Prokuratūras prioritātes šogad – darba kvalitātes celšana un sadarbības uzlabošana starp izmeklējošajām iestādēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Otrdien prokuratūra Saeimas deputātiem iesniegusi ziņojumu par savas darbības rezultātiem. Biedrība „Sabiedrība par atklātību – Delna” uzskata, ka darba atskaite veicina prokuratūras darba atklātību, kas ir būtisks aspekts iestādes darbības uzlabošanā. Ģenerālprokurors Juris Stukāns norādīja, ka pērn prokuratūra strādājusi labi, jo tā nodrošināja visas nepieciešamās funkcijas. Savukārt šī gada darbības prioritātes veltītas kvalitātes celšanai un sadarbības uzlabošanai starp izmeklējošajām iestādēm. 

Prokuratūra pirmo reizi prezentē savas darbības rezultātus Saeimas deputātiem
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Prokuratūrā pērn un arī šogad turpinās būtiskas pārmaiņas. 2020. gada vasarā atklātā konkursā ģenerālprokurora amatā tika iecelts Juris Stukāns. Atklātais konkurss norisinājās pirmo reizi, to kā vienu no spilgtākajiem prokuratūras pagājušā gada notikumiem izceļ biedrība „Sabiedrība par atklātību - Delna”. Biedrības ieskatā atklāts konkurss ir nepieciešams.

Līdz ar Stukānu prokuratūras priekšgalā vērojamas būtiskas izmaiņas prokuratūras darbā, atzina biedrības „Delna” direktore Inese Tauriņa.

“Tieši ģenerālprokurora Jura Stukāna stāšanās amatā ir tā, kas ļoti lielā mērā ir veicinājusi darbības uzlabojumu uzsākšanu. To mēs arī varējām lasīt viņa stratēģijā šajā konkursa laikā, kas tika publiskota,” norādīja Tauriņa.

Vēl Tauriņa izcēla to, ka tieši otrdien pirmo reizi ģenerālprokurors iepazīstināja Saeimas deputātus ar prokuratūras darbības rezultātiem un šogad ieplānoto. Biedrības „Delna” direktore uzskata, ka tas veicina prokuratūras darba atklātību, kas ir būtisks aspekts prokuratūras darbības uzlabošanā.

Arī ģenerālprokurora Stukāna ieskatos ikgadēja darbības atskaite ir nepieciešama, lai varētu vērtēt līdz šim paveikto un salīdzināt ar iepriekš sasniegto.

Ģenerālprokurors pagājušo prokuratūras darbības gadu vērtē kā labu.

“Es uzskatu, ka mēs varētu teikt, ka prokuratūra strādāja labi, jo visas funkcijas, ko nosaka Prokuratūras likums, ir nodrošinātas. Ja mēs vērtējam pēc statistikas, visos gadījumos, kad prokuratūra ir saņēmusi lietas kriminālvajāšanai, šis posms bija pietiekoši ātrs,” skaidroja Stukāns.

Prokuratūra pērn uzlabojusi darbu maznozīmīgu noziegumu pirmstiesas izmeklēšanā, tādējādi samazinot slodzi tiesai, un kriminālprocesi tiek ātri pabeigti. Šobrīd vairāk nekā trešdaļa no visām krimināllietām tiek izskatītas un pabeigtas 48 stundu laikā, paātrinātā procesa kārtībā, norādīja Stukāns.

“Visos gadījumos, kad likums atļauj prokuroram noteikt sodu un prokurors uzskata, ka šis sods ir atbilstošs izdarītajam, tiesa tiek atslogota un līdz ar to valsts resursi tiek ietaupīti, lai šo procesu nevajadzētu ieturēt tiesas zālē,” sacīja ģenerālprokurors.

Savukārt šī gada prioritātes noteiktas, ņemot vērā prokuratūras struktūru reorganizāciju.

No šī gada sākušas darboties jaunas prokuratūras struktūrvienības: Muitas prokuratūra, tāpat deviņu prokuroru sastāvā darbu sākusi Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra, vēl nodibināta specializētā nozares prokuratūra.

Arī biedrība „Delna” novērtē pretkorupcijas prokuratūras struktūras izveidi. Tā varētu veicināt ātru sarežģītu lietu izmeklēšanu, pauda biedrības direktore Tauriņa.

“Mēs redzam, ka viena no lielākajām Latvijas problēmām ir, pirmkārt, nespēja uzsākt tiesvedības un otrs – nepamatoti garas tiesvedības, īpaši pret augstajām valsts amatpersonām un sarežģītos noziegumos. Tad mēs redzam, ka šīs specializētās prokuratūras izveide varētu veicināt cīņu ātri šajā laukā,” sacīja Tauriņa.

Vēl par svarīgu mērķi Stukāns noteicis kvalitātes uzlabošanu un sadarbības pilnveidošanu ar izmeklēšanas iestādēm, tāpat par prioritātēm atzīstot amatpersonu noziegumu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas atklāšanu.

Savukārt „Delna” uzskata, ka nepieciešams celt prokuroru apmācības kvalitāti, kā arī jāpievēršas prokuroru specializācijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti