Barča intervijā Latvijas Radio atzina, ka “sistēmā tika izdarīti traucējumi”, par ko ir ziņots premjeram un Veselības ministrijai, un šim jautājumam “arī spēka struktūras ir pieskārušās”.
Barča pauda, ka tas izdarīts ļaunprātīgi, taču nevarēja pateikt, vai to izdarīja kādas personas Latvijā vai ārzemēs. Vairāk informācijas par šo viņas rīcībā būšot šonedēļ.
Komisijas vadītāja sacīja, ka, viņasprāt, sistēmas darbības problēmas bija saistītas gan ar pašas sistēmas nepilnībām, gan ar ļaunprātīgu ielaušanos. Barča gan kategoriski noraidīja iespēju, ka e-veselības sistēmas ieviešanu varētu apturēt.
Savukārt Kučinskis LTV sacīja, ka šīs aizdomās neapstiprinājās, e-veselības sistēma ir kārtībā un strādā.
Viņš arī precizēja, ka aizdomas nebija par datu zādzību, bet par to, ka kāds mēģinājis traucēt sistēmas darbību.
Veselības ministrijas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā otrdien atzina, ka pagājušajā ceturtdienā tiešām notikušas netipiskas darbības e-veselības sistēmā. Šobrīd atbildīgās iestādes analizē, kas tieši ir noticis. Tāpat ministrija sazinājusies ar drošības iestādēm. Ministrijā uzsvēra, ka sistēma nav uzlauzta un dati nav noplūduši.
Veselības ministrijas pārstāve Latvijas Radio pastāstīja, ka pagājušajā ceturtdienā e-veselības sistēmā patiešām novērotas netipiskas darbības – atsevišķos Latvijas rajonos bija netipiskā aktivitāte, kad sistēmai centās pieslēgties daudz lietotāju, un fiksēts liels skaits mēģinājumu izrakstīt elektroniskas receptes.
Savukārt komisijas vadītāja Aija Barča komisijā norādīja, ka sabiedrībai ir tiesības zināt par šādiem gadījumiem.
Tikmēr opozīcijas deputāts Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”) intervijā LTV “Rīta panorāmai” norādīja, ka iepriekš Veselības ministrija slikti vadīja e-veselības ieviešanas procesu, par ko neviena amatpersona īsti nenesa atbildību, arī šobrīd nav īsti atbildīgo.
Jau ziņots, ka Nacionālais veselības dienests (NVD) turpina darbu, lai uzlabotu no 1.janvāra obligāti lietojamo e-veselības sistēmu, taču problēmas vēl ir un lietotāju atbalsta dienests saņem 500 – 600 zvanus dienā.
No 2018. gada 1. janvāra uzsākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska. Pirmajā darbības dienā sistēmā bijuši arī ilgstoši tehniski traucējumi, un pirmajās dienās ne visi ģimenes ārsti vispār izmantoja šo sistēmu.
E-veselības sistēmas izveidē ieguldīti 15 miljoni eiro, un finansējums vajadzīgs arī ikgadējai uzturēšanai.