Panorāma

E. Ceipe pamet VID; turpmāk strādās FM

Panorāma

Latviešu valodas tulki ES struktūrās

E-veselības sistēma buksē, jo pārāk liels pieprasījums

E-veselība pirmajās dienās buksē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas spēkā  no pirmdienas, 1.janvāra, otrdien radījusi rindas un haosu daudzās medicīnas iestādēs. Piemēram, Jelgavas poliklīnikā otrdienas rītā ārsti nav spējuši izrakstīt elektroniskās receptes, un ātrākais receptes izrakstīšanas laiks poliklīnikā bijis stunda.

Atbildīgajās iestādēs gan apgalvo – vienīgā e-veselības problēma esot lēna darbība, jo iepriekš sistēmas darbība neesot testēta tik liela apjoma pieprasījumiem, kā tas bijis otrdien.     

Salīdzinot ar decembra sākumu, šobrīd ieprasījumu skaits ir četrkāršojies, informēja Nacionālais veselības dienests (NVD). Pielāgojot sistēmas darbību jaunajam lietotāju skaitam, atsevišķu lietotāju darbs sistēmā var būt īslaicīgi traucēts, norādīja dienests.

Atverot valsts nodrošināto e-veselības sistēmu, otrdien parādījās sarkans uzraksts – iespējamas tehniskas problēmas. Tas gan ir tikai brīdinājums ar uzsvaru uz “iespējamas” un netraucē piekļuvi vajadzīgajiem datiem. Taču piekļūšana ir lēna.

Lai pievienotos kā privātpersona, uz rotējošo aplīti ekrāna vidū, kas parāda, ka notiek sistēmas “domāšanas” process, lai izveidotu savienojumu, dienas vidū bija jāskatās aptuveni minūte.

Bet, piemēram, no Ventspils poliklīnikas nāca ziņas, ka e-receptes un slimības lapas ārsti nav varējuši izrakstīt vairākas stundas.

Arī ģimenes ārsts Andris Baumanis, kurš gan uz e-veselības ieviešanu raugās ar cerībām un uzstāj, ka tāda ir vajadzīga, atzina – otrdien bija traucējumi. Savā lokālajā sistēmā izrakstīt recepti viņam problēmu nebija, bet sarkanās izsaukuma zīmes parādīja, ka līdz valsts sistēmai ziņas nav aizgājušas.

Sarmīte Veide: Par e-veselības darbību
00:00 / 00:48
Lejuplādēt
Sistēmas lietošana grūtības sagādāja arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītājai Sarmītei Veidei, kura sistēmu otrdien lietoja pirmoreiz. Viņa pastāstīja, ka diemžēl viņa nevarēja ievadīt nevienu darbnespējas lapu sistēma, jo pēc saglabāšanas sistēma paziņoja, ka ir “neparedzēta servera kļūda” un lapa nav pieņemta.

Veide arī sacīja, ka par spīti solījumiem sistēma nav kļuvusi ātrāka un patērē vairāk laika, nekā prasītu receptes vai darbnespējas lapas aizpildīšana ar roku.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) gan uzstāj, ka e-veselība brīžiem lēnāk, bet darbojas.

“Jebkurai sistēmai ir ieskriešanās laiks, kas šajā gadījumā tas ir sakritis ar sistēmas darbības uzsākšanas periodu. Tāpēc darbi notiek un notiks arī turpmāk, lai uzlabotu sistēmu,” solīja NVD direktora vietniece Linda Freimane.

Kādā Rīgas aptiekā savukārt stāstīja, ka no aptiekas puses problēmu nav, bet ne visi klienti vēl sapratuši, ko tas nozīmē un kā jārīkojas un ka recepte nav jānes uz aptieku, taču dokuments gan jāuzrāda. 

“Pašreiz ir daudz nesaprašanas, ka viņiem jau nav līdzi ne tā pase, ne ID karte, veciem cilvēkiem daudziem nemaz nav ID karte, tad atliek tikai pase, un to viņi līdzi nenēsā, ne visi. Tas ir viens, ko nezina, bet es domāju, ja tā sistēma ieiesies, tad jau būs,” sprieda farmaceite Ivanda Krastiņa.

Cik ilgs būs pielāgošanās process, neviena no iesaistītajām pusēm gan šobrīd neņemas prognozēt.

NVD gan piebilst, ka traucējumu gadījumā recepti ārsts ir tiesīgs izrakstīt papīra formā. Savukārt darbnespējas lapu varot atvērt nākamo piecu darba dienu laikā.

NVD informācija liecina, ka līdz šim dienā tika izrakstītas vidēji 6400 e-receptes, savukārt otrdien izrakstītas jau gandrīz 18 000 e-receptes. Līdz šim dienā tika atvērtas vidēji ap 700 e-darbnespējas lapas, savukārt otrdien jau 5000 e-darbnespējas lapas.

NVD vērš uzmanību, ka e-veselības sistēmas darbības traucējumi var atkārtoties arī tuvākajās dienās, jo obligāta sistēmas lietošana ir tikko uzsākta. Turklāt, daļa ārstniecības iestāžu un aptieku lieto savas līdz šim izmantotās informācijas sistēmas, kas ir pielāgotas darbam ar e-veselības sistēmu, līdz ar to gan šo sistēmu lietotājiem, gan tiem, kuri izmanto e-veselības portālu www.eveseliba.gov.lv, ir nepieciešams pielāgoties jaunajai kārtībai.

E-veselības sistēmas izveidē ieguldīti 15 miljoni eiro un finansējums vajadzīgs arī ikgadējai uzturēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti