varētu būt pieejami divi miljardi eiro no Eiropas Atveseļošanas mehānisma, kā pretendentes uz šo naudu aktivizējušās reģionu pašvaldības. Ekonomikas ministrija pašvaldībām solīja dzīvojamā fonda attīstību trīs virzienos ar 230 miljonu eiro atbalstu - īres māju, daudzdzīvokļu namu un sociālo mājokļu būvniecība. Vēl simt miljonus eiro solīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Taču Reģionālo attīstības centru apvienības valdes priekšsēdētājs un Valkas mērs Vents Armands Krauklis no Vidzemes partijas nu pauž, ka solītā nauda var palikt tikai solījumos.

"Sākotnēji tas izskatījās ļoti cerīgi, bet nu visādas citādas lietas liekas svarīgākas.

Vismaz tā beidzamā informācija bija, ka VARAM vispār šie 100 miljoni vairs netiek paredzēti, savukārt Ekonomikas ministrijai atstāja kaut kādu pārdesmit miljonus, lai neteiktu, ka nav vispār. Un tieši tādēļ tapa šī vēstule, ar kuru mēs vēršamies pie visām augstākajām valsts amatpersonām, lai pievērstu uzmanību šai problēmai, lai tomēr šajā atveseļošanas mehānismā nauda tiktu paredzēta vairāk un jēgpilnai tērēšanai," stāstīja Krauklis.

Aicinājumam paredzēt atbalstu mājokļu programmām pievienojušās arī Lielo pilsētu asociācija un Latvijas Pašvaldību savienība, atgādinot, ka pašvaldībās dzīvojamais fonds ir novecojis un tā nepietiek, un šī problēma ir aktuāla jau ilgstoši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt